Correll_Dohlmann

Sofie Kirstine JensenAge: 90 years18901980

Name
Sofie Kirstine Jensen
Birth May 16, 1890
Alias
Sofie Kirstine Rasmussen f. Jensen

Christening December 31, 1890 (Age 7 months)
Birth of a son
#1
Johan Einer Holm Rasmussen
September 29, 1912 (Age 22 years)
Christening of a sonJohan Einer Holm Rasmussen
February 16, 1913 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#2
Ellen Margrethe Holm Rasmussen
July 17, 1914 (Age 24 years)
Death of a daughterEllen Margrethe Holm Rasmussen
March 21, 1916 (Age 25 years)
Burial of a daughterEllen Margrethe Holm Rasmussen
March 26, 1916 (Age 25 years)
Death of a husbandLars Peter Christian Henry Rasmussen
August 8, 1980 (Age 90 years)
Death September 23, 1980 (Age 90 years)
Family with Lars Peter Christian Henry Rasmussen - View this family
husband
herself
son
22 months
daughter
Ellen Margrethe Holm Rasmussen
Birth: July 17, 1914 26 24Aagade 9, Nykøbing Mors
Death: March 21, 1916Aagade 9, Nykøbing Mors
daughter
Ragnhild Isabella Holm Rasmussen
son
Knud Erik Holm Rasmussen

Shared note
Sofie Kirstine Jensen alias Sofie Kirstine Rasmussen f. Jensen Født: 16-05-1890 i Randers og døbt 31-12-1890 i Randers Sct. Mortens kirke - datter af kusk (sidenhen brødhandler) Poul Jensen og hustru Nielsine Helene Sørensen af Randers. Kilde: KB-opslag 355, nr. 93. Randers Sankt Mortens sogn. År 1887-1891. KB_C290A_A_030_K11-28-A. Gift 13-07-1912: Ungkarl, snedkersvend Lars Peter Christian Henry Rasmussen på 24 år, af Nykøbing på Mors (f. 15-09-1887, søn af lokomotivfører Peter Laurits Rasmussen og hustru Ragnhild Isabella Marie Antoinette Holm af Frederiksberg) gifter sig 13-07-1912 i Randers Sct. Mortens kirke med pige Sofie Kirstine Jensen på 22 år, af Frederiksplads 10, Randers (f. 16-05-1890, datter af kusk Poul Jensen og hustru Nielsine Helene Sørensen af Randers). Kilde: KB-opslag 255, nr. 101. Randers Sankt Morten. År 1908-1912. KB_1892_C290A_G_056_0254a-V. Død 23-09-1980: Sofie Kirstine Rasmussen f. Jensen dør 23-09-1980 i Nykøbing Mors, 90 år gl. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE Børn: Ægteparret får sammen 4 børn: ID 15-14a1: Johan Ejner Holm Rasmussen - alias Johan Holm Rasmussen ID 15-14a2: Ellen Margrethe Holm Rasmussen ID 15-14a3: Ragnhild Isabella Holm Rasmussen - alias Ragnhild Holm Rasmussen ID 15-14a4: Knud Erik Holm Rasmussen - alias Knud Holm Rasmussen