Correll_Dohlmann

Carl Marcellinus Holm1866

Name
Carl Marcellinus Holm
Birth June 28, 1866 40 32
Alias
Carl Holm

Occupation
Garver

Hjemmedøbt July 11, 1866 (Age 13 days)
Christening September 23, 1866 (Age 2 months)
Birth of a brotherHans Sigfrid Holm
February 14, 1868 (Age 19 months)
Christening of a brotherHans Sigfrid Holm
August 16, 1868 (Age 2 years)
Death of a paternal grandmotherJacobine Sølling
August 18, 1868 (Age 2 years)
Birth of a brotherAnton Ivan Holm
December 16, 1871 (Age 5 years)
Christening of a brotherAnton Ivan Holm
April 7, 1872 (Age 5 years)
Death of a maternal grandfatherJohannes Balthazar Zehngraff
July 27, 1873 (Age 7 years)
Death of a fatherCarl Johan Holm
April 19, 1883 (Age 16 years)
Death of a brotherCarl Frederik Holm
June 5, 1912 (Age 45 years)
Burial of a brotherCarl Frederik Holm
June 10, 1912 (Age 45 years)
Death of a motherJosephine Marie Zehngraff
January 25, 1915 (Age 48 years)
Death of a brotherJohannes Vilhelm Holm
April 9, 1932 (Age 65 years)
Burial of a brotherJohannes Vilhelm Holm
April 15, 1932 (Age 65 years)
Death of a brotherAnton Ivan Holm
September 20, 1935 (Age 69 years)
Burial of a brotherAnton Ivan Holm
September 26, 1935 (Age 69 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 2, 1854Svendborg Sct. Nicolai kirke
9 months
elder sister
15 months
elder brother
Carl Holm
Birth: September 21, 1856 31 22Nykøbing Falster
Death: November 8, 1856Nykøbing Falster
15 months
elder brother
17 months
elder brother
15 months
elder sister
Emma Hansine Holm
Birth: August 23, 1860 35 26Riserup, Nørre Vedby
Death: November 6, 1860Nørre Vedby
17 months
elder sister
Emma Mathilde Hansine Holm
Birth: January 30, 1862 36 27Nykøbing Falster
Death: February 17, 1862Nykøbing Falster
23 months
elder brother
Anthon Jacob Holm
Birth: December 20, 1863 38 29Nykøbing Falster
Death: May 13, 1864Nykøbing Falster
15 months
elder brother
Hans Holm
Birth: April 2, 1865 39 30Nykøbing Falster
Death: April 8, 1865Nykøbing Falster
15 months
himself
20 months
younger brother
4 years
younger brother

Shared note
ID 30-5i: Carl Marcellinus Holm alias Carl Holm Født: 28-06-1866 i Nykøbing Falster og hjemmedøbt 11-07-1866. Fremstillet i Nykøbing Falster kirke 23-09-1866 - søn af (ID 30-5) bagermester Carl Johan Holm og hustru Marie Josefine f. Zehngraf på 32-1/4 år, af Nykøbing Falster. Kilde: KB-opslag 147, nr. 31. Nykøbing Falster. År 1856-1867. KB_649_2_007_K06-05-A. Konfirmeret i 1880: Carl Marcellinus Holm bliver konfirmeret i 1880 i Nykøbing Falster kirke. Kilde: KB-opslag 119, nr. 6. Nykøbing Falster. År 1862-1888. KB_649_2_011_K05-08-A. Erhverv: Garver. Skindhandler i 1901 Folketællinger: FT-1880: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Købstad, matr. nr. 57p, forhus, Nykøbing Købstad, Nykøbing Mark, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c8858: ID 30-5: Carl Johan Holm, 54, Gift, husfader, bager, Nykøbing Falster Marie Josefine Zeingraf, 45, Gift, husmoder, Svendborg (læs: f. Zehngraf) ID 30-5a: Jacobine Christiane Holm, 20, Ugift, datter, hjælper til i huset, Nykøbing Falster (læs: 25 år) ID 30-5c: Johannes Vilhelm Holm på 23 år, garvermester i Nyk. >> ID 30-5i: Carl Martelinius Holm, 13, Ugift, søn, Nykøbing Falster ID 30-5j: Hans Sifred Holm, 12, Ugift, søn, Nykøbing Falster ID 30-5k: Anton Ivan Holm, 8, Ugift, søn, Nykøbing Falster FT-1890: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Købstad, mart. 51p, forhus st., Nykøbing Købstad, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C8861: ID 30-5c: Johannes Vilhelm Holm, 32, Gift, husfader, garvermester, Nykøbing Falster Nielsine Nicoline Holm, 25, Gift, husmoder, Nørre Sundby Thora Elisabeth Petersen, 22, Ugift, søster, Nørre Sundby (læs: søster til Nielsmine Nicoline Holm f. Petersen) ID 30-5c1: Johanne Vilhelmine Holm, 5, Ugift, barn, Nykøbing Falster ID 30-5c2: Alma Elisabeth Holm, 3, Ugift, barn, Nykøbing Falster ID 30-5c3: Henry Holm, 2, Ugift, barn, Nykøbing Falster ID 30-5c4: Jacobine Holm, ½, Ugift, barn, Nykøbing Falster >> ID 30-5i: Carl Holm, 23, Ugift, broder, garversvend, Nykøbing Falster - alias Carl Marcellinus Holm - Note: Midlertidigt ophold hos broderen Niels Carlsen, 26, Ugift, fabriksarbejde, Sverige FT-1901: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Vejlegade 1, 63, 9 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C3844: ID 30-5d: Carl Frederik Holm, 16-05-1859, Gift, Husfader, Tobakshandler, Nykjøbing F. Hedevig Holm, 10-10-1866, Gift, Husmoder, Nakskov - alias Hedevig Camilla Holm f. Hoff ID 30-5d1: Georg Holm, 18-04-1891, Ugift, Barn, Nakskov - alias Georg Levius Holm ID 30-5d2: Ingeborg Holm, 25-09-1896, Ugift, Barn, Nakskov (læs: f. 06-10-1894) - alias Ingeborg Oktavia Hoff Holm ID 30-5d3: Ivan Holm, 25-09-1896, Ugift, Barn, Nakskov - alias Johan Ivan Holm ID 30-5d4: Kathrine Holm, 08-11-1898, Ugift, Barn, Nakskov - alias Josephine Cathrine Holm ID 30-5d5: udøbt Dreng, 27-11-1900, Ugift, Barn, Nakskov - alias Elius Holm >> ID 30-5i: Carl Holm, 28-06-1866, Ugift, Slægtning, Skindhandler, Nykjøbing F. - alias Carl Marcellinus Holm - bror til Carl Frederik Holm