Correll_Dohlmann

Else Nielsdatter KlitgaardAge: 70 years17981869

Name
Else Nielsdatter Klitgaard
Birth September 28, 1798
Alias
Else Nielsdatter og Else Klitgaard

Hjemmedøbt October 10, 1798 (Age 12 days)
Christening October 15, 1798 (Age 17 days)
MarriageLaurs JepsenView this family
Indskrevet i Brovst sogn 29-11-1827
December 26, 1827 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Niels Jepsen Larsen
June 17, 1828 (Age 29 years)
Christening of a sonNiels Jepsen Larsen
August 3, 1828 (Age 29 years)
Marriage of a childNiels Jepsen LarsenMariane AndersdatterView this family
April 1, 1850 (Age 51 years)
Death May 8, 1869 (Age 70 years)
Burial May 18, 1869 (10 days after death)
Family with Laurs Jepsen - View this family
husband
herself
Marriage: December 26, 1827Kollerup kirke
6 months
son

Shared note
Else Nielsdatter Klitgaard alias Else Nielsdatter og Else Klitgaard Født: 28-09-1798 i Skræm, Øster Han herred og hjemmedøbt 10-10-1798. Dåben konfirmeret 15-10-1798 i Skræm kirke - datter af Niels Sørensen (født 26-03-1762 i Skræm, KB-opslag 173. Død 03-11-1829, begravet 08-11-1829 i Skræm, KB-opslag 238) og hustru af Skræm (læs: Anna Thomasdatter). Kilde: KB-opslag 45, side 21. Skræm sogn, Øster Han herred, Hjørring amt. År 1776-1822. KB_C096A_B_006_K01-45-A. Gift 26-12-1827: Den 29-11-1827 meldte sig til ægteskab, ungkarl Laurs Jepsen af Bratskov, født i Hjortdal, 24 år gl. og pige Else Nielsdatter af Bratskov, født i Skræm sogn, 28 år gl. Forlovere: Husmand Jens Sørensen af Svenstrup og Lauritz Stistrup Andersen af Bratskov. Vielsen forrettet den 26-12-1827 i Kollerup kirke. Kilde: KB-opslag 126, nr. 148. Brovst, Øster Han h. År 1813-1832. KB_C091A_A_002_K05-07-A. 01-05-1828: Afgang fra Brovst Else Klitgaard, tjenestekone, til Skræm, tjente på Bratskov Kilde: KB-opslag 145, nr. 9. Brovst, Ø. Han. År 1813-1832 01-11-1828: Afgang fra Brovst Lars Jepsen, tjenestekarl, til Haverslev, tjente på Bratskov Kilde: KB-opslag 146, nr. 29. Brovst, Ø. Han. År 1813-1832 Død 08-05-1869: Else Nielsdatter, aftægtsmand Lars Jeppesens hustru, dør 08-05-1869 i Lerup, 70 år gl. og bliver begravet 18-05-1869 fra Lerup kirke. Kilde: KB-opslag 228, nr. 3. Lerup, Øster Han h. År 1814-1874. KB_C090_A_003_K06-44-A. Moderen: Anna Thomasdatter i Vester Klitgaard: Konfirmeret 1786: Anne Thomasdatter i Vester Klitgaard, 17 år gl., bliver konfirmeret i 1786 i Klim kirke, Klim-Vester Torup-Vust Pastorat. Kilde: KB-opslag 148, nr. 8. Torup, Vester Han herred, Thisted amt. KB_C098_C_001_K03-15-A. Forældrene: Gift 23-10-1789: Ungkarl Niels Sørensen og pige Anna Thomasdatter bliver trolovet 20-08-1789 og gifter sig 23-10-1789 i Skræm kirke, Skræm sogn, Haverskev.Sjrlm-Bejstrup Pastorat. Kilde: KB-opslag 83, nr. 3. Skræm sogn, Øster Han herred, Hjørring amt. År 1776-1822. KB_C096A_B_006_K02-26-A. Moderen: Anne Thomasdatter (Klitgård) f. ca. 1769, også kaldt gårdmand Niels Sørensens kone i Skræm, dør 05-03-1803 i Skræm