Correll_Dohlmann

Nielsmine Nicoline PetersenAge: 71 years18641936

Name
Nielsmine Nicoline Petersen
Birth August 7, 1864 25
Alias
Nielsmine Nikoline Pedersen og Nielsmine Nicoline Holm f. Petersen

Hjemmedøbt November 14, 1864 (Age 3 months)
Christening September 10, 1865 (Age 13 months)
Birth of a daughter
#1
Johanne Vilhelmine Holm
June 9, 1884 (Age 19 years)
Christening of a daughterJohanne Vilhelmine Holm
September 7, 1884 (Age 20 years)
MarriageJohannes Vilhelm HolmView this family
December 29, 1885 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#2
Alma Elisabeth Holm
April 22, 1886 (Age 21 years)
Christening of a daughterAlma Elisabeth Holm
August 8, 1886 (Age 22 years)
Birth of a son
#3
Henry Holm
October 12, 1887 (Age 23 years)
Christening of a sonHenry Holm
February 26, 1888 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#4
Jakobine Holm
September 18, 1889 (Age 25 years)
Christening of a daughterJakobine Holm
March 23, 1890 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#5
Louise Holm
June 2, 1891 (Age 26 years)
Christening of a daughterLouise Holm
August 30, 1891 (Age 27 years)
Death of a daughterJakobine Holm
September 19, 1891 (Age 27 years)
Burial of a daughterJakobine Holm
September 22, 1891 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#6
Jakobine Holm
May 20, 1893 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#7
Valborg Holm
May 20, 1893 (Age 28 years)
Christening of a daughterJakobine Holm
July 2, 1893 (Age 28 years)
Christening of a daughterValborg Holm
July 2, 1893 (Age 28 years)
Birth of a son
#8
Karl Johan Holm
November 4, 1894 (Age 30 years)
Christening of a sonKarl Johan Holm
July 28, 1895 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#9
Karla Holm
January 23, 1896 (Age 31 years)
Death of a sonKarl Johan Holm
June 4, 1896 (Age 31 years)
Burial of a sonKarl Johan Holm
June 6, 1896 (Age 31 years)
Christening of a daughterKarla Holm
July 26, 1896 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#10
Pige Holm
January 15, 1898 (Age 33 years)
Death of a daughterPige Holm
March 23, 1898 (Age 33 years)
Burial of a daughterPige Holm
March 26, 1898 (Age 33 years)
Birth of a son
#11
Johannes Holm
September 23, 1903 (Age 39 years)
Christening of a sonJohannes Holm
February 7, 1904 (Age 39 years)
Birth of a son
#12
Peter Martinus Holm
December 11, 1904 (Age 40 years)
Christening of a sonPeter Martinus Holm
June 12, 1905 (Age 40 years)
Marriage of a childChristen JørgensenJohanne Vilhelmine HolmView this family
December 29, 1910 (Age 46 years)
Death of a husbandJohannes Vilhelm Holm
April 9, 1932 (Age 67 years)
Burial of a husbandJohannes Vilhelm Holm
April 15, 1932 (Age 67 years)
Death March 28, 1936 (Age 71 years)
Burial April 3, 1936 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Johannes Vilhelm Holm - View this family
husband
herself
Marriage: December 29, 1885Nørre Sundby kirke
-19 months
daughter
22 months
daughter
18 months
son
23 months
daughter
Jakobine Holm
Birth: September 18, 1889 31 25Nykøbing Falster
Death: September 19, 1891Nykøbing Falster
20 months
daughter
2 years
daughter
Jakobine Holm
Birth: May 20, 1893 35 28Grønsundsvej 51, p, Nykøbing Falster
Death: April 1968Vor Frue sogn, Kbh.
daughter
Valborg Holm
Birth: May 20, 1893 35 28Grønsundsvej 51, p, Nykøbing Falster
Death: May 1978Sakskøbing
18 months
son
Karl Johan Holm
Birth: November 4, 1894 36 30Grønsundsvej 51, p, Nykøbing Falster
Death: June 4, 1896Grønsundsvej 23, Nykøbing Falster
15 months
daughter
2 years
daughter
Pige Holm
Birth: January 15, 1898 40 33Grønsundsvej 23, Nykøbing Falster
Death: March 23, 1898Grønsundsvej 23, Nykøbing Falster
6 years
son
15 months
son

Shared note
Nielsmine Nicoline Petersen alias Nielsmine Nikoline Pedersen og Nielsmine Nicoline Holm f. Petersen Født: 07-08-1864 i Nørre Sundby, Kær herred og hjemmedøbt 14-11-1864. Fremstillet i Nørre Sundby kirke 10-09-1865. Datter af færgemand Niels Petersen og hustru Nicoline Thomsen på 25 år, af Nørresundby. Kilde: KB-opslag 207, nr. 21, side 205. Nørre Sundby, Kær herred. Ålborg a. År 1856-1868. KB_C142_A_007_K07-27-A. Gift 29-12-1885: Ungkarl, garversvend Johannes Vilhelm Holm af Nykøbing på Falster (f. 23-12-1857 i Nykøbing Falster, døbt 24-05-1858 s.st., konfirmeret 07-04-1872 s.st.) gifter sig 29-12-1885 i Nørre Sundby kirke med pige Nielsmine Nikoline Pedersen af Nørresundby (f. 07-08-1864 i Nørre Sundby, hj.døbt 14-11-1864, dåben publ. 10-09-1865. Konfirmeret 06-10-1878 s.st.). Forlovere: Snedkersvend Heinrich Dencker og arb.m. Lars Hansen, begge af Aalborg. Kilde: KB-opslag 96, nr. 22. side 94. Nørre Sundby, Kær h., Ålborg a. År 1856-1892. KB_C142_A_016_K04-06-A. Død 28-03-1936: Nielsmine Nicoline Holm f. Petersen dør 28-03-1936 på Fromsgade 21, Nykøbing Falster, 72 år gl., og bliver begravet 03-04-1936 på Østre kirkegård, Nykøbing Falster. Enke, aldersrentenyder, Fromsgade 21, Nyk. F. Født 07-08-1864 i Nørre Sundby. Ålborg amt, datter af færgeroer Niels Petersen og hustru Nicoline Thomsen. Enke efter garver Johannes Vilhelm Holm. Kilde: KB-opslag 285, nr. 30. Nykøbing Falster sogn. År 1931-1936. KB_1892_649_3_037_0282a-DK. Folketælling: FT-1890: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Købstad, mart. 51p, forhus st., Nykøbing Købstad, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C8861: ID 30-5c: Johannes Vilhelm Holm, 32, Gift, husfader, garvermester, Nykøbing Falster >> Nielsine Nicoline Holm, 25, Gift, husmoder, Nørre Sundby Thora Elisabeth Petersen, 22, Ugift, søster, Nørre Sundby (læs: søster til Nielsmine Nicoline Holm f. Petersen) ID 30-5c1: Johanne Vilhelmine Holm, 5, Ugift, barn, Nykøbing Falster ID 30-5c2: Alma Elisabeth Holm, 3, Ugift, barn, Nykøbing Falster ID 30-5c3: Henry Holm, 2, Ugift, barn, Nykøbing Falster ID 30-5c4: Jacobine Holm, ½, Ugift, barn, Nykøbing Falster ID 30-5i: Carl Holm, 23, Ugift, broder, garversvend, Nykøbing Falster - alias Carl Marcellinus Holm Niels Carlsen, 26, Ugift, fabriksarbejde, Sverige