Correll_Dohlmann

Hans Jørgen HülsenAge: 15 months18111812

Name
Hans Jørgen Hülsen
Birth March 10, 1811 44 32
Alias
Hans Jørgen Hyllesen

Hjemmedøbt about March 1811
Christening May 12, 1811 (Age 2 months)
Death June 10, 1812 (Age 15 months)
Burial June 15, 1812 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 2, 1802Nykøbing Falster kirke
10 months
elder sister
16 months
elder brother
14 months
elder brother
20 months
elder brother
18 months
elder brother
2 years
himself
3 years
younger brother
4 years
younger brother
21 months
younger brother
2 years
younger brother
19 months
younger sister

Shared note
ID 61-2f: Hans Jørgen Hülsen alias Hans Jørgen Hyllesen Født: 10-03-1811 i Sakskøbing og hjemmedøbt. Dåbsstadsstadfæstelse i Sakskøbing kirke 12-05-1811. Søn af (ID 61-2) Mariane Dorothea Bierring og snedker Peder Hülsen (læs: Johan Peter Andreas Hylsen). Kilde: KB-opslag 99. Sakskøbing, Musse h, Maribo a. År 1793-1815. KB_619_1_004_K04-12-A. Død 10-06-1812: Hans Jørgen Hyllesen dør 10-06-1812 i Sakskøbing, 1 år og 1 måned gl. (15 mdr.) og bliver begravet 15-06-1812 på den nordre side af Sakskøbing kirkegård. Søn af snedkermester Hÿllesen i Sakskøbing. Kilde: KB-opslag 242, sp. 2. Sakskøbing. År 1793-1815. KB_619_1_004_K09-10-A.