Correll_Dohlmann

Birde Catrine Pedersdatter1741

Name
Birde Catrine Pedersdatter
Birth about August 1741 24 21

Alias
Berte Cathrine Pedersdatter og Birthe Cathrine Meisner f. Pedersdatter

Christening September 28, 1741 (Age 58 days)
Birth of a brotherThomas Pedersen
1744 (Age 2 years)
Christening of a brotherThomas Pedersen
August 28, 1744 (Age 3 years)
Death of a paternal grandfatherThomas Pedersen
before April 1748 (Age 6 years)

Death of a paternal grandmotherFru_Thomas Pedersen
about April 5, 1748 (Age 6 years)
EngagementChristian MeisnerView this family
October 27, 1758 (Age 17 years)
MarriageChristian MeisnerView this family
June 8, 1759 (Age 17 years)
Birth of a son
#1
Christopher Meisner
about December 27, 1759 (Age 18 years)
Death of a sonChristopher Meisner
February 14, 1761 (Age 19 years)
Burial of a sonChristopher Meisner
February 1761 (Age 19 years)
Birth of a son
#2
Christopher Meisner
November 9, 1761 (Age 20 years)
Christening of a sonChristopher Meisner
about November 1761 (Age 20 years)
Birth of a son
#3
Thomas Petersen Meisner
February 3, 1764 (Age 22 years)
Christening of a sonThomas Petersen Meisner
March 1764 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#4
Juliana Maria Meisner
October 11, 1766 (Age 25 years)
Christening of a daughterJuliana Maria Meisner
October 19, 1766 (Age 25 years)
Death of a husbandChristian Meisner
about 1768 (Age 26 years)

Death of a fatherPeder Thomasen
about June 3, 1768 (Age 26 years)
Death of a sisterKaren Pedersdatter
December 1774 (Age 33 years)
Burial of a sisterKaren Pedersdatter
December 23, 1774 (Age 33 years)
Marriage of a childThomas Petersen MeisnerElsebeth HaugaardView this family
August 5, 1790 (Age 49 years)
Death of a sonThomas Petersen Meisner
about May 24, 1801 (Age 59 years)
Burial of a sonThomas Petersen Meisner
May 29, 1801 (Age 59 years)
Marriage of a childChristopher MeisnerTheresia WeisView this family
about 1821 (Age 79 years)

Death of a sonChristopher Meisner
April 16, 1839 (Age 97 years)
Burial of a sonChristopher Meisner
April 23, 1839 (Age 97 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 13, 1738Kerteminde kirke
3 years
herself
-3 years
elder sister
6 years
younger brother
Family with Christian Meisner - View this family
husband
herself
Marriage: June 8, 1759Skælskør kirke
5 years
son
-4 years
son
Christopher Meisner
Birth: about December 27, 1759 24 18Skælskør sogn
Death: February 14, 1761Skælskør sogn
22 months
son
5 years
daughter

Shared note
ID 249: Birde Catrine Pedersdatter alias Berte Cathrine Pedersdatter og Birthe Cathrine Meisner f. Pedersdatter Født: ca. aug. 1741 i Kerteminde sogn og døbt 28-09-1741 i Kerteminde kirke - datter af (ID 498) Peder Thomasen, feldbereder, og (ID 499) hustru Anna Maria Knudsdatter: "Liden datter døbt og kaldet: Berte Cathrine. Frembåren til dåben af Jørgen Feldbereders datter, Karen". Kilder: KB-opslag 68, side 133. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. E.M. År 1719-1761. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179750#179750,30483574 Se også: Berte Cathrine Pedersen Christening Date: 28 Sep 1741 Christening Place: KERTEMINDE, ODENSE, DENMARK Father's Name: Peder Thomasen Felbereder Mother's Name: Anna Maria Knudsdr https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:XYBB-VGX Gift 08-06-1759: Den 27-10-1758 trolovedes (ID 248) Christian Christophersen Meisner og (ID 249) Birde Catrine Pedersdatter. Vielsen fandt sted 08-06-1759 i Skælskør kirke. Kilde: KB-opslag 182, højre spalte øverst. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg h. Sorø amt. E.M. År 1689-1760. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155592#155592,26001428 Efter sin ægtefælles død i 1768 rejser enken Birde Cathrine Meisner med sine børn til Fyn. Kilde: (ID 62-1g6a1) Poul Viktor Feodor Carl Meisner Birde Cathrine's far: Peder Thomasen dør ca. 03-06-1768 i Kerteminde, 51 år gl., og bliver jordet 04-06-1768 om natten ved enden af kirken (på Kerteminde kirkegård). Kilde: KB-opslag 216, side 615 øverst. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. E.M. År 1761-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179751#179751,30483923 ------------------------------------------------------------------------------------------------ ID 249: Birde Catrine Pedersdatter er Lise-Lone's 4 x tipoldemor ------------------------------------------------------------------------------------------------