Correll_Dohlmann

Edel Mathilde RasmussenAge: 73 years19001973

Name
Edel Mathilde Rasmussen
Birth August 2, 1900 42 32
Alias
Elin Mathilde Holm Rasmussen og Elin Nordholt f. Rasmussen

Christening November 4, 1900 (Age 3 months)
Birth of a brotherFlorentin Holm Stemann Rasmussen
July 16, 1902 (Age 23 months)
Occupation
Postkontorist. Siden telefonistinde

Christening of a brotherFlorentin Holm Stemann Rasmussen
February 15, 1903 (Age 2 years)
Birth of a brotherPeter Lauritz Stemann Rasmussen
May 5, 1904 (Age 3 years)
Christening of a brotherPeter Lauritz Stemann Rasmussen
December 11, 1904 (Age 4 years)
Death of a motherRagnhild Isabella Antoinette Marie Holm
March 1, 1919 (Age 18 years)
MarriagePaul Aage Peter Hansen NordholtView this family
February 27, 1925 (Age 24 years)

Death of a fatherPeter Lauritz Rasmussen
July 28, 1936 (Age 35 years)
Death of a brotherSofus Johan Rasmussen
December 5, 1954 (Age 54 years)

Death of a husbandPaul Aage Peter Hansen Nordholt
July 14, 1961 (Age 60 years)
Burial of a husbandPaul Aage Peter Hansen Nordholt
July 18, 1961 (Age 60 years)
Death October 7, 1973 (Age 73 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 6, 1885Sankt Katharina kirke, Store Heddinge sogn
22 months
elder brother
2 years
elder brother
4 years
elder brother
7 years
herself
23 months
younger brother
22 months
younger brother
Family with Paul Aage Peter Hansen Nordholt - View this family
husband
Paul Aage Peter Hansen Nordholt
Birth: March 17, 1895 32 30Vordingborgvej 193, Næstved
Death: July 14, 1961Øresundshospitalet, Helsingør Skt. Olai sogn
herself
Marriage: February 27, 1925

Shared note
ID 15-14d: Edel Mathilde Holm Rasmussen alias Elin Rasmussen, Elin Mathilde Holm Rasmussen og Elin Nordholt f. Rasmussen Født: 02-08-1900 på Vestergade, Nykøbing Mors og døbt 04-11-1900 i Nykøbing Mors kirke - datter af lokomotivfører Peter Laurids Rasmussen og (ID 15-14) hustru Ragnhild Marie Isabella Antonette Holm på 32 år. Faddere: (ID 14) Garvermester Correll af Valby og (ID 15) hustru Anna Correll f. Holm. Kilde: KB-opslag 123, nr. 56. Nykøbing, Morsø Sønder h., Thisted a. År 1900-1907. KB_1892_C135_G_015_0123a-FK. Note: Faddere: (ID 14) Garvermester Correll af Valby og (ID 15) hustru Anna Correll f. Holm er Lise-Lone's oldeforældre. Erhverv: Postkontorist. Siden telefonistinde Gift 27-02-1925: Paul Aage Peter Hansen Nordholt gifter sig 27-02-1925 med Edel Mathilde Rasmussen - også kaldt Elin. Død 07-10-1973: Edel Mathilde Nordholt f. Rasmussen dør 07-10-1973 i Helsingør. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE Bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1921 >> Elin Mathilde Holm Rasmussen , 2-8-1900, Nykøbing M Stillinger: Postkontorist Adresser: 01-05-1921: Fra Johannevej 4 til Matthæusgade 27 , 3. 01-11-1922: Østerbrogade 144 , 3. hos Hansen 24-02-1923: Artillerivej 36, 1. - hos Jørgensen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager). Filmrulle 0022. Registerblad 2299 (unikt id: 65766) Bopæl meldt i Kbh. - 16-05-1923: >> Elin Mathilde Hahn (læs: Holm) Rasmussen, f. 02-08-1900 i Nykøbing Mors, telefonistinde Adresse: 01-05-1923: Artillerivej 56, 1. tv. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager). Filmrulle 0022. Registerblad 2293 (unikt id: 65760)