Correll_Dohlmann

Frederiche Sofie JohnsdatterAge: 61 years17831845

Name
Frederiche Sofie Johnsdatter
Birth March 8, 1783
Alias
Fredericke Sofie Hallas f. Johns og Friederieke Johanna Hallas f. John

MarriageFrederich Ferdinand Gregorius Conrad HallasView this family
before 1814 (Age 30 years)

Birth of a son
#1
Friderich Ferdinand Georg Conrad Hallas
October 29, 1814 (Age 31 years)
Christening of a sonFriderich Ferdinand Georg Conrad Hallas
November 9, 1814 (Age 31 years)
Birth of a son
#2
August Wilhelm Carl Hallas
September 12, 1816 (Age 33 years)
Death of a husbandFrederich Ferdinand Gregorius Conrad Hallas
before 1824 (Age 40 years)

Marriage of a childFriderich Ferdinand Georg Conrad HallasMagdalene Christiane Julie Catharina IversView this family
about 1835 (Age 51 years)

Death after 1845 (Age 61 years)

Family with Frederich Ferdinand Gregorius Conrad Hallas - View this family
husband
herself
Marriage: before 1814
10 months
son
22 months
son

Shared note
Frederiche Sofie Johnsdatter alias Fredericke Sofie Hallas f. Johnsdatter og Friederieke Johanna Hallas f. John Født: 03-04-1787 i Pløn, Slesvig-Holsten, Tyskland *) Kilde: Hendes tipoldebarn: Kay Hallas Pløn (tysk: Plön) er en by i Holstensk Schweiz i Slesvig-Holsten, Tyskland. Byen ligger direkte ved Plöner See. Gift før 1814: Frederich Ferdinand Gregorius Conrad Hallas (alias Gregory Hallas, korporal ved Fynske Infanteri Regiments 2. Bataljons Musketeerkompagni), gifter sig med Frederiche Sofie Johnsdatter (alias Friederieke Johanna Hallas f. John). Kilde: Sønnen: Friderich Ferdinand Georg Conrad Hallas' dåb den 09-11-1814. Død efter FT-1845. Folketælling: FT-1845: Vejle, Elbo, Fredericia Købstad, Danmarksstræde, , 452, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7984: Ferdinand Hullas, 30, Gift, ?? ved 13de linie batallion, f. 1814 i Fredericia - alias Frederik Ferdinand Georg Conrad Hallas Magdalene født Iversdatter, 29, Gift, Hans kone, f. ca. 1815 i Slesvig - alias Magdalene Christiane Julie født Iversdatter >> Frederike født John, 53, Enke, Hans moder, Møen (læs: Plöhn) Magdalene Hullas, 8, Ugift, Hans barn, f. ca. 1836 i Slesvig Sophie Hallas, 6, Ugift, Hans barn, f. ca. 1838 i Slesvig Louise Hullas, 1, Ugift, Hans barn, f. 28-07-1843 i Fredericia - alias Louise Sophie Henriette Hallas