Correll_Dohlmann

Anna Margrethe Ernstdatter1756

Name
Anna Margrethe Ernstdatter
Birth about 1756

Alias
Anna Margrethe Meisner f. Ernstdatter

EngagementChristopher Hansen MeisnerView this family
February 17, 1786 (Age 30 years)
MarriageChristopher Hansen MeisnerView this family
March 1786 (Age 30 years)
Birth of a son
#1
Jacob August Meisner
September 5, 1787 (Age 31 years)
Christening of a sonJacob August Meisner
October 7, 1787 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#2
Johanne Lovise Meisner
February 3, 1790 (Age 34 years)
Christening of a daughterJohanne Lovise Meisner
February 14, 1790 (Age 34 years)
Birth of a son
#3
Ernst Jensen Meisner
May 11, 1792 (Age 36 years)
Christening of a sonErnst Jensen Meisner
June 17, 1792 (Age 36 years)
Birth of a son
#4
Terkel Hansen Meisner
April 12, 1794 (Age 38 years)
Christening of a sonTerkel Hansen Meisner
May 18, 1794 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#5
Nicoline Cathrine Meisner
August 16, 1796 (Age 40 years)
Christening of a daughterNicoline Cathrine Meisner
October 16, 1796 (Age 40 years)
Marriage of a childPoul JensenJohanne Lovise MeisnerView this family
December 28, 1810 (Age 54 years)
Marriage of a childJacob August MeisnerAnne Kirstine WilkenView this family
November 22, 1811 (Age 55 years)
Marriage of a childErnst Jensen MeisnerBolette Maria PedersdatterView this family
March 20, 1816 (Age 60 years)
Marriage of a childMichel BlakNicoline Cathrine MeisnerView this family
July 12, 1816 (Age 60 years)
Death of a daughterJohanne Lovise Meisner
August 30, 1828 (Age 72 years)
Burial of a daughterJohanne Lovise Meisner
September 3, 1828 (Age 72 years)
Death of a husbandChristopher Hansen Meisner
November 10, 1828 (Age 72 years)
Burial of a husbandChristopher Hansen Meisner
November 15, 1828 (Age 72 years)
Death of a sonJacob August Meisner
April 28, 1829 (Age 73 years)
Burial of a sonJacob August Meisner
May 6, 1829 (Age 73 years)
Death of a sonErnst Jensen Meisner
January 11, 1840 (Age 84 years)
Burial of a sonErnst Jensen Meisner
January 20, 1840 (Age 84 years)
Death of a daughterNicoline Cathrine Meisner
July 22, 1843 (Age 87 years)
Burial of a daughterNicoline Cathrine Meisner
July 26, 1843 (Age 87 years)
Death

Family with Christopher Hansen Meisner - View this family
husband
herself
Marriage: March 1786Skælskør kirke
18 months
son
2 years
daughter
2 years
son
23 months
son
2 years
daughter

Shared note
Anna Margrethe Ernstdatter alias Anna Margrethe Meisner f. Ernstdatter Født: ca. 1756 Hun kan være datter af hjulmand Ernst Jensen, Ormitsløv, Vemmelev-Hemmeshøj sogn: Kilde: OE-1771 Mandens navn: Ernst Jensen Mandens erhverv: Hiulmand Mandens alder: 50 Mandens civilstand: Gift Mandens nr. ægteskab: 1 Mand død (ja/nej): Nej Hustru død (ja(nej): Nej Hustrus alder: 56 Hustrus civilstand: Gift Hustrus nr. ægteskab: 2 Sogn: Vemmelev Herred: Slagelse Amt: Sorø Stednavn: Ormitsløv Huusmænd Kilde: OE-1771, Indtastningsnr: C0641 Løbenr.: 74 Konfirmation i 1772: I kirkebogen Hemmeshøj sogn - konfirmerede 1772 i Wemmeløv kirke - findes en Margrethe Ernstdatter på 15 år, boende i Ormitsløv, Vemmelev-Hemmeshøj sogn, datter af Ernst Jensen, samt hendes bror Jens Ernst på 16 år som bliver konfirmeret ved samme lejlighed. Note: Det er uvist om der er tale om den "rigtige" Anna Margrethe Ernstdatter, da sognets kirkebog for fødte i 1756-1757 tilsyneladende ikke eksisterer. Kilde: KB-opslag 161, højre spalte. Hemmeshøj sogn. E.M. År 1762-1795. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151262#151262,25125702 Trolovet 17-02-1786: Skomagersvend Christopher Hansen Meisner trolover sig 17-02-1786 i Skælskør med Anna Margrethe Ernstdatter. Ægteviet marts 1786: Christopher Hansen Meisner gifter sig i marts 1786 med Anna Margrethe Ernstdatter. Forlovere: Skomager Ludvig Meisner og bødker Niels Christiansen. Kilde: KB-opslag 111, side 466 nederst. Skælskør sogn. E.M. År 1760-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155593#155593,26001603 Børn: Christopher Hansen Meisner, skomagermester og hustru Anna Margrethe Meisner f. Ernstdatter får følgende børn: Jacob August Meisner, f. 05-09-1787 i Skælskør Johanne Lovise Meisner, f. 03-02-1790 i Skælskør Ernst Jensen Meisner, f. 11-05-1792 i Skælskør Terkel Hansen Meisner, f. 12-04-1794 i Skælskør Nicoline Cathrine Meisner, f. 16-08-1796 i Skælskør Folketællinger: FT-1787: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Skelskør købstad, Norden side af Ahlgaden, 29, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B6575: ID 248-1a: Christopher Meisner, 30, Gift, hosbund, skoemagersvend >> Magrethe Erenstdatter, 29, Gift, hans kone Dorthe Erenstdatter, 26 , Ugift, logerende, - FT-1801: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Schielschiør Kiøbstæd, Ahlgadens Nordre Side 26, 29, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6507: ID 248-1b: Christopher Meysner, 40, Gift, Huusbonde, Skomagermester >> Anna Margrethe Erentsdatter, 44, Gift, Hans Kone ID 248-1b1: Jacob Meysner, 14, Ugift, deres Søn ID 248-1b3: Ernst Meysner, 8, Ugift, deres Søn ID 248-1b2: Lovise Meysner, 10, Ugift, deres Datter ID 248-1b5: Nicoline Meysner, 4, Ugift, deres Datter Original FT-1801: Se FT-opslag 10 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=26818#26818,2909755