Correll_Dohlmann

Dreng HenriksenAge: 38 days19401940

Name
Dreng Henriksen
Birth August 26, 1940 23 20
Alias
udøbt

Death October 3, 1940 (Age 38 days)
Burial October 6, 1940 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
himself
Dreng Henriksen
Birth: August 26, 1940 23 20Rolighedsvej 18, Kgs. Lyngby
Death: October 3, 1940Kongens Lyngby
brother
Arly Sofus Henriksen
brother
Benny Uffe Henriksen
Father’s family with Hildur Dohlmann - View this family
father
step-mother
half-sister
Lise-Lone Correll Dohlmann
half-brother
Jørgen Kurt Dohlmann
Father’s family with Margrethe Dinesen - View this family
father
step-mother
Margrethe Dinesen
Father’s family with Judith Birthe Hansine Jensen - View this family
father
step-mother
Judith Birthe Hansine Jensen
Father’s family with Bodil Marie Hansen - View this family
father
step-mother
half-brother
half-sister
Lise-Lotte Henriksen
half-brother
Kurt Henriksen
half-brother
Kim Henriksen
Mother’s family with Marius ukendt - View this family
step-father
mother
Marriage: 1943Kbhvns. Rådhus

Shared note
ID 1-1: Dreng Henriksen Født 26-08-1940 på Rolighedsvej 18, Kgs. Lyngby - dør udøbt 03-10-1940 i hjemmet - søn af (ID 2) fabriksarbejder Villy Christen Henriksen f. 23-10-1916 og (ID 2a) hustru Eli Rita Hansen f. 16-02-1920. Bopæl: Rolighedsvej 18, Lyngby. Anmærkning: Barnet død udøbt den 03-10-1940. Forældrene viet 14-07-1940 i Skørpinge kirke. Kilde: KB-opslag 251, nr. 67, side 250. Fødte: Kongens Lyngby sogn, År 1934-1940. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152912#152912,25461588 Død 03-10-1940: Udøbt dreng (Henriksen) f. 26-08-1940 i Kgs. Lyngby sogn, dør 03-10-1940, 1¼ md. gl. i hjemmet Rolighedsvej 18, 1. sal, Kgs. Lyngby. Hans bliver begravet 06-10-1940 på Sorgenfri kirkegård. Søn af (ID 2) fabriksarbejder Villy Christen Henriksen og (ID 2a) hustru Eli Rita Hansen, Rolighedsvej 18, Lyngby. Kilde: KB-opslag 126, nr. 30, side 123, Døde: Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1934-1943. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152924#152924,25464645