sogn, 33 år gl. Kilde: KB-opslag 74. Skræm sogn, Øster Han herred, Hjørring amt. År 1776-1822. Skræm sogn, Øster Han herred, Hjørring amt. År 1776-1822. KB_C096A_B_006_K02-17-A. Note: Den 16-09-1802 føder Ane Thomasdatter tvillingedrengene Jens og Laust, der bliver hjemmedøbt den 18-09-1802 i Skræm. Den 01-11-1802 dør Laust. Jens's dåb bliver konfirmeret 31-11-1802 i Skræm kirke. Kilde: KB-opslag 49. Skræm. År 1776-1822. KB_C096A_B_006_K01-49-A. Faderen: Niels Sørensen gifter sig ultimo 1803 i Skræm kirke med sin afdøde kones søster Kirsten Thomasdatter - med hvem han får flere børn. Folketællinger: Faderen: FT-1787: Hjørring, Øster Han, Skræm, Schræm Bÿe, , 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B3988: Peder Bonde, 64 , Gift, Hosbonde, Bonde og Gaardbeboer Maren Christensdatter, 40 , Gift, Madmoder Morten Pedersen, 10 , Ugift, Deres Sön Niels Sörensen, 25 , Ugift, Tieniste Folk Laus Gregersen, 18 , Ugift, Tieniste Folk Mariane Lausdatter, 16 , Ugift, Tieniste Folk Niels Pedersen, 15 , Ugift, Tieniste Folk Moderen: FT-1787: Hjørring, Øster Han, Skræm, Schræm Bÿe, , 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B3988: Thomas Lausen, 49, Gift, Hosbonde, Bonde og Gaardbeboer Else Pedersdatter, 42, Gift, Madmoder Anne Thomasdatter, 18, Ugift, Deres Börn, f. ca. 1769 i Gøttrup Kirsten Thomasdatter, 12, Ugift, Deres Börn, f. ca. 1774 i Gøttrup Lars Christian Thomasen, 4, Ugift, Deres Börn Anne Catrine Thomasdatter, 2, Ugift, Deres Börn Peder Pedersen, 36, Ugift, Tieniste Folk Christen Sörensen, 42, Ugift, Tieniste Folk Mette Marie Clemmentin, 39, Ugift, Logerende og nÿder sin kost for Betalning, Indsidder, sÿg og sængeliggende ------------- FT-1801: Hjørring, Øster Han, Skræm, Skræm By, 41, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8466: Niels Sørensen, 39, Gift, Husbonde, Bonde og gårdbeboer Ane Thomasdatter, 31, Gift, Hans kone, f. 1769 Kirsten Nielsdatter, 12, Ugift, Deres barn Søren Nielsen, 7, Ugift, Deres barn Thomas Nielsen, 4, Ugift, Deres barn Else Nielsdatter, 3, Ugift, Deres barn Christen Nielsen, 1, Ugift, Deres barn FT-1840: Thisted, Vester Han, Hjortdal, Wester Svenstrup, et jordløst Huus, 44, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4155: Lars Jeppesen, 36, Gift, Fisker der faar Understøttelse til sine Børns Opdragelse Else Klitgaard, 43, Gift, hans Kone Niels Jeppesen Larsen, 12, Ugift, hans Børn Maren Larsdatter, 10, Ugift, hans Børn Thomas Chr. Larsen, 5, Ugift, hans Børn Christian Larsen, 3 , Ugift, hans Børn FT-1845: Thisted, Vester Han, Hjortdal, Nørthorup, jordløs huus, 35, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1845, A3807: Lars Jeppesen, 41, gift, fisker, får understøttelse til sine børns opdragelse, f. her i sognet Else Klitgaard, 48, gift, hans kone, Skræm, Hjørring amt Thomas Chr. Larsen, 10, ugift, deres barn, her i sognet Christen Larsen, 8, ugift, deres barn, her i sognet Jens Larsen, 5, ugift, deres barn, her i sognet