Correll_Dohlmann

Anna Vilhelmine Petrine Jensen1883

Name
Anna Vilhelmine Petrine Jensen
Birth March 17, 1883
Alias
Anna Wilhelmine Meyer, Anna Blanca og Anna Vilhelmine Petrine Harder

Christening July 29, 1883 (Age 4 months)
EngagementErnst Carl Villiam MeyerView this family
about 1906 (Age 22 years)
DivorceErnst Carl Villiam MeyerView this family
October 26, 1908 (Age 25 years)
Death of a husbandErnst Carl Villiam Meyer
October 26, 1908 (Age 25 years)
Burial of a husbandErnst Carl Villiam Meyer
November 1, 1908 (Age 25 years)
MarriageMax Henrik Kleofas Holm HarderView this family
before February 1, 1911 (Age 27 years)

Death of a husbandMax Henrik Kleofas Holm Harder
about 1950 (Age 66 years)

Occupation
Artist

Death

Family with Max Henrik Kleofas Holm Harder - View this family
husband
herself
Marriage: before February 1, 1911
Family with Ernst Carl Villiam Meyer - View this family
ex-husband
herself
Divorce: October 26, 1908mandens død
Max Henrik Kleofas Holm Harder + Thomasine Andersen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 26, 1912

Shared note
Anna Vilhelmine Petrine Jensen alias Anna Wilhelmine Meyer, Anna Blanca og Anna Vilhelmine Petrine Harder Født: 17-03-1883 på Amagergade 4, st., København og døbt 29-07-1883 i Vor Frelser kirke, Kbh. - datter af smedesvend Hans Peder Jensen, f. 28-06-1853 i Lekkende, Øster Egesborg sogn, Præstø amt, og hustru Anna Caroline Larsen på 25 år, f. 28-07-1857 i Stege. Kilde: KB-opslag 271, nr. 49. Vor Frelsers sogn, Kbh. År 1877-1883. KB_047_2_027_K09-29-A Kærestepar: Anna Wilhelmine Meyer står som gift med assistent Ernst Carl Villiam Meyer. Note: Parret bliver dog så vidt vides ikke gift inden Ernst dør den 26-10-1908. Kilde: FT-1906. Se også: Ernst Carl Villiam Meyer, fuldmægtig Født: 19-07-1880 Fødested: København Død: 20-10-1908 (læs: 26-10-1908) Adresse ved død: Sortedams Dossering 89, 3. Ægtefælle: Anna Vilhelmine Petrine Jensen (Anna Blanca) Født: 17-03-1883 Fødested: København Anmærkninger: Parret var ikke gift. Annas fødsel verificeret (Vor Frelser). I dødebladene er hun angivet som Anna Blanca. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2439, rulle 0012 Gift efter 26-10-1908: Max Henrik Kleofas Holm Harder, f. 13-01-1878 i Sankt Stefans sogn, Kbh. gifter sig med Anna Vilhelmine Petrine Jensen, f. 17-03-1883 i København. Kilde: FT-1911 Hendes ægtefælle gifter sig i 1912: Gift 2.g. 26-12-1912: Max Henrik Kleofas Holm Harder gifter sig med Thomasine Andersen, f. 04-02-1881 i Asferg sogn, Randers amt. Folketællinger: FT-1906: Søndergade 8, 2. sal, tv., Kbh.: Ernst Carl William Meyer, f. 19-07-1880 i Kbh., gift, husfader, assistent >> Anna Wilhelmine Meyer, f. 17-03-1883 i Kbh., gift, husmoder Kilde: FT-opslag 22. FT1906_0041_01660 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1908 Anna Vilhelmine Jensen, 17-03-1883, København, kvinde - Stillinger: Buffetjomfru Adresser: 01-11-1908: Dybbølsgade 9, 4. (Sankt Matthæus sogn) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2050317&searchname=polit_adv FT-1911: Egegade 3, 2. sal, tv. Kbh. (Sankt Johannes sogn): ID 15-9a: Max Heinrich Cleofas Harder, f. 13-01-1877 (læs: 1878) i Kbh., gift, husfader, handelsrejsende hos Holger C. Andersen i Nr. Farimagsgade 61 >> Anna Vilhelmine Petrine Harder, f. 17-03-1883 i Kbh., husmoder, gift Kilde: FT-opslag 4, FT1911_0010_01399. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1897 >> Anna Vilhelmine Petrine Jensen, 17-03-1883, København, kvinde - Stillinger: Artist 01-05-1897: Borgergade 112, 3. 01-11-1897: Pilestræde 64, 2. 07-05-1898: Vesterbrogade 29, stk. - hos Weilbye 01-05-1901: Kronborggade 8, st. 24-04-1902: Skydebanegade 8, 1. - Nielsen 06-10-1902: Saxogade 88, 2. - Olsen 01-05-1903: Dybbølsgade 28, 3. - hos forældrene 01-11-1904: Fra Stockholm til Saxogade 88, 2. - Olsen 01-11-1913: Arkonagade 3 Kilde: Politiets registerblad 3787, rulle 0019, Station 5 (Vesterbro) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2050329&searchname=polit_adv NB! ca. 01-11-1905 Søndergade 8, 2., til og med FT-1906 bor Anna Vilhelmine sammen med Ernst Carl Villiam Meyer. Den 02-11-1907 har Ernst meldt flytning til Nordre Frihavnsgade 17, 1. - Jensen. Det vides ikke om hun flytter med ham.