Correll_Dohlmann

Hans Peter Børresen PovlsenAge: 86 years18861973

Name
Hans Peter Børresen Povlsen
Birth September 1, 1886
Alias
Hans Povlsen

MarriageSofie Theodora KlitgaardView this family
May 3, 1910 (Age 23 years)
Death of a wifeSofie Theodora Klitgaard
October 27, 1961 (Age 75 years)
Occupation
Fotograf. Sidenhen forfatter

Death May 31, 1973 (Age 86 years)
Burial June 1973 (1 day after death)
Family with Sofie Theodora Klitgaard - View this family
himself
wife
Marriage: May 3, 1910Nibe kirke

Shared note
Hans Peter Børresen Povlsen alias Hans Povlsen Født: 01-09-1886 i Grysted, Vokslev sogn - lærer Jens Kristian Povlsen og hustru Bertha Mathilde Amanda Povlsen f. Thimm, Grysted. Kilde: Hans vielse Erhverv: Fotograf. Sidenhen forfatter. Se hans levnedsbeskrivelse herunder. Gift 03-05-1910: Ungkarl, fotograf Hans Peter Børresen Povlsen af Vinderup (f. 01-09-1886 i Grysted, Vokslev sogn, søn af lærer Jens Kristian Povlsen og hustru Bertha Mathilde Amanda Povlsen f. Thimm, Grysted) gifter sig 03-05-1910 i Nibe kirke med pige Sofie Theodora Klitgaard af Nibe (f. 10-12-1887 i Kjølby, Farstrup sogn, Slet herred, datter af smedemester Thomas Klitgaard og hustru Caroline Christiane Hass, Nibe). Forlovere: Smedemester Thomas Klitgaard, Nibe og lærer Jens Kristian Povlsen, Grysted. Kilde: KB-opslag 122, nr. 6. Nibe, Hornum h., Ålborg a. År 1906-1910. KB_1892_C160_G_009_0170a-V. Død: 31-05-1973 i Viby J., urne på Nibe kgd. Kilde: Hans levnedsbeskrivelse Levned: I sine drengeår tjente P. som hjorddreng. Skolegangen afsluttede han med en præliminæreksamen (1902). Han ville have været musiker (violin), men opgav det og gik i fotograflære (Oslo, senere Struer). 1907-12 levede han som fotograf i Vinderup indtil han kom på Silkeborg seminarium. På kun to år tog han lærereksamen (1914) og var 1915-22 kommunelærer i Støvring ved Rebild. På Statens lærerhøjskole i Kbh. læste han 1919-20 tysk og litteraturhistorie. - Som forfatter debuterede han med romanen Sand, 1918. Det er en psykologisk roman og hjemstavnsskildring hvis idé ligger i skildringen af brydningen mellem den dybt religiøse Steffen Bryde og lærer Sand for hvem samvittigheden er højeste lov. Jakob Knudsen har været hans store læremester og tydelige forbillede. Hans næste roman, Lykkelige Barn, 1923 er affødt af efterkrigstidens dønninger. Han satiriserer over "Verdens onde Orden" og profeterer lyrisk om en bedre verden, hvoraf han - ligesom Martin Andersen Nexø, hvem han har hyldet i to digte - tror at se den første dagning i Rusland. Efter dette udsving vendte han tilbage til hjemlig sikker grund med romanen Julie Pandum, 1926 og digtsamlingen I Himmerlands Dale, 1929 (4. forøgede udg. 1956). I romanen tegner han med let hånd et satirisk provinsbybillede og skildrer i hovedpersonen både med hjerte og lune en kvindes betagelse af en fidusagtig maler, hendes fald og oprejsning i kærligheden til barnet og kaldet som mor. Hovedbestanddelen af digtene udgøres af himmerlandske naturdigte og dialektdigte der skildrer egnens folk. I en gruppe tankedigte møder man det idealistiskkommunistiske Mit og Dit og personlige bekendelser som Under Vinterhimlen og Hjertet nært -, der giver hans menneskelige og kunstneriske løsen: "Smaat er det Store og stort er det Smaa, som er Hjertet nært". I Himlens Fugle har Reder, 1936 har han i kontakt med moderne psykologiske strømninger givet den latente freudianisme i ungdomsromanen en skarpere, mere programmæssig drejning i skildringen af drengen Erik, gennem hvis kompleks-hæmmede sind romanens begivenheder og personer tegner sig i forvredne spejlinger. I Ro, ro til Fiskeskær, 1943 skrev P. atter en ironisk roman om livet i en lilleby. Det fiktive forfatterskab afsluttedes med novellesamlingen En have i lyngen, 1960. Om sit store forbillede St. St. Blicher udgav han 1952 en på en gang folkelig og redelig monografi. Minder, blandet med reflektioner finder man i de essayistiske skildringer Ind i bogens verden, 1959, De fjorten forgjorte dage, 1965 og Langenæshus, 1966. Endelig har P. i to bøger genfortalt den ældre mytologi: Græske gudesagn, 1959 og Nordiske gudesagn, 1963. Familie Forældre: lærer Jens Kristian P. (1846-1915) og Bertha Mathilde Amanda Thimm (1851-1936). Gift 3.5.1910 i Nibe med Sophie Theodora Klitgaard, født 10.12.1887 i Kølby, død 27.10.1961 i Taulov, d. af smedemester Thomas K. (1856-1913) og Frederikke Caroline Christiane Hass (1848-1918). Kilde: Dansk Biografisk Leksikon http://www.denstoredanske.dk/Dansk_Biografisk_Leksikon/Kunst_og_kultur/Litteratur/Forfatter/Hans_Povlsen