Correll_Dohlmann

Elinor Frederikke Klitgaard1907

Name
Elinor Frederikke Klitgaard
Birth July 21, 1907 28 24
Alias
Elinor Klitgaard og Elinor Frederikke Mortensen f. Klitgaard

Christening January 5, 1908 (Age 5 months)
Death of a paternal grandfatherThomas Klitgaard
April 7, 1913 (Age 5 years)
Death of a paternal grandmotherFrederikke Caroline Christiane Hass
April 26, 1919 (Age 11 years)
Death of a fatherOscar Niels Jepsen Klitgaard
January 16, 1924 (Age 16 years)
Death of a maternal grandmotherEleonora Christine Harder
September 19, 1937 (Age 30 years)
MarriageHans Edvin MortensenView this family
July 4, 1945 (Age 37 years)
Occupation
Direktrice i 1945

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 25, 1904b.v. på Københavns Rådhus
2 months
elder brother
3 years
herself
Family with Hans Edvin Mortensen - View this family
husband
herself
Marriage: July 4, 1945b.v. på Frederiksberg Rådhus
Hans Edvin Mortensen + Carla Elvira Christophersen - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Ulla Etly Mortensen

Shared note
ID 15-5e2: Elinor Frederikke Klitgaard alias Elinor Klitgaard og Elinor Frederikke Mortensen f. Klitgaard Født: 21-07-1907 på Holtegade 3, 2. sal, Kbh. i Sankt Stefans sogn, Kbh. og døbt 05-01-1908 i Skt. Stefan kirke, Kbh. - datter af maskinmester Oscar Niels Jepsen Klitgaard og hustru Astrid Kristine Henriette Klitgaard f. Holm på 24 år. Faddere: Enke Eleonora Christine Holm (barnets mormor), Baldersgade 53, 4. sal, Kbh. Pigen Laura Klitgaard, Ravnsborggade 14, 4. sal. Bogholder Henrik Holm (barnets morbror (ID 15-5b) Henrik Christian Chleophas Holm), Esromgade 32, 2. sal, Kbh. Anm.: Forældrene borgerligt viet 25-04-1904 på Københavns Rådhus. Kilde: KB-opslag 256, nr. 273. Sankt Stefans sogn, Kbh. År 1905-1907. KB_1892_033_3_022_0255a-FK. Erhverv: Direktrice i 1945 Brudgommens 2. ægteskab: Gift 04-07-1945: Fraskilt hattemager, Hans Edvin Mortensen, boende Søndre Fasanvej 80 D, Frederiksberg (f. 03-03-1904 i Ørsted sogn, Ramsø herred, Roskilde amt - skilt fra Carla Elvira f. Christophersen, ved kgl. bevilling af 22-11-1944 - hans 1. ægteskab) gifter sig borgerligt 04-07-1945 på Frederiksberg Rådhus med ugift direktrice, Elinor Frederikke Klitgaard, boende Søndre Fasanvej 80 D, Frederiksberg (f. 21-07-1907 i Sankt Stefans sogn, Kbh.) Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Frederiksberg Rådhus. År 1945, lb.nr. 241. AO-opslag 7. Side 5. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51771#51771,11618284 Folketælling og bosteder: FT-1916: Marstalsgade 28, 2. sal, th., Kbh. ID 15-5e: Astrid Christine Klitgaard, f. 06-08-1882 i Kbh., gift, husmor ID 15-5e1: Oskar Nils Jepsen Klitgaard, f. 09-07-1904 i Kbh., søn (læs: Oskar Thomas Johannes Jepsen Klitgaard), >> ID 15-5e2: Elinor Frederikke Klitgaard, f. 21-07-1907 i Kbh., datter Tillægsliste: Oskar Nils Jepsen Klitgaard, f. 29-01-1879 i Kølby, Farstrup sogn, gift, husfar, maskinmester, på rejse til Sydamerika Kilde: FT-skema 197, matr. 3386. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=72750#72750,13123306 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=72750#72750,13123312 Bopæl i Kbh.: >> Elinor Frederikke Klitgaard, f. 21-07-1907 i Kbh. 01-11-1921: Marstalsgade 26, 3. sal 01-12-1921: Kvæsthusgade 7, 3. sal Kilde: Politiets registerblad 1984, rulle 0014, station 3 (Skt. Annæ, Øster og Vester) FT-1921: Marstalsgade 26, 3., th. Kbh.: Oskar Niels Jepsen Klitgaard, f. 29-01-1879 i Kølby, Farstrup sogn, tilflyttet fra Nibe i 1903, gift, husfar, maskinmester i DFDS Astrid Kristine Henriette Klitgaard, f. 06-08-1882 i Kbh., gift, husmor Oskar Thomas Johannes Jepsen Klitgaard, f. 09-07-1904 i Kbh., søn >> Elinor Frederikke Klitgaard, f. 21-07-1907 i Kbh., datter Kilde: FT-opslag 50 FT1921_00033_01395 FT-1925 - 1. nov: Peter Sabroes Gade 17, 3. sal, Kbh.: ID 15-5e: Astrid Kristine Henriette Klitgaard, f. 06-08-1882 i Kbh., enke, husmor ID 15-5e1: Oscar Niels Jepsen Klitgaard (læs: Oskar Thomas Johannes Jepsen Klitgaard), f. 09-07-1904 i Kbh., ugift, søn, maskinist >> ID 15-5e2: Elinor Frederikke Klitgaard, f. 21-07-1907 i Kbh., ugift, datter, ekspeditrice samt 2 logerende Kilde: FT-opslag 129 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93781#93781,15558041 FT-1930 - 1. nov.: Peter Sabroes Gade 17, 3. sal, Kbh. (Jesuskirkens sogn, Valby), Kongens Enghave's kvarter: ID 15-5e: Astrid (Kristine) Henriette Klitgaard, f. 06-08-1882 i Kbh., enke, husmor, pension >> ID 15-5e2: Elinor Frederikke Klitgaard, f. 21-07-1907 i Kbh., ugift, datter, laboratorieassistent, Novo, Borups Alle 148 samt 2 logerende Kilde: FT-opslag 111 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=104035#104035,16451242 "Ny Aaboulevard, Kbh." ændret i 1929 til at være en del af "Lundtoftegade, Kbh." (Sankt Stefans sogn). FT-1940 - 1. nov.: Lundtoftegade 118, 5. sal, Kbh.: (Kapernaum, Mariendal og Sankt Stefans sogne i 1940) >> ID 15-5e2: Elinor Frederikke Klitgaard, f. 21-07-1907 i Kbh., ugift, direktrice, Insulinlaboratorium Kilde: FT-opslag 924 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=239135#239135,45552174 Krak 1942: Direktrice E. Klitgaard, Lundtoftegade 118, 5. sal, Kbh. (Klitgaard E, Direktrice) https://cld.bz/e80i4ci#338/z Juli 1945: Søndre Fasanvej 80 D, Frederiksberg