Correll_Dohlmann

Carl Ludvig Münsberg1882

Name
Carl Ludvig Münsberg
Birth May 25, 1882
Alias
Carl Ludvig Holm

Christening December 24, 1882 (Age 6 months)
Death of a maternal grandfatherCarl Johan Holm
April 19, 1883 (Age 10 months)
Death of a maternal grandfatherCarl Johan Holm
April 19, 1883 (Age 10 months)
Marriage of parentsEdvard Anthon Albert MünsbergJacobine Christiane HolmView this family
before 1890 (Age 7 years)

Adoption February 14, 1891 (Age 8 years)

Death of a maternal grandmotherJosephine Marie Zehngraff
January 25, 1915 (Age 32 years)
Death of a maternal grandmotherJosephine Marie Zehngraff
January 25, 1915 (Age 32 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: 1882forholdet opløst
5 months
himself
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: before 1890
-8 years
himself

Shared note
ID 30-5a1: Carl Ludvig Münsberg Oprindelig døbt Carl Ludvig Holm *) Født: 25-05-1882 i Nykøbing Falster og døbt 24-12-1882 i Nykøbing Falster kirke - uægte søn af ugift Jacobine Christiane Holm til huse hos sin fader, bager Holm, Nykøbing (26 år). Udlagt barnefader Christian Vilhelm Ludvigsen, 1. styrmand på dampskibet Thule. Anm.: Moderen opholdt jeg timånedersdagen før barnets fødsel i Nykøbing. *) Ifølge kgl. bevilling af 14-02-1891 er dette barn adopteret af slagtermester af Nykøbing Edvard Anthon Albert Münsberg og har fået ret til ovenstående navneforandring (fra Holm til Münsberg). Kilde: KB-opslag 58, nr. 40. Nykøbing Falster. År 1880-1887. KB_649_2_009_K03-04-A. Folketælling: FT-1890: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Landdistrikt, En gaard, Nykøbing Landsogn, Bryghusgade, 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C8862: Anton Albert Edvard Münsberg, 29, Gift, husfader, slagtermester, Nykøbing ID 30-5a: Jacobine Christine Münsberg, 30, Gift, husmoder, Nykøbing >> ID 30-5a1: Carl Ludvig Münsberg, 7, Ugift, barn, Nykøbing Landsogn - Note: Adopteret af Edvard Anthon Albert Münsberg - søn af Jacobine Christiane Holm og udlagt barnefader Christian Vilhelm Ludvigsen, 1ste styrmand på dampskibet Thule. Marie Josephine Holm, 58, Enke, aftægtkone, Svendborg Gregers Sørensen, 19, Ugift, tyende, slagtersvend, Kettinge Sogn, Maribo Amt Carl Jørgensen, 15, Ugift, tyende, lærling, Nykøbing Landsogn