Correll_Dohlmann

Rita og Villys bryllupsbillede

Eli Rita HansenAge: 77 years19201997

Name
Eli Rita Hansen
Birth February 16, 1920 23 19
Alias
Eli Rita Henriksen f. Hansen og Rita

Christening April 5, 1920 (Age 49 days)
Death of a paternal grandmotherNielsine Petersen
July 16, 1922 (Age 2 years)
Death of a fatherHans Christian Hansen
May 24, 1935 (Age 15 years)
Birth of a son
#1
Dreng Henriksen
August 26, 1940 (Age 20 years)
Death of a sonDreng Henriksen
October 3, 1940 (Age 20 years)
Burial of a sonDreng Henriksen
October 6, 1940 (Age 20 years)
MarriageMarius ukendtView this family
1943 (Age 22 years)
Burial of a husbandVilly Christen Henriksen
1997 (Age 76 years)
Death February 16, 1997 (Age 77 years)
Burial February 1997 (Age 76 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 3, 1919Ruds Vedby kirke
9 months
herself
Family with Marius ukendt - View this family
husband
herself
Marriage: 1943Kbhvns. Rådhus
Family with Villy Christen Henriksen - View this family
husband
herself
son
Dreng Henriksen
Birth: August 26, 1940 23 20Rolighedsvej 18, Kgs. Lyngby
Death: October 3, 1940Kongens Lyngby
son
Arly Sofus Henriksen
son
Benny Uffe Henriksen
Villy Christen Henriksen + Hildur Dohlmann - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Lise-Lone Correll Dohlmann
step-son
Jørgen Kurt Dohlmann
Villy Christen Henriksen + Margrethe Dinesen - View this family
husband
husband’s wife
Margrethe Dinesen
Villy Christen Henriksen + Judith Birthe Hansine Jensen - View this family
husband
husband’s wife
Judith Birthe Hansine Jensen
Villy Christen Henriksen + Bodil Marie Hansen - View this family
husband
husband’s wife
step-son
step-daughter
Lise-Lotte Henriksen
step-son
Kurt Henriksen
step-son
Kim Henriksen

Shared note
ID 2a: Eli Rita Hansen alias Eli Rita Henriksen f. Hansen Født: 16-02-1920 i Bakkendrup by og sogn, Løve herred og døbt 05-04-1920 i Bakkendrup kirke - datter af Hans Kristian Hansen, arbejdsmand på 23 år og hustru Karen Henriette Elisabeth f. Larsen på 19 år. Faddere: Arbejdsmand Johannes Jensen og hustru Alma Dorothea Hansen, Ulstrup. Ungpige Laura Larsen, Slagelse samt faderen. Forældrene viet 03-05-1919 i Ruds Vedby kirke. Kilde: KB-opslag 36, nr. 1. Bakkendrup sogn. Løve herred. Holbæk amt. År 1892-1934. KB_1892_299_3_004_0035a-FK. Konfirmeret 08-04-1934 i Bakkendrup kirke, boende hos sine forældre arbejdsmand Hans Christian Hansen, Bakkendrup og hustru Karen Henriette Elisabeth f. Larsen. Kilde: KB-opslag 65, nr. 1. Bakkendrup sogn. Løve herred. Holbæk amt. År 1892-1934. KB_1892_299_3_004_0072a-CP. Villy og Rita traf hinanden da de arbejdede sammen på en fabrik i Lyngby der producerede parfume. Gift 1.g. 14-07-1940: (ID 2) Ugift, fabriksarbejder, Villy Christen Henriksen, Bagsværdvej 6, st., Kgs. Lyngby, (f. 23-10-1916 i Fuirendal sogn, søn af Hans Sofus Henriksen og hustru Kirstine Hansine Nielsen) gifter sig 14-07-1940 i Skørpinge Kirke, Skørpinge, Slagelse med (ID 2a) ugift, husassistent Eli Rita Hansen, boende Bagsværdvej 6, Kgs. Lyngby (f. 16-02-1920 i Bakkendrup by og sogn, Holbæk amt, datter af Hans Christian Hansen og hustru Karen Henriette Elisabeth Larsen). Lysning bestilt 22. juni 1940. Lysning den 23. juni 1940 i Lyngby Kirke. Viet 14. juli 1940 i Skørpinge Kirke. Fælles bopæl. Bagsværdvej 6, st., Kgs. Lyngby. Kilde: KB-opslag 182, side 179. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1934-1943. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152928#152928,25465962 Skilt 17-04-1944: Villy og Rita bliver skilt ved kgl. bevilling af 17-04-1944. Villy og Rita får sammen 3 børn. Gift 2.g.: Fraskilt Eli Rita Henriksen f. Hansen gifter sig med Marius ukendt. Død 16-02-1997: Rita dør den 16-02-1997 i København, 77 år gl. Note: Rita er mor til Arly og Benny. -------------------------------------------------------------------------- ID 2a: Eli Rita Hansen gifter sig med: ID 2: Villy Christen Henriksen - der er far til Lise-Lone ----------------------------------------------------------------
Media objectRita og Villys bryllupsbilledeRita og Villys bryllupsbillede
Format: image/jpeg
Image dimensions: 1,181 × 1,772 pixels
File size: 464 KB
Type: Photo