Correll_Dohlmann

Christiane JensenAge: 65 years17941859

Name
Christiane Jensen
Birth February 12, 1794 44 38
Alias
Christine Christiansdatter Jensen

Christening February 16, 1794 (Age 4 days)
MarriageJohannes Balthazar ZehngraffView this family
about June 29, 1816 (Age 22 years)
Birth of a son
#1
Christian Antoni Zehngraff
September 6, 1816 (Age 22 years)
Christening of a sonChristian Antoni Zehngraff
October 20, 1816 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#2
Petrea Christine Zehngraff
July 5, 1820 (Age 26 years)
Christening of a daughterPetrea Christine Zehngraff
July 23, 1820 (Age 26 years)
Death of a fatherChristian Jensen
November 2, 1820 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#3
Witalis Wilhelmine Zehngraff
April 28, 1824 (Age 30 years)
Christening of a daughterWitalis Wilhelmine Zehngraff
May 23, 1824 (Age 30 years)
Death of a motherChristine Rasmusdatter
August 2, 1830 (Age 36 years)
Birth of a daughter
#4
Josephine Marie Zehngraff
June 19, 1834 (Age 40 years)
Christening of a daughterJosephine Marie Zehngraff
July 25, 1834 (Age 40 years)
Marriage of a childMarcellinus LangeWitalis Wilhelmine ZehngraffView this family
November 29, 1844 (Age 50 years)
Marriage of a childCarl Johan HolmJosephine Marie ZehngraffView this family
October 2, 1854 (Age 60 years)
Death May 28, 1859 (Age 65 years)
Burial June 1, 1859 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1790
4 years
herself
Family with Johannes Balthazar Zehngraff - View this family
husband
herself
Marriage: about June 29, 1816Svendborg Vor Frue kirke
2 months
son
4 years
daughter
4 years
daughter
10 years
daughter

Shared note
Christiane Jensen alias Christine Christiansdatter Jensen Født: 12-02-1794 i Svendborg Vor Frue sogn og døbt 16-02-1794 i Svendborg Vor Frue kirke - datter af skrædder Christian Jensen og Christine Rasmusdatter. Kilde: KB-opslag 4. Svendborg Vor Frue. År 1794-1814. KB_O388_A_003_K01-03-A. Gift ca. 29-06-1816: Johannes Balthazar Centgraf på 28 år, skræddermester her i sognet, gifter sig ca. 29-06-1816 i Svendborg Vor Frue kirke med Christiane Jensen på 22 år, hos faderen skrædder her i sognet. Forlovere: Christian Jensen, skrædder og Bendix Møller, kobbersmed. Kilde: KB-opslag 72, nr. 4. Svendborg Vor Frue. År 1814-1820. KB_O388_A_004_K03-13-A. Død 28-05-1859: Christiane Jensen, skræddermester Zehngraff's hustru, dør 28-05-1859 i Svendborg Sct. Nicolai sogn, 65 år gl. og bliver begravet 01-06-1859 fra Svendborg Sct. Nicolai kirke. Dødsårsag: - død af alderdom. Kilde: KB-opslag 155, nr. 17, side 177. Svendborg Sct. Nicolai. År 1850-1861. KB_O387_A_009_K06-18-A. Folketællinger: FT-1801: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Bagergade, 246/362, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B1052: Christian Jensen, 49, Gift, Husbond, Skrædder Kirstine Rasmusdatter, 46, Gift, Kone Anne Marie Christiansdatter, 8, Ugift, Datter >> Christine Christiansdatter, 6, Ugift, Datter Christopher Friderichsen, 20, Ugift, Skræddersvend Peder Pettersen, 18, Ugift, Skrædderlærling Hans Hansen, 11, Ugift, Skrædderlærling FT-1840: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Gieritsgade, , 17, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5702: Johannes B. Zehngraff, 52, Gift, Skrædermester >> Christiane Jensen, 46, Gift, hans Kone Petrea Zehngraff, 20, Ugift, deres Børn Vilhelmine Zehngraff, 16, Ugift, deres Børn Josephine Zehngraff, 6, Ugift, deres Børn Rasmus Krogh, 18, Ugift, i Skræderlære FT-1850: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Gjerritsgade nordre Deel, , 17 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D2308: Johannes Baltzer Zehngraf, 62, Gift, Skrædermester, Nyborg >> Christiane Schleiman, 55, Gift, Kone, Svendborg Josephine Marie Zehngraf, 16, Ugift, Datter, Do [Svendborg] Christian Antoni Zehngraf, 34, Gift, Søn, Malermester, Svendborg Frederikke Lemos, 30, Gift, Kone, Aalborg Gebhard Zehngraf, 3, Ugift, Søn, Svendb. Charlotte Zehngraf, 1, Ugift, Datter, Do [Svendb.] Karen Marie Chirstine Jacobsen, 23, Ugift, Tjenestepige, Tranekjær Svenb. Amt