Correll_Dohlmann

Ane HansenAge: 78 years18181896

Name
Ane Hansen
Birth about 1818
Alias
Ane Michelsen f. Hansen

MarriageJohan Frederik MichelsenView this family
about 1843 (Age 25 years)

Birth of a son
#1
Vilhelm Otto Michelsen
July 31, 1855 (Age 37 years)
Christening of a sonVilhelm Otto Michelsen
October 28, 1855 (Age 37 years)
Marriage of a childVilhelm Otto MichelsenMathilde Petra Cathrine HolmView this family
October 29, 1879 (Age 61 years)
Death before 1896 (Age 78 years)

Shared note
Ane Hansen alias Ane Michelsen f. Hansen Født: ca. 1818 i Hvidovre sogn Gift ca. 1843: Johan Frederik Michelsen gifter sig med Ane Hansen. Folketælling: FT-1855: Familien Michelsen i et hus i Hvidovre sogn, København, Sokkelund, Hvidovre, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C6954: Johan Frederik Michelsen på 33 år Gift Husejer, Slagter født i København >> Ane Hansen på 36 år Gift Hans Kone født i Hvidovre Sogn, Københavns Amt Johanne Petrea Michelsen på 10 år Deres Datter født i Hvidovre Sogn, Københavns Amt Emma Frederikke Michelsen på 5 år Deres Datter født i Hvidovre Sogn, Københavns Amt Rudolph Johan Michelsen på 3 år Deres Søn født i Hvidovre Sogn, Københavns Amt