Correll_Dohlmann

Frederikke Amalie Marie HansenAge: 50 years18111862

Name
Frederikke Amalie Marie Hansen
Birth June 19, 1811
Alias
Frederikke Amalie Marie Hass f. Hansen

MarriageNiels Henrik HassView this family
October 24, 1836 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Frederikke Caroline Christiane Hass
May 6, 1848 (Age 36 years)
Christening of a daughterFrederikke Caroline Christiane Hass
August 13, 1848 (Age 37 years)
Death March 5, 1862 (Age 50 years)
Burial March 1862 (Age 50 years)
Family with Niels Henrik Hass - View this family
husband
herself
Marriage: October 24, 1836Slagelse Sankt Mikkels sogn
12 years
daughter
Niels Henrik Hass + Hanne Dorthea Wilhelmi - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: March 27, 1863Vor Frue sogn, Kbh.

Shared note
Frederikke Amalie Marie Hansen alias Frederikke Amalie Marie Hass f. Hansen Født: 19-06-1811 i Slagelse - datter af Peter Johannes Hansen og hustru Sophie Gier. Kilde: Hendes vielse. Gift 24-10-1836: Ungkarl Niels Henrik Hass, købmand i Kalundborg gifter sig 24-10-1836 i Slagelse Skt. Mikkel kirke med jfr. Frederike Amalie Marie Hansen, født 19-06-1811 i Slagelse og konfirmeret i juli 1826. af fuldmægtig Peder Johannes Hansen. Konfirmeret i 1826. Kilde: KB-opslag 210, nr. 16. Slagelse Skt. Mikkel. År 1835-1846. KB_427_2_004_K08-07-A. Død 05-03-1862: Frederikke Amalie Marie Hass f. Hansen dør 05-03-1862 i Helsingør. Kilde: Family Search Folketællinger: FT-1845: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør Købstad, Hjørnet af Bjergegade og Sudergade, Nr 300 A Bjergegade Sudergade, 353 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B2596: Niels Hass, 32, Gift, Manufakturhandler og fabrik., Helsingør. >> Frederike Hansen, 33, Gift, Hans Kone. [Niels Hass], Slagelse. Laura Hass, 8, Ugift, Hans datter. [Niels Hass], Kalundborg. Sophie Hass, 6, Ugift, Hans datter. [Niels Hass], Svallerup sogn ved Holbæk. Niels F. Hass, 5, Ugift, Hans søn. [Niels Hass], Helsingør. Hanne Hass, 4, Ugift, Hans datter. [Niels Hass], Helsingør. Anette Hass, 1, Ugift, Hans datter. [Niels Hass], Helsingør. Eduard Svendsen, 13, Ugift, Plejebarn. [Niels Hass], Helsingør. og flere tjenestefolk... FT-1850: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør Købstad, Bjergegade, 1Hus, 300 a, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C6046: Niels Hendrik Hass, 37, Gift, Manufakturhandel, Helsingør >> Frederikke Amalie Marie Hansen, 38, Gift, Hans hustru, Slagelse Laura Petrea Hass, 13, Ugift, Deres barn, Kalundborg Sophie Charlotte Hass, 11, Ugift, Deres barn, Kalundborg Niels Frederik Carl Hass, 10, Ugift, Deres barn, Helsingør Hanne Cathrine Louise Hass, 9, Ugift, Deres barn, Helsingør Anny Anette Dorothea Hass, 6, Ugift, Deres barn, Helsingør Frederikke Caroline Hass, 2, Ugift, Deres barn, Helsingør Udøbt Dreng, 1, Ugift, Deres barn, Helsingør FT-1855: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør Købstad, , No. 616 a, 1487, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, B7603: Niels Hass, 42, Gift, Købmand Huusfader, Helsingør Sophie Charlotte Hass, 16, Ugift, Datter, Holbæk Hanne Chatrine Hass, 14, Ugift, Datter, Helsingør Niels Frederik Hass, 15, Ugift, Søn, Helsingør Anette Dorthea Hass, 12, Ugift, Datter, Helsingør Fredericke Caroline Hass, 7, Ugift, Datter, Helsingør Lauritz Aagaard Hass, 6, Ugift, Søn, Helsingør Ida Hendriksen, 22, Ugift, Tjenestepige, Helsingør FT-1860: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør Købstad, Helsingør Købstad, Axeltorvet 300 a, 330 b, 301 og 302, 300 a, 1.sal, 268 - F3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5383: Niels Hendrik Hass, 47, Gift, Købmand, ??, Kronborg >> Frederikke Amalie Hass, 48, Gift, Hustru, Slagelse Hanne Katarina Hass, 19 ??, Ugift, Barn, Helsingør Frederikke Caroline Hass, 12, Ugift, Barn, Helsingør Lauritz Aagreen Hass, 11, Ugift, Barn, Helsingør Grethe Bentzen, 20, Ugift, Tjenestepige, Maarum Sogn, Frederiksborg Amt Johan Saxild, 18, Ugift, Lærling, Skagen Hansine Elisabeth Ottesen, 36, Ugift, under Fattighjælp, Logerende. ernærer sig ved at sælge Frugt, f. i Helsingør