Correll_Dohlmann

Ane-Christina SchmidtAge: 76 years19141990

Name
Ane-Christina Schmidt
Birth January 5, 1914 37 30
Alias
Karen Marie Verna Cathrine Schmidt

Christening February 18, 1914 (Age 44 days)
Death of a motherKaren Marie Nielsine Christine Andersen
February 21, 1914 (Age 47 days)
Birth of a half-brotherErnst Emil Schmidt
August 20, 1920 (Age 6 years)
Marriage of a parentPeder Viggo Arnold SchmidtRosa Dorthea PettersenView this family
September 16, 1927 (Age 13 years)
Adoption of a half-brotherErnst Emil Schmidt
September 16, 1927 (Age 13 years)

Birth of a half-sisterSigrid Elise Christine Schmidt
May 16, 1928 (Age 14 years)
Christening of a half-sisterSigrid Elise Christine Schmidt
June 17, 1928 (Age 14 years)
Birth of a half-sisterEdith Emilie Schmidt
January 7, 1930 (Age 16 years)
Birth of a half-brotherCharles Viggo Schmidt
January 13, 1934 (Age 20 years)
Christening of a half-sisterEdith Emilie Schmidt
February 11, 1934 (Age 20 years)
Christening of a half-brotherCharles Viggo Schmidt
February 11, 1934 (Age 20 years)
Death of a fatherPeder Viggo Arnold Schmidt
September 17, 1962 (Age 48 years)
Death October 15, 1990 (Age 76 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 6, 1911Apostelkirken, Kbh.
8 months
elder brother
23 months
herself
Father’s family with Rosa Dorthea Pettersen - View this family
father
step-mother
Marriage: September 16, 1927Filips kirke, Kbh.
-7 years
half-brother
8 years
half-sister
20 months
half-sister
4 years
half-brother
Father’s family with Hulda Eleonora Christine Lauritzen - View this family
father
step-mother
Marriage: about 1904
Divorce: November 9, 1907København
Family with Nikolaj Adolf Julius Emil Berensen - View this family
husband
herself
daughter
Joanne Hanne Berensen

Shared note
Ane-Christina Schmidt Oprindelig døbt Karen Marie Verna Cathrine Schmidt *) *) navneforandring til Ane-Christina iht. anmeldelse af 22-07-1987 § 10.3 VI. Født: 05-01-1914 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 18-02-1914 i Rigshospitalets kirke, Kbh. - datter af smed Peder Viggo Arnold Schmidt og hustru Karen Marie Nielsine Christine Andersen på 30 år, Tyrolsgade 13, 1. sal, Sundby. Kilde: KB-opslag 304, nr. 15. Barn nr. 24 B. side 304. Rigshospitalet sogn. År 1913-1914. KB_1892_076A_3_018_0304a-FK. Konfirmeret 15-04-1928: Karen Marie Verna Cathrine Schmidt, boende Marsalavej 16, Kbh., bliver konfirmeret 15-04-1928 i Filips kirke, Kbh. Konfirmeret af pastor Pontoppidan. Født: 05-01-1914 på Rigshospitalet. Døbt: 18-02-1914 i Rigshospitalets kirke. Datter af smed Peter Viggo Arnold Schmidt og hustru Karen Marie Nielsine Christine f. Andersen, Marsalavej 16. Kilde: KB-opslag 218, nr. 50. Filips sogn. År 1924-1933. KB_1892_037_3_014_0215a-CP. Gift 23-02-1936: Nikolaj Adolf Julius Emil Berensen, ungkarl, bud, boende Brigadevej 4, 1. sal (f. 05-01-1913 i Nathanaels sogn, Kbh., søn af arbejdsmand Johannes Louis Christian Berensen og hustru Frederikke Petrine f. Friis, Brigadevej 4, 1. sal) gifter sig 23-02-1936 i Filipskirken, Kbh. med Ane-Christina Schmidt *) pige, husassistent, Vejlands Alle 135 (f. 05-01-1914 på Rigshospitalet, Kbh., datter af smed Peder Viggo Arnold Schmidt og hustru Karen Marie Nielsine Christine f. Andersen, Marsalavej 16, Kbh. Vidner: Brudgommens forældre. Kilde: KB-opslag 164, nr. 8. Filips sogn. År 1931-1939. KB_1892_037_3_019_0161a-V. *) navneforandring fra Karen Marie Verna Cathrine Schmidt til Ane-Christina iht. anmeldelse af 22-07-1987 § 10.3 VI. Død 15-10-1990: Ane-Christina Schmidt dør 15-10-1990 i Opstandelseskirkens sogn, Albertslund kommune. Kilde: Hanne Berensen Folketællinger: FT-1916: Tyrolsgade 14, 1. sal, th.Kbh. - Sundbyøster kvarter: Andersen, Ane Katrine, f. 20-01-1853 i Stegsted, Pårup sogn, enke (mormor til nedenstående 2 børn), husmor og husholderske hos svigersønnen (læs: Peter Viggo Arnold Schmidt) Schmidt, Jens Eduart Axel Johannes, f. 17-02-1912 i Kastrup, Kbh., barn >> Schmidt, Karen (Marie) Verna (Cathrine), f. 05-01-1914 i Kbh., barn - (navneændring i 1987 til: Ane-Christina Schmidt) Kilde: FT-opslag 145. FT1916_08079_02284 Midlertidigt fraværende: Husfaderen, Peter Viggo Arnold Schmidt. f. 24-07-1876 i Kbh., smedesvend i Sikringsstyrken Kilde: FT-opslag 151. FT1916_08079_02290 FT-1925: Marsalavej 16, st. København: Schmidt, Peter Viggo Arnold, f. 23-07-1876 i Kbh., enkemand, husfar, smed Andersen, Ane Kathrine, f. 20-01-1853 i Stegsted, Pårup sogn, enke (læs: svigermor til husfaderen og mormor til hans 2 børn) - alias Ane Katrine Andersen f. Nielsen - datter af Niels Chr. Hansen i Stegsted og Ane Marie Frederiksdatter. KB-opslag 62, nr. 3. Pårup sogn, Odense h. Odense a. År 1849-1867. Schmidt, J.E.A.J., f. 17-02-1912 i Kastrup, Kbh., søn - alias Jens Eduart Axel Johannes Schmidt >> Schmidt, J. M. V. K., f. 05-01-1914 i Kbh., datter - alias Karen Marie Verna Cathrine Schmidt - (navneændring i 1987 til: Ane-Christina Schmidt) Kilde: FT-1925. FT-opslag 33. FT1925_0385_01324. FT-1930 - 5. nov.: Marsalavej 16, forhuset København: Schmidt, Peter Viggo Arnold, f. 23-07-1876 i Kbh., gift den 16-09-1927, husfar, smed. 5 levende børn, ingen døde Schmidt, Rosa Dorthea f. Pettersen, f. 18-05-1894 i Kbh., gift den 16-09-1927, husmor Schmidt, Jens Eduart Axel Johannes, f. 17-02-1912 i Kastrup, ugift, søn, snedkerlærling >> Schmidt, Karen Marie Verna Katrine (Cathrine), f. 05-01-1914 i Kbh., ugift, datter, tjenestepige - (navneændring i 1987 til: Ane-Christina Schmidt) Schmidt, Ernst Emil, f. 20-08-1920 i Kbh., ugift, søn Schmidt, Sigrid Elise Kristine (Christine), f. 16-05-1928 i Kbh., ugift, datter Schmidt, Edith Emilie, f. 07-01-1930 i Kbh., ugift, datter, opholder sig på Hospitalet Kilde: FT-opslag 31. FT1930_00247_00761.