Correll_Dohlmann

Laurs JepsenAge: 74 years18031877

Name
Laurs Jepsen
Birth about September 1803
Alias
Lars Jeppesen

Christening October 30, 1803 (Age 59 days)
MarriageElse Nielsdatter KlitgaardView this family
Indskrevet i Brovst sogn 29-11-1827
December 26, 1827 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Niels Jepsen Larsen
June 17, 1828 (Age 24 years)
Occupation
Indsidder i Bonderup. Fisker

Christening of a sonNiels Jepsen Larsen
August 3, 1828 (Age 24 years)
Marriage of a childNiels Jepsen LarsenMariane AndersdatterView this family
April 1, 1850 (Age 46 years)
Death of a wifeElse Nielsdatter Klitgaard
May 8, 1869 (Age 65 years)
Burial of a wifeElse Nielsdatter Klitgaard
May 18, 1869 (Age 65 years)
Death October 12, 1877 (Age 74 years)
Burial October 21, 1877 (9 days after death)
Family with Else Nielsdatter Klitgaard - View this family
himself
wife
Marriage: December 26, 1827Kollerup kirke
6 months
son

Shared note
Laurs Jepsen alias Lars Jeppesen Født: ca. september 1803 i Hjortdal og døbt 30-10-1803 i Hjortdal kirke - søn af Jeppe Jensen og hustru Maren Larsdatter. Kilde: KB-opslag 68, nr. 9. Hjortdal, Vester Han herred. Thisted a. År 1757-1814. KB_C096B_A_002_K02-11-A. Gift 1.g. 26-12-1827: Den 29-11-1827 meldte sig til ægteskab, ungkarl Laurs Jepsen af Bratskov, født i Hjortdal, 24 år gl. og pige Else Nielsdatter af Bratskov, født i Skræm sogn, 28 år gl. Forlovere: Husmand Jens Sørensen af Svenstrup og Lauritz Stistrup Andersen af Bratskov. Vielsen forrettet den 26-12-1827 i Kollerup kirke. Kilde: KB-opslag 126, nr. 148. Brovst, Øster Han h. År 1813-1832. KB_C091A_A_002_K05-07-A. 01-05-1828: Afgang fra Brovst Else Klitgaard, tjenestekone, til Skræm, tjente på Bratskov Kilde: KB-opslag 145, nr. 9. Brovst, Ø. Han. År 1813-1832 01-11-1828: Afgang fra Brovst Lars Jepsen, tjenestekarl, til Haverslev, tjente på Bratskov Kilde: KB-opslag 146, nr. 29. Brovst, Ø. Han. År 1813-1832 Erhverv: Indsidder i Bonderup, Haverslev sogn. Sidenhen fisker i Vester Svenstrup, Hjortdal sogn. Gift 2.g. 03-06-1870: Enkemand og aftægtsmand Lars Jeppesen gifter sig 03-06-1870 i Lerup kirke med Christiane Gudiksdatter, f. ca. 1818. Død 12-10-1877: Aftægtsmand Lars Jeppesen dør 12-10-1877 i Fruerbro, Lerup, 74 år gl. og bliver begravet 21-10-1877 fra Lerup kirke, Lerup sogn. Gift mand. Kilde: KB-opslag 68, nr. 6. Lerup, Øster Han h. År 1875-1891. KB_C090_A_004_K03-09-A. Folketællinger: FT-1840: Thisted, Vester Han, Hjortdal, Wester Svenstrup, et jordløst Huus, 44, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4155: Lars Jeppesen, 36, Gift, Fisker der faar Understøttelse til sine Børns Opdragelse Else Klitgaard, 43, Gift, hans Kone Niels Jeppesen Larsen, 12, Ugift, hans Børn Maren Larsdatter, 10, Ugift, hans Børn Thomas Chr. Larsen, 5, Ugift, hans Børn Christian Larsen, 3 , Ugift, hans Børn FT-1845: Thisted, Vester Han, Hjortdal, Nørthorup, jordløs huus, 35, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1845, A3807: Lars Jeppesen, 41, gift, fisker, får understøttelse til sine børns opdragelse, f. her i sognet Else Klitgaard, 48, gift, hans kone, Skræm, Hjørring amt Thomas Chr. Larsen, 10, ugift, deres barn, her i sognet Christen Larsen, 8, ugift, deres barn, her i sognet Jens Larsen, 5, ugift, deres barn, her i sognet