Correll_Dohlmann

Waldemar Magnus BlochAge: 28 years18491878

Name
Waldemar Magnus Bloch
Birth December 14, 1849
Alias
Valdemar Magnus Bloch

Christening April 10, 1850 (Age 3 months)
MarriageSophie Louise v. SchwanenflügelView this family
December 9, 1873 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Magna Bloch
November 4, 1876 (Age 26 years)
Occupation
Vingrosserer

Christening of a daughterMagna Bloch
May 4, 1877 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Tove Bloch
October 29, 1877 (Age 27 years)
Christening of a daughterTove Bloch
December 16, 1877 (Age 28 years)
Death May 8, 1878 (Age 28 years)
Burial May 14, 1878 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
himself
Family with Sophie Louise v. Schwanenflügel - View this family
himself
wife
Marriage: December 9, 1873Vor Frue kirke, Kbh.
3 years
daughter
1 year
daughter

Shared note
Waldemar Magnus Bloch alias Valdemar Magnus Bloch Født: 14-12-1849 på Skindergade 37, Kbh. i Helligånds sogn, Kbh. og døbt 10-04-1850 i Helligåndskirken, Kbh. - søn af handelsagent Vincent Magnus Bloch og hustru Louise Charlotte Hirsch, boende Skindergade 37, Kbh. Faddere: Forældrene og mad. Rechter. Kilde: KB-opslag 51, nr. 32. Helligånds sogn, Kbh. År 1848-1854. KB_006_2_006_K02-27-A. Erhverv: Vingrosserer Gift 09-12-1873: Ungkarl Valdemar Magnus Bloch, grosserer på 24 år gifter sig 09-12-1873 i Vor Frue kirke, Kbh. med frk. Sophie Louise Schwanenflügel på 19½ år, boende Amagertorv No. 7, Kbh. Forlovere: Grosserer J.M. Bloch og grosserer J. Schwanenflügel. Kongebrev af 07-12-1873. Viet af pastor Evaldsen i kirken. Kilde: KB-opslag 399, mellem nr. 244 og 245. Vor Frue sogn, Kbh. År 1856-1873. KB_013_2_018_K14-15-A. Død 08-05-1878: Valdemar Magnus Bloch f. 14-12-1849 i Kbh., gift, grosserer på 28 år, dør 08-05-1878 på Margrethesvej 8, Frbg. Dødsårsag: Tuberculosis. Han bliver begravet 14-05-1878 fra Frederiksberg kirke. Kilde: KB-opslag 8, nr. 93. side 6. Frederiksberg. År 1878-1882. KB_064_2_044_K01-07-A.