Correll_Dohlmann

Anna Eleonora Helene Christoffersen1872

Name
Anna Eleonora Helene Christoffersen
Birth November 6, 1872
Alias
Anna Eleonora Helene Holm f. Christoffersen

Christening February 16, 1873 (Age 3 months)
MarriageHans Sigfrid HolmView this family
September 19, 1897 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Emil Holm
September 8, 1899 (Age 26 years)
Christening of a sonEmil Holm
November 19, 1899 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Eleonora Kirstine Josephine Holm
December 3, 1902 (Age 30 years)
Christening of a daughterEleonora Kirstine Josephine Holm
February 1, 1903 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#3
Emmy Holm
November 12, 1905 (Age 33 years)
Christening of a daughterEmmy Holm
November 11, 1906 (Age 34 years)
Death

Shared note
Anna Eleonora Helene Christoffersen alias Eleonora Holm og Anna Eleonora Helene Holm f. Christoffersen Født: 06-11-1872 i Bandholm og døbt 16-02-1873 i Østofte kirke, Fuglse herred - datter af sømand, husbesidder Hans Christoffersen og hustru Abelone Kirstine Christoffersen f. Christensen, af Bandholm. Anm.: Barnets rette navn er Anna Eleonora Helene Christoffersen. Kilde: KB-opslag 140, nr. 38. Østofte sogn. År 1865-1881. KB_606_2_010_K05-28-A. Konfirmeret i Vester Kippinge. Kilde: Hendes vielse. Gift 19-09-1897: Ungkarl og smedemester Hans Sigfried Holm på 29 år, af Nykøbing F. (søn af bagermester Carl Johan Holm og hustru Marie Josephine Zehngraf af Nykøbing F, hvor han er født 14-02-1868, døbt 16-08-1868 og konfirmeret i 1882) gifter sig 19-09-1897 i Kippinge kirke, Falster Nørre herred med pigen Anna Eleonora Helene Christoffersen på 24 år, af Kippinge (datter af sømand, husbesidder Hans Christoffersen og hustru Abelone Kirstine Christoffersen f. Christensen, af Bandholm, hvor hun er født 06-11-1872, døbt 16-02-1873 i Østofte og konfirmeret i Vester Kippinge. Forlovere: Niels Hansen, husejer i V. Kippinge og Hans Christoffersen, husbesidder i V. Kippinge. Kilde: KB-opslag 102, nr. 2. Kippinge, Falster Nørre h., Maribo a. KB_1892_631_3_008_0137a-V. Børn: ID 30-5j1: Emil Holm ID 30-5j2: Eleonora Kirstine Josephine Holm ID 30-5j3: Emmy Holm Folketælling: FT-1921: Willemoesgade 54, st., Kbh.: ID 30-5j: Hans Sigfred Holm, f. 14-02-1868 i Nykøbing Falster, gift, husfar, tilflyttet fra Helsingør i 1910, montør i Københavns Flydedok Eleonora Holm, f. 06-11-1872 i Bandholm, Fuglse herred, Maribo amt, gift, husmor, tilflyttet fra Helsingør i 1910 ID 30-5j1: Emil Holm, f. 08-09-1899 i Maribo, ugift, barn, tilflyttet fra Helsingør i 1910, gartner ID 30-5j3: Emmy Holm, f. 12-11-1905 i Anderstrup, Hunseby sogn, ugift, barn, tilflyttet fra Helsingør i 1910 Kilde: FT-opslag 78, FT1921_00059_00598