Correll_Dohlmann

Henry Jørgen EliassonAge: 78 years19121991

Name
Henry Jørgen Eliasson
Birth June 11, 1912
Alias
Henry Jørgen Eliasen

Christening July 21, 1912 (Age 40 days)
Occupation
Gartner i Ballerup by

Death February 10, 1991 (Age 78 years)
Family with Ragnhild Isabella Holm Rasmussen - View this family
himself
wife
Ragnhild Isabella Holm Rasmussen
daughter
Inge Eliasson

Shared note
Henry Jørgen Eliasson Ved dåben og konfirmationen indskrevet som Henry Jørgen Eliasen Født: 11-06-1912 i Ballerup by og sogn, Smørum herred og døbt 21-07-1912 i Ballerup kirke - søn af arbejdsmand i Ballerup, Johannes Eliasen (Eliasson) på 45 år og hustru Anna Jensine Olsen på 38 år (f. ca. 1874). Faddere: Proprietær Peter Neergaard og hustru Johanne Dorthea Koch af Lautrupgaard. Snedker Jens Poulsen og hustru Elisabeth Jensen af København samt faderen. Kilde: KB-opslag 70, nr. 26. Ballerup, Smørum h., Københavns amt. År 1892-1917. KB_1892_160B_3_011_0069a-FM. Konfirmeret 03-10-1926: Henry Jørgen Eliasen af Ballerup, bliver konfirmeret 03-10-1926 i Ballerup kirke. Søn af arbejdsmand Johannes Eliasen og hustru Anna Jensine Olsen. Født 11-06-1912 i Ballerup by og sogn og døbt 21-07-1912 i Ballerup kirke. Kilde: KB-opslag 46, nr. 5. Ballerup sogn. Smørum h. Kbhvns. a. År 1916-1933. KB_1892_160B_3_012_0043a-CD. Erhverv: Gartner i Ballerup by Gift 31-05-1952: Ugift gartner, Henry Jørgen Eliasson af Ballerup, Københavns amt (f. 11-06-1912 i Ballerup sogn, søn af arbejdsmand Johannes Eliasson og hustru Anna Jensine Olsen, Ballerup) gifter sig 31-05-1952 i Tødsø kirke, Morsø Nørre herred med ugift Ragnhild Isabella Holm Rasmussen af Nykøbing Mors, Thisted amt (f. 24-01-1917 i Nykøbing Mors, datter af snedker Lars Peter Christian Henry Rasmussen og hustru Sofie Kirstine Jensen, Nykøbing Mors. Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 223, nr. 5. Tødsø sogn. Morsø Nørre h. Thisted a. År 1932-1953. KB_1892_C134_G_008A_0247a-V. Død 10-02-1991: Henry Jørgen Eliasson dør 10-02-1991 i Ballerup, 78 år gl. Kilde: familytreemaker.genealogy.com - Joan-Wells-/WEBSITE Barn: Ægteparret får sammen en datter.