Correll_Dohlmann

Christine RasmusdatterAge: 74 years17561830

Name
Christine Rasmusdatter
Birth about February 1756

Alias
KKirstine Rasmusdatter og Christine Jensen f. Rasmusdatter

MarriageChristian JensenView this family
about 1790 (Age 33 years)

Birth of a daughter
#1
Christiane Jensen
February 12, 1794 (Age 38 years)
Christening of a daughterChristiane Jensen
February 16, 1794 (Age 38 years)
Marriage of a childJohannes Balthazar ZehngraffChristiane JensenView this family
about June 29, 1816 (Age 60 years)
Death of a husbandChristian Jensen
November 2, 1820 (Age 64 years)
Burial of a husbandChristian Jensen
November 6, 1820 (Age 64 years)
Death August 2, 1830 (Age 74 years)
Burial August 6, 1830 (4 days after death)
Shared note
Christine Rasmusdatter alias Kirstine Rasmusdatter og Christine Jensen f. Rasmusdatter Født: ca. feb. 1756 Gift ca. 1790: Christian Jensen gifter sig med Christine Rasmusdatter. Død 02-08-1830: Enke Christine Jensen dør 02-08-1830 i Svendborg, 74½ år gl. og bliver begravet 06-08-1830 fra Svendborg Vor Frue kirke. Enke efter skræddermester Christian Jensen her i sognet. Dødsårsag: Død af vattersot og begravet på Knud kirkegård. Anført på side 377 i Alm. Jævnførelsesregister. Kilde: KB-opslag 288, nr. 11. side 345. Svendborg Vor Frue. År 1820-1835. KB_O388_A_005_K10-19-A. Folketælling: FT-1801: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Bagergade, 246/362, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B1052: Christian Jensen, 49, Gift, Husbond, Skrædder Kirstine Rasmusdatter, 46, Gift, Kone Anne Marie Christiansdatter, 8, Ugift, Datter Christine Christiansdatter, 6, Ugift, Datter Christopher Friderichsen, 20, Ugift, Skræddersvend Peder Pettersen, 18, Ugift, Skrædderlærling Hans Hansen, 11, Ugift, Skrædderlærling