Correll_Dohlmann

Barbara Maria WillertAge: 40 years17891829

Name
Barbara Maria Willert
Birth about 1789

Alias
Barbara Maria Olsen, Barbara Maria Bjerring og Barbara Maria Lippertf. Willert

MarriageJørgen Christian BjerringView this family
January 28, 1820 (Age 31 years)
Birth of a son
#1
Niels Peder Kristian Bjerring
December 1, 1822 (Age 33 years)
Christening of a sonNiels Peder Kristian Bjerring
May 19, 1823 (Age 34 years)
Death of a husbandJørgen Christian Bjerring
November 2, 1828 (Age 39 years)
Burial of a husbandJørgen Christian Bjerring
November 8, 1828 (Age 39 years)
Death May 4, 1829 (Age 40 years)
Burial May 8, 1829 (4 days after death)
Shared note
Barbara Maria Willert alias Barbara Maria Olsen, Barbara Maria Bjerring og Barbara Maria Lippert f. Willert Født: ca. 1789 Gift 1.g. 08-11-1816: Barbara Maria Willert på 28 år, i Nysted, gifter sig 08-11-1816 i Nysted kirke med daglejer Aman Olsen på 37 år, i Nysted. Gift 2.g. 28-01-1820: Snedker Jørgen Christian Bjerring i Nysted, 32½ år gl., gifter sig med enke efter (?) Amman Olsen i Nysted, Barbara Marie Willert på 31 år. Kilde: KB-opslag 288, nr. 2. Herritslev, Musse h., Maribo a. År 1815-1832. KB_617_2a_001_K05-46-A. Gift 3.g. 06-03-1829: Ungkarl Frederik Didrik Lippert, møllersvend hos enken efter møller Bjerring i Møllerhuset østen for Nysted, 29 år gl. gifter sig 06-03-1829 i Nysted kirke med Barbara Maria Willert på 39 år, enke efter møller Bjerring i Møllerhuset østen for Nysted. Kilde: KB-opslag 36, nr. 2. Herritslev, Musse h., Maribo a. År 1823-1891. KB_617_2a_006_K01-36-A. 3. ægtefælle: Død 25-04-1829: Frederik Didrik Lippert, møller i Møllerhuset, Nysted, dør 25-04-1829 i Nysted, 29 år gl. og bliver begravet 30-04-1829 fra Nysted kirke. Kilde: KB-opslag 142. nr. 14. Herritslev. År 1815-1832. KB_617_2a_001_K03-22-A. Død 04-05-1829: Barbara Maria Lippert, født Willert (enke efter omtalte Lippert) dør 04-05-1829 i Nysted, 40 år gl. og bliver begravet 08-05-1829 fra Nysted) kirke. Kilde: KB-opslag 197, nr. 15. Herritslev. År 1815-1832. KB_617_2a_001_K04-16-A.