Correll_Dohlmann

Thomas KlitgaardAge: 56 years18561913

Name
Thomas Klitgaard
Birth April 20, 1856 27 33
Alias
Thomas Klitgaard Nielsen

Christening May 11, 1856 (Age 21 days)
Death of a maternal grandfatherAnders Christensen Studsgaard
February 2, 1860 (Age 3 years)
Death of a maternal grandmotherAne Pedersdatter
February 13, 1867 (Age 10 years)
Death of a paternal grandmotherElse Nielsdatter Klitgaard
May 8, 1869 (Age 13 years)
Death of a paternal grandfatherLaurs Jepsen
October 12, 1877 (Age 21 years)
MarriageFrederikke Caroline Christiane HassView this family
April 20, 1878 (Age 22 years)
Birth of a son
#1
Oscar Niels Jepsen Klitgaard
January 29, 1879 (Age 22 years)
Occupation
Smedemester i Nibe

Christening of a sonOscar Niels Jepsen Klitgaard
March 2, 1879 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#2
Dagmar Laura Hanne Klitgaard
October 1, 1880 (Age 24 years)
Christening of a daughterDagmar Laura Hanne Klitgaard
November 6, 1880 (Age 24 years)
Birth of a son
#3
Frederik Klitgaard
December 15, 1883 (Age 27 years)
Birth of a son
#4
Marius Klitgaard
December 15, 1883 (Age 27 years)
Christening of a sonFrederik Klitgaard
March 23, 1884 (Age 27 years)
Christening of a sonMarius Klitgaard
March 23, 1884 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#5
Laura Elisabeth Klitgaard
December 17, 1885 (Age 29 years)
Christening of a daughterLaura Elisabeth Klitgaard
January 31, 1886 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#6
Sofie Theodora Klitgaard
December 10, 1887 (Age 31 years)
Death of a sonFrederik Klitgaard
November 26, 1889 (Age 33 years)
Burial of a sonFrederik Klitgaard
December 1, 1889 (Age 33 years)
Marriage of a childAnders AndersenDagmar Laura Hanne KlitgaardView this family
April 20, 1903 (Age 47 years)
Marriage of a childOscar Niels Jepsen KlitgaardAstrid Kristine Henriette HolmView this family
April 25, 1904 (Age 48 years)
Marriage of a childHans Peter Børresen PovlsenSofie Theodora KlitgaardView this family
May 3, 1910 (Age 54 years)
Death of a motherMariane Andersdatter
March 31, 1912 (Age 55 years)
Death April 7, 1913 (Age 56 years)
Burial April 15, 1913 (8 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 1, 1850Gøttrup kirke
-4 months
elder brother
6 years
himself
Family with Frederikke Caroline Christiane Hass - View this family
himself
wife
Marriage: April 20, 1878Kollerup kirke
9 months
son
20 months
daughter
3 years
son
Frederik Klitgaard
Birth: December 15, 1883 27 35Kølby, Farstrup sogn
Death: November 26, 1889Kølby, Farstrup sogn
son
2 years
daughter
2 years
daughter

Shared note
Thomas Klitgaard - oprindelig døbt Thomas Klitgaard Nielsen *) Født: 20-04-1856 i Kollerup og døbt 11-05-1856 i Kollerup kirke - søn af indsidder og smed Niels Jeppesen Larsen og hustru Mariane Andersdatter, på 36 år, af Kollerup. Anm.: *) Fik d. 28-11-1905 navnebevis af by- og herredsfogeden i Nibe på navnet Thomas Klitgaard. Kilde: KB-opslag 36, nr. 5. Kollerup sogn, Vester Han h., Thisted a. År 1840-1883. KB_C096C_A_001_K02-07-A. Konfirmeret 24-04-1870: Thomas Klitgaard Nielsen boende hos forældrene, f. 20-04-1856 i Kollerup og døbt 11-05-1856 i Kollerup kirke, bliver konfirmeret i Kollerup kirke. Søn af smed Niels Jeppesen Larsen og hustru Mariane Andersdatter, af Kollerup. Kilde: KB-opslag 4, nr. 9. Kollerup. År 1866-1891. KB_C096C_A_003_K01-04-A Erhverv: Smedemester i Nibe Gift 20-04-1878: Ungkarl og smed Thomas Klitgaard Nielsen på 22 år (f. 20-04-1856 i Kollerup, døbt 11-05-1856, vac. 18-06-1857 og konfirmeret 24-04-1870) der opholder sig i Kjølby i Farstrup sogn, gifter sig 20-04-1878 i Kollerup kirke med lærerinde ved Kollerup pigeskole, frøken Frederikke Caroline Christjane Hass på 30 år (f. 06-05-1848 i Helsingør, døbt 13-08-1848 i Helsingør Skt. Olai kirke, vac. 29-06-1849 og konfirmeret 10-04-1864 i Vor Frue kirke, Kbh.). Forlovere: Niels Jeppesen Larsen, husmand og smed i Kollerup og N.F.K. Hass, Handelsagent i København. Den sidste har meddelt skriftlig forloverattest. Kilde: KB-opslag 30, nr. 7. Kollerup, Vester Han h. År 1857-1891. KB_C096C_A_004_K01-30-A. Død 07-04-1913: Smedemester Thomas Klitgaard i Skomagergade, Nibe, dør 07-04-1913 i Nibe, 56 år gl. og bliver begravet 15-04-1913 på Nibe kirkegård. Født i Kollerup, søn af smed Niels Jepsen Larsen og hustru. Gift med Caroline Christiane Klitgaard f. Hass, boende Skomagergade, Nibe. Kilde: KB-opslag 119, nr. 7. Nibe sogn, Hornum herred, Ålborg amt. År 1911-1915. KB_1892_C160_G_010_0191a-DM. Folketællinger: Forældrene: FT-1880: Thisted, Vester Han, Kollerup, Kollerup By Kollerup Sogn, et hus, 19 (18), Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C2482: >> Niels Jesper Larsen, 51, Gift, husfader smed, Hauerslev Sogn Hjørring Amt >> Mariane Andersdatter, 57, Gift, hans hustru, Kjettrup Sogn Thisted Amt FT-1880: Aalborg, Slet, Farstrup, Farstrup sogn, Kjølby, Indsiddere, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B8127: >> Thomas Klitgaard, 24, Gift, Husfader, smed, Kollerup sogn, Thisted Amt Frederikke Klitgaard, 31, Gift, Husmoder, Helsingør Oskar Klitgaard, 1, Ugift, Deres søn, Farstrup sogn, Aalborg Amt FT-1901: Aalborg, Hornum, Nibe Købstad, Skomagergade, 183, 131, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D5589: >> Thomas Klitgaard, Gift, husfader, smedemester, Kollerup Sogn, Jylland Frederikke Klitgaard, Gift, husmoder, Helsingør Marius Klitgaard, Ugift, barn, smedelærling, Farstrup Sogn Theodora Klitgaard, Ugift, barn, Farstrup Sogn Emil Chr. Sørensen, Ugift, tyende, smedelærling, Nørholm Sogn