Correll_Dohlmann

Ejnar Georg Lorentz RasmussenAge: 85 years18931978

Name
Ejnar Georg Lorentz Rasmussen
Birth May 26, 1893 34 25
Alias
Einar Lauritz Rasmussen

Hjemmedøbt July 17, 1893 (Age 52 days)
Christening November 5, 1893 (Age 5 months)
Death of a maternal grandmotherAnna Sophie Henriette Meisner
November 20, 1896 (Age 3 years)
Birth of a sisterEdel Mathilde Rasmussen
August 2, 1900 (Age 7 years)
Christening of a sisterEdel Mathilde Rasmussen
November 4, 1900 (Age 7 years)
Birth of a brotherFlorentin Holm Stemann Rasmussen
July 16, 1902 (Age 9 years)
Christening of a brotherFlorentin Holm Stemann Rasmussen
February 15, 1903 (Age 9 years)
Birth of a brotherPeter Lauritz Stemann Rasmussen
May 5, 1904 (Age 10 years)
Christening of a brotherPeter Lauritz Stemann Rasmussen
December 11, 1904 (Age 11 years)
Birth of a son
#1
George Louis Rasmussen
December 18, 1916 (Age 23 years)
Birth of a son
#2
Henry Johannes Rasmussen
February 28, 1918 (Age 24 years)
Death of a motherRagnhild Isabella Antoinette Marie Holm
March 1, 1919 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#3
Gladys Dorthea Rasmussen
April 10, 1921 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#4
Lucille Ragnhilde Rasmussen
November 5, 1922 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#5
Mabel Helen Rasmussen
October 22, 1924 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#6
Ethel Hilda Rasmussen
November 1, 1928 (Age 35 years)
Death of a fatherPeter Lauritz Rasmussen
July 28, 1936 (Age 43 years)
Death of a daughterGladys Dorthea Rasmussen
March 3, 1946 (Age 52 years)
Death of a brotherSofus Johan Rasmussen
December 5, 1954 (Age 61 years)

Death of a sisterEdel Mathilde Rasmussen
October 7, 1973 (Age 80 years)
Death of a wifeHelga Dorothea Marie Madsen
June 19, 1975 (Age 82 years)
Burial of a wifeHelga Dorothea Marie Madsen
June 21, 1975 (Age 82 years)
Death July 22, 1978 (Age 85 years)
Burial July 25, 1978 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 6, 1885Sankt Katharina kirke, Store Heddinge sogn
22 months
elder brother
2 years
elder brother
4 years
himself
7 years
younger sister
23 months
younger brother
22 months
younger brother
Family with Helga Dorothea Marie Madsen - View this family
himself
wife
son
George Louis Rasmussen
Birth: December 18, 1916 23 26Livermore, Iowa, USA
Death: December 20, 1991Brookings, South Dakota, USA
14 months
son
3 years
daughter
19 months
daughter
2 years
daughter
son
Kenneth Leroy Rasmussen
daughter

Shared note
ID 15-14c: Ejnar Georg Lorentz Rasmussen alias Einar Lauritz Rasmussen Født: 26-05-1893 på Kordilgade, Kalundborg og hjemmedøbt 17-07-1893 i Kalundborg af sognepræsten. Fremstillet i Kalundborg Vor Frue kirke 05-11-1893. Søn af lokomotivfører Peter Lauritz Rasmussen og (ID 15-14) hustru Ragnhild Isabella Marie Antonie Holm på 25 år. Faddere: Barnets forældre. Enkefru Henriette Holm af Nykøbing Falster, alias (ID 31) Anna Sophie Henriette Holm f. Meisner. Maskinarbejder Johan Rasmussen af København. Anm.: Forældrene viet 06-11-1885 i Sankt Katharina kirke, Store Heddinge sogn. Kilde: KB-opslag 19, nr. 21. Kalundborg Vor Frue. År 1892-1898. KB_1892_308_3_016_0018a-FM. Konfirmeret 13-10-1907: Ejnar Georg Lorentz Rasmussen bliver konfirmeret 13-10-1907 i Nykøbing Mors kirke. Søn af lokomotivfører Peter Lauritz Rasmussen og hustru Ragnhild Isabella Marie Antonie Holm i Nykøbing på Mors. Kilde: KB-opslag 20, nr. 36. Nykøbing, Morsø Sønder h., Thisted a. År 1903-1922. KB_1892_C135_G_018_0019a-KD Gift 29-02-1916: Einar Lauritz Rasmussen gifter sig 29-02-1916 i Humboldt, Iowa, USA med Helga Dorothea Marie Madsen, datter af Johannes Madsen og Dorthea Marie Kjerstine Sørensen. Død 22-07-1978: Einar Lauritz Rasmussen dør 22-07-1978 i Brookings, South Dakota, USA, 85 år gl. og bliver begravet 25-07-1978 på Brookings Greenwood Cemetary, South Dakota, USA. Udvandrer den 21-08-1913 til USA: Einar Lauritz Rasmussen emigrerer til USA den 21-08-1913 med afrejse fra København på The Oscar II. Ægteparret får sammen 7 børn. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE ID 15-14c7: Ethel Hilda Rasmussen Født: 01-11-1928 i Marshall, Minnesota, USA - datter af (ID 15-14c) Ejnar Georg Lorentz Rasmussen og hustru Helga Dorothea Marie Madsen. Gift 06-08-1949: Leonard Joseph Sorys gifter sig 06-08-1949 i Auora, South Dakota, USA med Ethel Hilda Rasmussen. Død 12-10-1983: Ethel Hilda Rasmussen dør 12-10-1983 i USA. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE Deres 5 børn: ID 15-14c7a: Lynn Marie Sorys, f. 11-03-1951 - datter af Leonard Joseph Sorys og hustru (ID 15-14c7) Ethel Hilda Sorys f. Rasmussen. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE ID 15-14c7b: Michael Dean Sorys, f. 08-07-1952 i Omaha, Nebraska, USA - søn af Leonard Joseph Sorys og hustru (ID 15-14c7) Ethel Hilda Sorys f. Rasmussen. Gift 02-08-1978: Michael Dean Sorys gifter sig 02-08-1978 med Kathy Pisci. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE ID 15-14c7c: David Leonard Sorys, f. 07-06-1957 i Omaha, Nebraska, USA - søn af Leonard Joseph Sorys og hustru (ID 15-14c7) Ethel Hilda Sorys f. Rasmussen. Gift 04-10-1980: David Leonard Sorys gifter sig 04-10-1980 med Bridget McDonnell. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE ID 15-14c7d: Thomas Alan Sorys, f. 19-07-1958 i Omaha, Nebraska, USA - søn af Leonard Joseph Sorys og hustru (ID 15-14c7) Ethel Hilda Sorys f. Rasmussen. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE ID 15-14c7e: Debra Lynn Sorys, f. 11-03-1961 i Omaha, Nebraska, USA - datter af Leonard Joseph Sorys og hustru (ID 15-14c7) Ethel Hilda Sorys f. Rasmussen. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE