Correll_Dohlmann

Johanne Cathrine Hylsen1823

Name
Johanne Cathrine Hylsen
Birth December 27, 1823 56 44
Alias
Hanna Cathrine Hylsen og Hanne Cathrine Hyllesen

Hjemmedøbt about 1824 (Age 5 days)
Christening April 11, 1825 (Age 15 months)
Death of a fatherJohan Peter Andreas Hylsen
December 25, 1836 (Age 12 years)
Death of a brotherChristian Henrik Hylsen
February 7, 1840 (Age 16 years)
Burial of a brotherChristian Henrik Hylsen
February 14, 1840 (Age 16 years)
Death of a motherMariane Dorothea Bierring
November 22, 1847 (Age 23 years)
MarriageJens HansenView this family
December 1, 1848 (Age 24 years)
Death of a brotherJohan Peter Hylsen
September 11, 1854 (Age 30 years)
Burial of a brotherJohan Peter Hylsen
September 15, 1854 (Age 30 years)
Death of a brotherAnton David Hülsen
February 3, 1895 (Age 71 years)
Burial of a brotherAnton David Hülsen
February 8, 1895 (Age 71 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 2, 1802Nykøbing Falster kirke
10 months
elder sister
16 months
elder brother
14 months
elder brother
20 months
elder brother
18 months
elder brother
2 years
elder brother
3 years
elder brother
4 years
elder brother
21 months
elder brother
2 years
elder brother
19 months
herself
Family with Jens Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: December 1, 1848Sakskøbing kirke

Shared note
ID 61-2k: Johanne Cathrine Hylsen alias Hanna Cathrine Hylsen og Hanne Cathrine Hyllesen Født: 27-12-1823 i Sakskøbing og hjemmedøbt. Fremstillet i Sakskøbing kirke 11-04-1825. Datter af snedker Peder Hÿlsen (læs: Johan Peter Andreas Hylsen) og hustru (ID 61-2) Mariane (Dorthea) Bierring af Sakskøbing. Kilde: KB-opslag 98. Sakskøbing, Musse h, Maribo a. År 1822-1934. KB_619_2_002_K03-30-A. Gift 01-12-1848: Enkemand efter 1. ægteskab, Jens Hansen på 35 år, førhen købmand, i Sakskøbing, gifter sig 01-12-1848 i Sakskøbing kirke med jomfru Johanne Cathrine Hylsen. Kilde: KB-opslag 253, nr. 13. Sakskøbing. Musse h. År 1844-1861. KB_619_2_004_K09-24-A. Folketællinger: FT-1834: Maribo, Musse, Sakskøbing Købstad, Søndergade, No 55, en Familie, 76. Kilde: ddd.dda.dk FT-1834, C9081 Peter Hyllesen, 66, Gift, Snedker ID 61-2: Marie Dorthea Bjerring, 54, Gift, hans Kone ID 61-2g: Anthon David Hyllesen, 20, Ugift, deres Søn, Snedkerlærling f. ca. 1814 ID 61-2i: Carl Andreas Hyllesen, 14, Ugift, deres Søn f. ca. 1820 ID 61-2j: Hans Jørgen Hyllesen, 12, Ugift, deres Søn f. ca. 1822. >> ID 61-2k: Johanne Cathrine Hyllesen, 10, Ugift, deres Datter f. ca. 1824. FT-1840: Maribo, Musse, Sakskøbing Købstad, Søndergade, No 55. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8705 ID 61-2: Mariane Dorthea Bjerring, 62, Enke, Driver Snedkerhaandtering ID 61-2g: Anthon Hylsen, 26, Ugift, Hendes søn, Snedkersvend ID 61-2j: Hans Jørgen Hylsen, 18, Ugift, Hendes søn, Snedkerlærling >> ID 61-2k: Johanne Cathrine Hylsen, 16, Ugift, Hendes datter Hendrik Christian Markusen, 34, Ugift, Hendes svend FT-1845: Maribo, Musse, Sakskøbing Købstad, Vestre Consumtionsbod 55, fam. nr. 62. Kilde: ddd.dda.dk FT-1845, C4044 ID 61-2: Mariane Dorthea Bjerring, 69, Enke, holder Snedkerværksted og Huus for sin Søn, f. i Nyekiøbing ID 61-2g: Anthon David Hylsen, 31, Ugift, Snedkersvend [Mariane Dorthea Bjerring], f. i Saxkiøbing ID 61-2j: Hans Jørgen Hylsen, 23, Ugift, Snedkersvend [Mariane Dorthea Bjerring], f. i Saxkiøbing >> ID 61-2k: Hanna Chatarine Hylsen, 21, Ugift, Huusmoderens Datter [Mariane Dorthea Bjerring], f. i Saxkiøbing - alias Johanne Cathrine Hylsen Carl Christian Zimmermann, 28, Ugift, Snedkersvend [Mariane Dorthea Bjerring], f. i Nyested Christiane Nepche, 24, Ugift, Tjenestepige [Mariane Dorthea Bjerring], f. i Saxkiøbing FT-1855: Maribo, Musse, Sakskøbing Købstad, Sakskøbing købstad, , 176, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C9702: Jens Hansen, 41, Gift, vognmand, Sakskøbing Købstad >> ID 61-2k: Hanen Hyllersen, 32, Gift, hustru, Sakskøbing Købstad FT-1860: Maribo, Musse, Sakskøbing Købstad, Sakskøbing, 157, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C9703: Eigler Hansen, 71, Gift, politibetjent, Sakskøbing Købstad Catrine Jensen, 73, Gift, hustru Jens Hansen, 46, Gift, vognmand, Sakskøbing Købstad >> ID 61-2k: Hanne Caterine Hylesen, 36, Gift, hustru, Sakskøbing Købstad