Correll_Dohlmann

Hans Sigfrid Holm1868

Name
Hans Sigfrid Holm
Birth February 14, 1868 42 33
Alias
Hans Sigfred Holm

Christening August 16, 1868 (Age 6 months)
Death of a paternal grandmotherJacobine Sølling
August 18, 1868 (Age 6 months)
Birth of a brotherAnton Ivan Holm
December 16, 1871 (Age 3 years)
Occupation
Smedemester. Maskinist. Montør. Overmontør

Christening of a brotherAnton Ivan Holm
April 7, 1872 (Age 4 years)
Death of a maternal grandfatherJohannes Balthazar Zehngraff
July 27, 1873 (Age 5 years)
Death of a fatherCarl Johan Holm
April 19, 1883 (Age 15 years)
MarriageAnna Eleonora Helene ChristoffersenView this family
September 19, 1897 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Emil Holm
September 8, 1899 (Age 31 years)
Christening of a sonEmil Holm
November 19, 1899 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#2
Eleonora Kirstine Josephine Holm
December 3, 1902 (Age 34 years)
Christening of a daughterEleonora Kirstine Josephine Holm
February 1, 1903 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#3
Emmy Holm
November 12, 1905 (Age 37 years)
Christening of a daughterEmmy Holm
November 11, 1906 (Age 38 years)
Death of a brotherCarl Frederik Holm
June 5, 1912 (Age 44 years)
Burial of a brotherCarl Frederik Holm
June 10, 1912 (Age 44 years)
Death of a motherJosephine Marie Zehngraff
January 25, 1915 (Age 46 years)
Death of a brotherJohannes Vilhelm Holm
April 9, 1932 (Age 64 years)
Burial of a brotherJohannes Vilhelm Holm
April 15, 1932 (Age 64 years)
Death of a brotherAnton Ivan Holm
September 20, 1935 (Age 67 years)
Burial of a brotherAnton Ivan Holm
September 26, 1935 (Age 67 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 2, 1854Svendborg Sct. Nicolai kirke
9 months
elder sister
15 months
elder brother
Carl Holm
Birth: September 21, 1856 31 22Nykøbing Falster
Death: November 8, 1856Nykøbing Falster
15 months
elder brother
17 months
elder brother
15 months
elder sister
Emma Hansine Holm
Birth: August 23, 1860 35 26Riserup, Nørre Vedby
Death: November 6, 1860Nørre Vedby
17 months
elder sister
Emma Mathilde Hansine Holm
Birth: January 30, 1862 36 27Nykøbing Falster
Death: February 17, 1862Nykøbing Falster
23 months
elder brother
Anthon Jacob Holm
Birth: December 20, 1863 38 29Nykøbing Falster
Death: May 13, 1864Nykøbing Falster
15 months
elder brother
Hans Holm
Birth: April 2, 1865 39 30Nykøbing Falster
Death: April 8, 1865Nykøbing Falster
15 months
elder brother
20 months
himself
4 years
younger brother
Family with Anna Eleonora Helene Christoffersen - View this family
himself
wife
Marriage: September 19, 1897Kippinge kirke, Falster Nørre herred
2 years
son
3 years
daughter
3 years
daughter

Shared note
ID 30-5j: Hans Sigfrid Holm alias Hans Sigfred Holm Født: 14-02-1868 i Nykøbing Falster og døbt 16-08-1868 i Nykøbing Falster kirke - søn af (ID 30-5) bagermester Carl Johan Holm og hustru Marie Josefine f. Zehngraf på 33 år. af Nykjøbing. Kilde: KB-opslag 18, nr. 45. Nykøbing Falster. År 1867-1880. KB_649_2_008_K01-18-A. Erhverv: Smedemester. Maskinist. Montør. Overmontør. Gift 19-09-1897: Ungkarl og smedemester Hans Sigfried Holm på 29 år, af Nykøbing F. (søn af bagermester Carl Johan Holm og hustru Marie Josephine Zehngraf af Nykøbing F, hvor han er født 14-02-1868, døbt 16-08-1868 og konfirmeret i 1882) gifter sig 19-09-1897 i Kippinge kirke, Falster Nørre herred med pigen Anna Eleonora Helene Christoffersen på 24 år, af Kippinge (datter af sømand, husbesidder Hans Christoffersen og hustru Abelone Kirstine Christoffersen f. Christensen, af Bandholm, hvor hun er født 06-11-1872, døbt 16-02-1873 i Østofte og konfirmeret i Vester Kippinge. Forlovere: Niels Hansen, husejer i V. Kippinge og Hans Christoffersen, husbesidder i V. Kippinge. Kilde: KB-opslag 102, nr. 2. Kippinge, Falster Nørre h., Maribo a. KB_1892_631_3_008_0137a-V. Børn: ID 30-5j1: Emil Holm ID 30-5j2: Eleonora Kirstine Josephine Holm ID 30-5j3: Emmy Holm Bopæl i Kbh.: 01-11-1916: Tilflyttet fra Helsingør til Mysundegade 3, 4. sal (Skt. Matthæus sogn) 01-11-1920: Willemoesgade 54, st. (Frihavns sogn) 01-05-1922: Udtrukket Kilde: Politiets registerblad 3480, rulle 0015, station 7 (Østerbro) Folketællinger: FT-1880: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Købstad, matr. nr. 57p, forhus, Nykøbing Købstad, Nykøbing Mark, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c8858: ID 30-5: Carl Johan Holm, 54, Gift, husfader, bager, Nykøbing Falster Marie Josefine Zeingraf, 45, Gift, husmoder, Svendborg (læs: f. Zehngraf) ID 30-5a: Jacobine Christiane Holm, 20, Ugift, datter, hjælper til i huset, Nykøbing Falster (læs: 25 år) ID 30-5c: Johannes Vilhelm Holm på 23 år, garvermester i Nyk. ID 30-5i: Carl Martelinius Holm, 13, Ugift, søn, Nykøbing Falster >> ID 30-5j: Hans Sifred Holm, 12, Ugift, søn, Nykøbing Falster ID 30-5k: Anton Ivan Holm, 8, Ugift, søn, Nykøbing Falster FT-1921: Willemoesgade 54, st., Kbh.: >> ID 30-5j: Hans Sigfred Holm, f. 14-02-1868 i Nykøbing Falster, gift, husfar, tilflyttet fra Helsingør i 1910, montør i Københavns Flydedok Eleonora Holm, f. 06-11-1872 i Bandholm, Fuglse herred, Maribo amt, gift, husmor, tilflyttet fra Helsingør i 1910 ID 30-5j1: Emil Holm, f. 08-09-1899 i Maribo, ugift, barn, tilflyttet fra Helsingør i 1910, gartner ID 30-5j3: Emmy Holm, f. 12-11-1905 i Anderstrup, Hunseby sogn, ugift, barn, tilflyttet fra Helsingør i 1910 Kilde: FT-opslag 78, FT1921_00059_00598