Correll_Dohlmann

Sophus Friederich Marquard HallasAge: 55 years18381893

Name
Sophus Friederich Marquard Hallas
Birth June 21, 1838 23 23
Alias
Sophus Frederik Marquard Hallas

Birth of a sisterLouise Sophie Henriette Hallas
July 28, 1843 (Age 5 years)
Occupation
Praktiserende læge i Svinninge by og sogn

Christening of a sisterLouise Sophie Henriette Hallas
September 5, 1843 (Age 5 years)
Birth of a sisterCathrine Marie Frederikke Emilie Hallas
June 2, 1845 (Age 6 years)
Christening of a sisterCathrine Marie Frederikke Emilie Hallas
August 17, 1845 (Age 7 years)
Death of a paternal grandmotherFrederiche Sofie Johnsdatter
after 1845 (Age 6 years)

Birth of a sisterHenriette Apollonia Hallas
October 19, 1847 (Age 9 years)
Christening of a sisterHenriette Apollonia Hallas
December 5, 1847 (Age 9 years)
Death of a sisterHenriette Apollonia Hallas
January 9, 1849 (Age 10 years)
Burial of a sisterHenriette Apollonia Hallas
January 13, 1849 (Age 10 years)
Christening of a sisterBertha Caroline Apolonia Henriette Hallas
March 5, 1850 (Age 11 years)
Birth of a sisterBertha Caroline Apolonia Henriette Hallas
November 28, 1850 (Age 12 years)
Birth of a brotherWaldemar Ulrich Knezich Thomich Hallas
July 3, 1852 (Age 14 years)
Christening of a brotherWaldemar Ulrich Knezich Thomich Hallas
1852 (Age 13 years)
MarriageMaria Charlotte TimmermannView this family
June 19, 1869 (Age 30 years)
Birth of a son
#1
Alfred Timmermann Hallas
April 25, 1878 (Age 39 years)
Christening of a sonAlfred Timmermann Hallas
July 2, 1878 (Age 40 years)
Death of a fatherFriderich Ferdinand Georg Conrad Hallas
July 31, 1882 (Age 44 years)
Death July 5, 1893 (Age 55 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1835
2 years
elder sister
3 years
himself
5 years
younger sister
Louise Sophie Henriette Hallas
Birth: July 28, 1843 28 28Fredericia Michaelis sogn
Death: October 2, 1911Hellerupvej 18, Hellerup
22 months
younger sister
2 years
younger sister
Henriette Apollonia Hallas
Birth: October 19, 1847 32 32Fredericia Michaelis sogn
Death: January 9, 1849Fredericia Michaelis sogn
2 years
younger sister
2 years
younger brother
Family with Maria Charlotte Timmermann - View this family
himself
wife
Marriage: June 19, 1869Vor Frue sogn, Kbh.
9 years
son

Shared note
Sophus Friederich Marquard Hallas alias Sophus Frederik Marquard Hallas Født: 21-06-1838 i Slesvig by, Slesvig-Holsten, Tyskland - søn af kaptajn Friedrich Ferdinand Georg Conrad Hallas og Magdalene Christiane Christine Ivers. Sophus Fred. Marquard Hallas af Kiel. I 1858 fritaget for Fb. Ex. Kilde: tidsskrift.dk/index.php/kuaarbog/article/view/40571/77771 Erhverv: Praktiserende læge i Svinninge by og sogn Gift 19-06-1869: Sophus Frederik Marquard Hallas gifter sig 19-06-1869 i København med Maria Charlotte Timmermann, f. 25-07-1843 i Kbh., datter af juvelerer Georg Ferdinand Timmermann og hustru Louise Amalie Ahrentzen. Kilde: denjyskekirkebog.dk/Bog/DenDanskeLaegestand1479-1900-4.txt Død 05-07-1893: Sophus Frederik Marquard Hallas dør 05-07-1893 i Svinninge by og sogn, Tuse herred, 55 år gl. Praktiserende læge i Svinninge by og sogn, Tuse herred. Født 21-06-1838 i byen Slesvig, søn af afdøde kaptajn Georg Hallas, inspektør ved Fattiggården i Svendborg. og hustru Magdalena Hallas f. Ivers Den afdødes enke er Maria Hallas f. Timmerman (alias Maria Charlotte f. Timmermann). Kilde: KB-opslag 213, nr. 5. Svinninge sogn. Tuse herred. Holbæk amt. År 1892-1909. KB_1892_348_3_008_0302a-DM. Folketællinger: FT-1845: Danmarksstræde nr. 452, Fredericia Købstad, Elbo herred, Vejle amt: Ferd. Hallas, 30 år, gift, f. i Fredericia, husfar, løjtnant ved regimentets 13. bataljon (alias Frederik Ferdinand Georg Conrad Hallas, f. 29-10-1814 i Fredericia Købstad) Magdalene f. Ivers, 29 år, gift, f. i Slesvig, husmor, hans kone (alias Magdalene Christiane Julie Catharina Ivers, f. ca. 1815 i Slesvig-Holsten, Tyskland) Fredericke f. John, 58 år, enke, f. i Plöhn, hans mor (alias Frederiche Sofie f. Johns, f. 1787 i Pløn, Slesvig-Holsten, Tyskland) Magdalene Hallas, 8 år, f. i Slesvig-Holsten, Tyskland, hans barn >> Sophus Hallas, 6 år, f. i Slesvig, hans barn (alias Sophus Friederich Marquard Hallas/Sophus Frederik Marquard Hallas, f. 21-06-1838 i Slesvig by, Slesvig-Holsten, Tyskland) Louise Hallas, 1 år, f. i Fredericia, hans barn (alias Louise Sophie Henriette Hallas, f. 28-07-1843 i Fredericia) Kilde: Original FT-1845. FT-opslag 109. FT1845_01926_01071 FT-1880: Holbæk, Tuse, Svinninge Sogn, Svinninge By, Et Hus, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2940: >> Sophus Friederich Marquard Hallas, 41, Gift, Husfader, Praktiserende Læge, Slesvig Maria Charlotte Hallas, f. Timmermann, 36, Gift, Hustru, Husmoder, København Alfred Timmermann Hallas, 1, Ugift, Deres Barn, Svinninge Sogn, Holbæk Amt Inger Andrea Gabrielle Hansen, 19, Ugift, Husjomfru, Alsted Sogn, Sorø Amt Karen Sophie Hansen, 24, Ugift, Tjenestepige, Kundby Sogn, Holbæk Amt Louise Amalie Timmermann, f. Arntzen (Ahrentzen), 69, Gift, Juveler Timmermanns Hustru, Aarhus - Kommentar: Tillægsliste A. Egentlige opholdssted København FT-1890: Holbæk, Tuse, Svinninge Sogn, Svinninge By, Et Hus, familie nr. 11: Læge i Svinninge: >> Sophus Frederik Markquard Hallas, 50 år, gift, FK, f. i Slesvig by, husfar, doktor Maria Charlotte Hallas f. Timmermann, 45 år, gift, FK, f. i Kbh., husmor, hustru Alfred Timmermann Hallas, 11 år, ugift, FK, f. i Svinninge, barn Axel Andreassen Lerke, 13 år, ugift, FK, f. i Kbh., barn Frederik Wilhelm Lund, 39 år, ugift, FK, f. i Ribe, Ribe amt, huslærer Karen Charlotte Mortensen, 20 år, ugift, FK, f. i Gødvad, (Hids herred) Viborg amt, husjomfru Johanne Marie Petersen, 20 år, ugift, FK, f. i Hjembæk, tjenestetyende, tjenestepige Kilde: FT-opslag 41. FT1890_01019_01604