Correll_Dohlmann

Niels Jepsen LarsenAge: 85 years18281913

Name
Niels Jepsen Larsen
Birth June 17, 1828 24 29
Alias
Niels Jepsen Laursen og Niels Jeppesen Larsen

Occupation
Husmand og smed i Kollerup

Hjemmedøbt June 17, 1828
Christening August 3, 1828 (Age 47 days)
Birth of a son
#1
Lars Andreas Nielsen
December 14, 1849 (Age 21 years)
Christening of a sonLars Andreas Nielsen
December 25, 1849 (Age 21 years)
MarriageMariane AndersdatterView this family
April 1, 1850 (Age 21 years)
Birth of a son
#2
Thomas Klitgaard
April 20, 1856 (Age 27 years)
Christening of a sonThomas Klitgaard
May 11, 1856 (Age 27 years)
Death of a motherElse Nielsdatter Klitgaard
May 8, 1869 (Age 40 years)
Death of a fatherLaurs Jepsen
October 12, 1877 (Age 49 years)
Marriage of a childThomas KlitgaardFrederikke Caroline Christiane HassView this family
April 20, 1878 (Age 49 years)
Death of a wifeMariane Andersdatter
March 31, 1912 (Age 83 years)
Burial of a wifeMariane Andersdatter
April 5, 1912 (Age 83 years)
Death of a sonThomas Klitgaard
April 7, 1913 (Age 84 years)
Burial of a sonThomas Klitgaard
April 15, 1913 (Age 84 years)
Death August 6, 1913 (Age 85 years)
Burial August 11, 1913 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 26, 1827Kollerup kirke
6 months
himself
Family with Mariane Andersdatter - View this family
himself
wife
Marriage: April 1, 1850Gøttrup kirke
-4 months
son
6 years
son

Shared note
Niels Jepsen Larsen - oprindelig døbt Niels Jepsen Laursen alias Niels Jeppesen Larsen Født: 17-06-1828 i (Bondrup) nu Bonderup, Haverslev sogn, Øster Han herred og hjemmedøbt samme dag. Dåben konfirmeret 03-08-1828 i Haverslev kirke. Søn af indsidder Laurs Jepsen og hustru Else Nielsdatter af bondestanden i Bonderup. Faddere: Niels Sørensens kone af Skræm. Niels Sørensen. Peder Luntoft af Skræm. Laurs Christian Nielsen af Haverslev. Maren Møller af Bonderup Mølle - alle af bondestanden i Bonderup Kilde: KB-opslag 18, nr. 5. Haverslev sogn, Øster Han herred, Hjørring amt. År 1814-1837. KB_C093A_A_004_K01-18-A. Note: Bonderup er en landsby i Han herred med der ligger i Haverslev Sogn. Fra Bonderup er der 9 kilometer til Aggersund, 9 kilometer til Fjerritslev og 11 kilometer til Brovst. Erhverv: I 1845 var han tjenestedreng på Østerkjeldgaard No. 49. Sidenhen husmand og smed i Kollerup. Gift 01-04-1850: Ungkarl Niels Jepsen Larsen (født 17-06-1828 i Haverslev, vaccineret 20-07-1841) der opholder sig i smedelære hos smeden i Skræm - Christian Smed) gifter sig 01-04-1850 i Gøttrup kirke med pige Mariane Andersdatter (født 12-07-1822 i Drøstrup og vaccineret 26-06-1825) der opholder sig hjemme hos faderen Anders Christensen Studsgaard på Gøttrup Kjær. Forlovere: Bl.a. brudens far Anders Christensen Studsgaard. Kilde: KB-opslag 104, nr. 1. Gøttrup, Vester Han herred, Thisted am. År 1843-1866. KB_C097_B_023_K04-16-A. Den 14-06-1857 står smed Niels Jeppesen Larsen af Kollerup fadder til Lars Peter Thomsen der bliver fremstillet i Torslev kirke, Dronninglund herred. Husmand Lars Jeppesen af Fruerbro, Lerup sogn står ligeledes fadder. Død 06-08-1913: Niels Jepsen Larsen dør 06-08-1913 i Kollerup by og sogn og bliver begravet 11-08-1913 på Kollerup kirkegård, Kollerup sogn, Vester Han herred. Kilde: KB-opslag 45, nr. 7. Kollerup sogn, Vester Han herred. År 1898-1914. KB_1892_C096D_G_004_0087a-dm. Folketællinger: FT-1840: Thisted, Vester Han, Hjortdal, Wester Svenstrup, et jordløst Huus, 44, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4155: Lars Jeppesen, 36, Gift, Fisker der faar Understøttelse til sine Børns Opdragelse Else Klitgaard, 43, Gift, hans Kone Niels Jeppesen Larsen, 12, Ugift, hans Børn Maren Larsdatter, 10, Ugift, hans Børn Thomas Chr. Larsen, 5, Ugift, hans Børn Christian Larsen, 3 , Ugift, hans Børn FT 1845: Thisted, Vester Han, Kettrup, Drøstrup by, en Gaard, Østerkjeldgaard, 49, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1845, A3801 Maren Jespersdatter, 64, enke, Ejer af gaarden, Kettrup Christen Larsen, 36, ugift, hendes barn, Kettrup Niels Larsen, 34, ugift, hendes barn, Kettrup Mariane Larsdatter, 24, ugift, hendes barn, Kettrup >> Niels Jeppesen Larsen, 17, ugift, Tjenestedreng, Hjortdal, Thisted amt FT-1880: Thisted, Vester Han, Kollerup, Kollerup By Kollerup Sogn, et hus, 19 (18), Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C2482: >> Niels Jesper Larsen, 51, Gift, husfader smed, Hauerslev Sogn Hjørring Amt Mariane Andersdatter, 57, Gift, hans hustru, Kjettrup Sogn Thisted Amt