Correll_Dohlmann

Thomasine Andersen1881

Name
Thomasine Andersen
Birth February 4, 1881
Alias
Thomasine Harder f. Andersen

Christening April 18, 1881 (Age 2 months)
MarriageMax Henrik Kleofas Holm HarderView this family
December 26, 1912 (Age 31 years)

Death of a husbandMax Henrik Kleofas Holm Harder
about 1950 (Age 68 years)

Occupation
Ekspeditrice. Sangerinde

Death

Shared note
Thomasine Andersen alias Thomasine Harder f. Andersen Født: 04-02-1881 i Asferg sogn, Nørhald herred og døbt 18-04-1881 i Asferg kirke - datter af indsidder Anders Christian Andersen (f. 1841 i Bindderup sogn, Ålborg amt) og hustru Ane Elisabeth Pedersen (f. 1843 i Asttrup sogn, Ålborg amt) på 38 år, af Asferg. Kilde: KB-opslag 41, nr. 1. Asferg sogn, Nørhald herred, Randers amt. År 1878-1891. KB_C284_A_006_K02-12-A. Erhverv: Ekspeditrice. Sangerinde Brudgommens 2. ægteskab: Gift 26-12-1912: Max Henrik Kleofas Holm Harder gifter sig 26-12-1912 med Thomasine Andersen, f. 04-02-1881 i Asferg sogn, Randers amt. Kilde: FT-1930 Folketællinger: Forældrene: FT-1880: Randers, Nørhald, Asferg, Asferg By og Sogn, et Hus, 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C7608 Anders Christian Andersen, 39, Gift, Indsidder, Arbejdsmand i Landbruget, Bindderup Sogn, Aalborg Amt Ane Elisabeth Pedersen, 37, Gift, hans Kone, Asttrup Sogn, Aalborg Amt Ane D. Kjerstine Andersen, 13, Ugift, deres Barn, Skjørping Sogn, Aalborg Amt Anders Peder Andersen, 11, Ugift, deres Barn, Asttrup Sogn, Aalborg Amt Jens Christian Andersen, 9, Ugift, deres Barn, Asttrup Sogn, Aalborg Amt Antomine Larsine Andersen, 5, Ugift, deres Barn, Vebbestrup Sogn, Aalborg Amt Mikkoline Jensine Andersen, 2, Ugift, deres Barn, Vebbestrup Sogn, Aalborg Amt ----------- Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 10-11-1899 >> Thomasine Andersen, f. 04-02-1881, Asferg, kvinde - Stillinger: Tyende; Sangerinde Adresser: 10-11-1899: Fra Randers til Frederiksborggade 6, stuen - hos Breiting til 1.1.00 01-05-1900: Frameldt 19-06-1900: Frameldt til Randers Registrators kommentar: Trangstræde 16 iflg. Brev 10-10-1901: Valdemarsgade 50, 3. - hos Kragerup 01-05-1903: Ullerupgade 5, 3. 07-05-1907: Asger Rygs Gade 13, 2. 01-11-1911: Isafjordsgade 7, 3. (Sognetilhør i 1918: Hans Tausens (Island Brygge)) 01-11-1912: Egilsgade 15, 1. th. (Sognetilhør i 1918: Hans Tausens (Island Brygge)) Kilde: http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=101184&searchname=polit_adv FT-1916: Dybbølsgade 19, st., Kbh.: (Sognetilhør i 1890: Sankt Matthæus og sognetilhør i 1918: Absalons, Maria, Gethsemane, Sankt Markus: Max Harder, f. 13-01-1877 (læs: 1878) i Kbh., gift, husfader, handelsrejsende >> Thomasine Harder, f. 04-02-1881 i Randers, gift, husmoder - alias Thomasine Harder f. Andersen Kilde: FT-opslag 45-46. FT1916_08015_01106. FT-1921: Dybbølsgade 19, st., Kbh.: >> Thomasine Harder, f. 04-02-1881 i Asferg, Randers amt, gift, husmoder, tilflyttet fra Norge i 1912. ekspeditrice. Kilde: FT-opslag 20. FT1921_00011_00808 Tillægsliste: Max Harder, f. 13-01-1878 i Kbh., gift, husfader, midlertidigt fraværende Kilde: FT-opslag 22. FT1921_00011_00810. FT-1925 - 5. nov: Dybbølsgade 19, st., Kbh.: ID 15-9a: Max Henrik Kleofas Holm Harder, f. 13-01-1878 i Kbh., gift, husfader, repræsentant, midlertidigt fraværende: adresse: Hotel, Skt. Mathiasgade 29, Viborg købstad - FT-skema nr. 492. >> Thomasigne Harder, f. 04-02-1881 i Randers, gift, husmoder Kilde: FT-opslag 117. FT1925_0305_00792. FT-1930 - 5. nov.: Villa Rosenhøj, Polluxvej, matr. 27, Viby sogn, Ning herred, Århus amt - Landdistrikt: ID 15-9a: Max Henrik Kleofas Holm Harder, f. 13-01-1878 i Kbh., gift 26-12-1912, husfader, repræsentant for Dunlop Rubber Co., Kbh. F., fraværende ??, bopæl 05-11-1929: Villa Rosenhøj, Fredensvang, Viby, ingen børn i ægteskabet >> Thomasine Harder, f. 04-02-1881 i Asferg sogn, Randers amt, gift 26-12-1912, husmor, bopæl 05-11-1929: Villa Rosenhøj, Fredensvang, Viby, ingen børn i ægteskabet Olga Anna Andersen, f. 24/2-1910 i Randers, ugift, husassistent jos Max Harder, Fredensvang, Viby, bopæl 05-11-1929: Randers Kilde: FT-Skema 913, FT-opslag 1935 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=103041#103041,16276498