Correll_Dohlmann

Vilhelm August MichelsenAge: 4 months18881888

Name
Vilhelm August Michelsen
Birth July 10, 1888 32 29
Alias
tvillingbror til Frederik August Michelsen

Birth of a brotherFrederik August Michelsen
July 10, 1888
Death of a brotherFrederik August Michelsen
August 9, 1888 (Age 30 days)
Burial of a brotherFrederik August Michelsen
August 12, 1888 (Age 33 days)
Christening September 16, 1888 (Age 2 months)
Death November 22, 1888 (Age 4 months)
Burial November 25, 1888 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 29, 1879Jesuskirken, Valby, Hvidovre sogn
2 months
elder sister
Ingeborg Vilhelmine Cathrine Michelsen
Birth: December 18, 1879 24 20Valby Langgade 36, Valby, Hvidovre sogn
Death: December 29, 1879Valby Langgade 36, Valby, Hvidovre sogn
18 months
elder brother
2 years
elder sister
14 months
elder brother
23 months
elder sister
Jacobine Michelsen
Birth: September 21, 1886 31 27Valby Langgade 92, Valby, Hvidovre sogn
Death: October 16, 1886Valby Langgade 92, Valby, Hvidovre sogn
22 months
twin brother
Frederik August Michelsen
Birth: July 10, 1888 32 29Valby Langgade 92, Valby, Hvidovre sogn
Death: August 9, 1888Valby Langgade 92, Valby, Hvidovre sogn
himself
Vilhelm August Michelsen
Birth: July 10, 1888 32 29Valby Langgade 92, Valby, Hvidovre sogn
Death: November 22, 1888Valby Langgade 92, Valby, Hvidovre sogn
2 years
younger sister

Shared note
ID 30-4a7: Vilhelm August Michelsen - tvillingbror til Frederik August Michelsen Født: 10-07-1888 på Valby Langgade 92, Valby, Hvidovre sogn og døbt 16-09-1888 i Frederiksberg kirke - søn af slagter Vilhelm Otto Michelsen og (ID 30-4a) hustru Mathilde Petra Cathrine Holm. Faddere: Moderen. Slagter Johan Fr. Michelsen af Valby. Slagter Rudolf Michelsen af Valby. Frøken Sophie Haagen af Griffenfeldtsgade. Kilde: KB-opslag 39, nr. 35. Hvidovre sogn. År 1885-1891. KB_152_2_012_K02-15-A Død 22-11-1888: Vilhelm August Michelsen dør 22-11-1888 på Valby Langgade 92, Valby, Hvidovre sogn, 4 mdr. gl. og bliver begravet 25-11-1888 fra Hvidovre kirke. Søn af slagtermester Vilhelm Otto Michelsen, Valby Langgade 92, Valby. Kilde: KB-opslag 59, nr. 46. Hvidovre sogn. År 1878-1891. KB_152_2_010_K03-05-A.