Correll_Dohlmann

Johan Einer Holm RasmussenAge: 69 years19121982

Name
Johan Einer Holm Rasmussen
Birth September 29, 1912 25 22
Alias
Johan Holm Rasmussen

Christening February 16, 1913 (Age 4 months)
Birth of a sisterEllen Margrethe Holm Rasmussen
July 17, 1914 (Age 21 months)
Death of a sisterEllen Margrethe Holm Rasmussen
March 21, 1916 (Age 3 years)
Burial of a sisterEllen Margrethe Holm Rasmussen
March 26, 1916 (Age 3 years)
Death of a paternal grandmotherRagnhild Isabella Antoinette Marie Holm
March 1, 1919 (Age 6 years)
Death of a paternal grandfatherPeter Lauritz Rasmussen
July 28, 1936 (Age 23 years)
Death of a wifeAgnes Bech Kristensen
April 30, 1980 (Age 67 years)
Death of a fatherLars Peter Christian Henry Rasmussen
August 8, 1980 (Age 67 years)
Death of a motherSofie Kirstine Jensen
September 23, 1980 (Age 67 years)
Occupation
Fabriksforvalter

Death March 24, 1982 (Age 69 years)
Family with parents - View this family
father
mother
himself
22 months
younger sister
Ellen Margrethe Holm Rasmussen
Birth: July 17, 1914 26 24Aagade 9, Nykøbing Mors
Death: March 21, 1916Aagade 9, Nykøbing Mors
sister
Ragnhild Isabella Holm Rasmussen
brother
Knud Erik Holm Rasmussen
Family with Agnes Bech Kristensen - View this family
himself
wife
daughter
Kirsten Rasmussen
daughter
Ellen Rasmussen
son
Knud Holm Rasmussen

Shared note
ID 15-14a1: Johan Einer Holm Rasmussen alias Johan Holm Rasmussen Født: 29-09-1912 på Nørrebro 17, Nykøbing Mors og døbt 16-02-1913 i Nykøbing Mors kirke - søn af (ID 15-14a) snedkersvend Lars Peter Christian Henry Rasmussen på 25 år og hustru Sofie Kirstine Rasmussen f. Jensen på 22 år. Faddere: Lokomotivfører P. L. Rasmussen og (ID 15-14) hustru Ragnhild Holm samt forældrene. Kilde: KB-opslag 107, nr. 107. Nykøbing, Morsø Sønder herred, Thisted a. År 1907-1913. KB_1892_C135_G_016_0106a-FM. Erhverv: Lagerekspedient. Kalkulator. Siden fabriksforvalter. Gift 06-09-1936: Ugift lagerekspedient Johan Einer Holm Rasmussen af Sønder Alle 16, Århus (f. 29-09-1912 i Nykøbing Mors, søn af snedkersvend Lars Peter Christian Henry Rasmussen og hustru Sofie Kirstine Jensen, Nykøbing Mors) gifter sig 06-09-1936 med ugift telefonistinde Agnes Bech Kristensen, Sønder Alle 5, Århus (f. 06-06-1914 i Skive, datter af afdøde telefontekniker Kristen Sørensen Kristensen og afdøde hustru Maren Christensen Bech). Lyst for parret i Århus Vor Frue kirke. Viet af pastor Lykkegaard i Nyk. M. kirke. Vidner: Brudgommens forældre. Kilde: KB-opslag 85, nr. 20. Nykøbing, Morsø Sønder herred, Thisted a. År 1932-1943. KB_1892_C135_G_021a_0082a-FM. Død 24-03-1982: Johan Einer Holm Rasmussen dør 24-03-1982 i Århus, 69 år gl. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE Børn: Ægteparret får sammen 3 børn.