Correll_Dohlmann

Niels Peder Hylsen1809

Name
Niels Peder Hylsen
Birth March 2, 1809 42 30
Alias
Niels Peder Hülsen og Niels Hylsen

Occupation
Snedkersvend

Hjemmedøbt about March 1809
Christening June 2, 1809 (Age 3 months)
Birth of a brotherHans Jørgen Hülsen
March 10, 1811 (Age 2 years)
Christening of a brotherHans Jørgen Hülsen
May 12, 1811 (Age 2 years)
Death of a brotherHans Jørgen Hülsen
June 10, 1812 (Age 3 years)
Burial of a brotherHans Jørgen Hülsen
June 15, 1812 (Age 3 years)
Birth of a brotherAnton David Hülsen
August 12, 1814 (Age 5 years)
Death of a maternal grandfatherNiels Pedersen Bjerring
March 28, 1815 (Age 6 years)
Christening of a brotherAnton David Hülsen
April 25, 1815 (Age 6 years)
Birth of a brotherJohan Daniel Hylsen
May 1, 1818 (Age 9 years)
Christening of a brotherJohan Daniel Hylsen
May 14, 1818 (Age 9 years)

Birth of a brotherCarl Andreas Hylsen
January 1820 (Age 10 years)
Christening of a brotherCarl Andreas Hylsen
February 2, 1821 (Age 11 years)
Birth of a brotherHans Jørgen Hylsen
May 17, 1822 (Age 13 years)
Christening of a brotherHans Jørgen Hylsen
December 15, 1822 (Age 13 years)
Birth of a sisterJohanne Cathrine Hylsen
December 27, 1823 (Age 14 years)
Christening of a sisterJohanne Cathrine Hylsen
April 11, 1825 (Age 16 years)
Death of a fatherJohan Peter Andreas Hylsen
December 25, 1836 (Age 27 years)
Death of a brotherChristian Henrik Hylsen
February 7, 1840 (Age 30 years)
Burial of a brotherChristian Henrik Hylsen
February 14, 1840 (Age 30 years)
Death of a motherMariane Dorothea Bierring
November 22, 1847 (Age 38 years)
Death of a brotherJohan Peter Hylsen
September 11, 1854 (Age 45 years)
Burial of a brotherJohan Peter Hylsen
September 15, 1854 (Age 45 years)
Death of a brotherAnton David Hülsen
February 3, 1895 (Age 85 years)
Burial of a brotherAnton David Hülsen
February 8, 1895 (Age 85 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 2, 1802Nykøbing Falster kirke
10 months
elder sister
16 months
elder brother
14 months
elder brother
20 months
elder brother
18 months
himself
2 years
younger brother
3 years
younger brother
4 years
younger brother
21 months
younger brother
2 years
younger brother
19 months
younger sister

Shared note
ID 61-2e: Niels Peder Hylsen indskrevet i KB som Niels Peder Hülsen alias Niels Hylsen Født: 02-03-1809 i Sakskøbing og hjemmedøbt. Dåbsstadsstadfæstelse i Sakskøbing kirke 02-06-1809. Søn af (ID 61-2) Mariane Dorothea Bierring og snedker Peder Hülsen (læs: Johan Peter Andreas Hylsen). Kilde: KB-opslag 87. Sakskøbing, Musse h., Maribo a. År 1793-1815. KB_619_1_004_K03-29-A. Konfirmeret: 1823 i Sakskøbing kirke. Født 02-03-1809 i Sakskøbing og døbt 02-06-1809 i Sakskøbing kirke - søn af snedkermester Peder Hülsen og (ID 61-2) hustru Mariane Dorothea Bierring af Sakskøbing. Kilde: KB-opslag 148, nr. 6. Sakskøbing. År 1822-1834. KB_619_2_002_K05-03-A Erhverv: Snedkersvend Folketælling: FT-1834: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Købstad, Østergade, -, 159 33 F1, Kilde: FT-1834, C7420: Carl Henrich Vollertsen, 33, Gift, Snedker Marie Schmidt, 25, Gift, hans Kone Et udøbt Drengebarn, 1, Ugift, deres Søn Maren Schmidt, 68, Enke, Huusfaderens Svigermoder, ernæres af ham Ludvig Hertz, 21, Ugift, Snedkersvende >> ID 61-2e: Niels Hylsen, 25, Ugift, Snedkersvende