Correll_Dohlmann

Magdalene HansdatterAge: 62 years18201883

Name
Magdalene Hansdatter
Birth November 14, 1820 44 40
Alias
Magdalene Hansen

Christening December 17, 1820 (Age 33 days)
Death of a motherBodil Hansdattter
October 8, 1830 (Age 9 years)
EngagementAnton David HülsenView this family
1851 (Age 30 years)
DivorceAnton David HülsenView this family
before 1852 (Age 31 years)
Birth of a son
#1
Hans Antonsen
September 29, 1852 (Age 31 years)
Occupation
Daglejerkone i 1860

Christening of a sonHans Antonsen
October 31, 1852 (Age 31 years)
Marriage of a childHans AntonsenHansine Caroline ClasonView this family
June 10, 1877 (Age 56 years)
Death 1883 (Age 62 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Anton David Hülsen - View this family
ex-husband
herself
Divorce: before 1852forholdet opløst
9 months
son
Anton David Hülsen + Ida Wilhelmine Bjørn - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: April 23, 1852Maribo domkirke
10 months
step-son
14 months
step-son
3 years
step-daughter
2 years
step-son

Shared note
Magdalene Hansdatter alias Magdalene Hansen Født: 14-11-1820 i Radsted og døbt 17-12-1820 i Radsted kirke - datter af husmand og tømrermand Hans Ebbesen og hustru Bodil Hansdatter. Kilde: KB-opslag 92, nr. 19. Radsted, Musse h., Maribo a. KB_618_2_001_K03-12-A. Erhverv: Daglejerkone i 1860 Kærestepar i 1847: Magdalene Hansdatter og handelsbetjent Andreas Wilhelm Schrøder. Forholdet opløst ca. 1848. Barn: Kæresteparret får sammen sønnen: Wilhelm Andreas Schrøder, f. 05-03-1848 i Radsted og døbt 09-04-1848 i Radsted kirke. Udlagt barnefader: handelsbetjent Andreas Wilhelm Schrøder hos købmand Fester i Sakskøbing. Kilde: KB-opslag 12, nr. 4. Radsted, Musse h., Maribo a. År 1844-1873. KB_618_2_003_K01-12-A. Kærestepar i 1851: (ID 61-2g) Anton David Hylsen, (alias Anton David Hülsen) ugift snedkermester i Sakskøbing og daglejerkone Magdalene Hansen. Forholdet opløst før 1852, idet Anton David Hylsen gifter sig med Ida Vilhelmine Bjørn i 1852. Barn: Kæresteparret får sammen sønnen: (ID 61-2g1) Hans Antonsen, alias Hans Anton Hylsen, f. 29-09-1852 i Sakskøbing. Kærestepar i 1857-58: Snedkersvend Jung Clausen og Magdalene Hansdatter. Forholdet opløst i 1858. Barn: Kæresteparret får sammen sønnen: Ebbe Andreas Clausen, f. 07-10-1858 i Sakskøbing og døbt 18-09-1859 i Sakskøbing kirke. Udlagt barnefader: Snedkersvend Jung Clausen på 35 år i Ringsted. Kilde: KB-opslag 81, nr. 30. Sakskøbing, Musse h., Maribo a. År 1844-1861. KB_619_2_004_K03-29-A. Ebbe Andreas Clausen konfirmeret i 1872 i Sakskøbing. KB-opslag 72, nr. 10. År 1870-1880. Død 1883: Magdalene Hansdatter dør i 1883. Kilde: Stamtræ - Malm Web Site https://www.myheritage.dk/site-family-tree-139902361/malm Folketællinger: FT-1855: Maribo, Musse, Sakskøbing Købstad, Sakskøbing købstad, , 201, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C9702: >> Magdalene Hansdatter, 33, Ugift, husmoder, Radsted Wilhelm Andreas Schrøder, 7, Ugift, barn, Radsted, f. 05-03-1848 ID 61-2g1: Hans Anton Hyllesen, 3, Ugift, barn, Sakskøbing Købstad, f. 29-09-1852 Leopoldine Dinesen, 45, Ugift, husmoder, Sakskøbing Købstad Emma Sophie Sørensen, 8, Ugift, barn, Sakskøbing Købstad FT-1860: Maribo, Musse, Sakskøbing Købstad, Sakskøbing, 70, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C9703: >> Magdalene Hansen, 35, Ugift, daglejerkone, Radsted Wilhelm Andreas Schrøder, 12, Ugift, hendes barn, Radsted, f. 05-03-1848 ID 61-2g1: Hans Anton Hylsen, 8, Ugift, hendes barn, Sakskøbing Købstad, f. 29-09-1852 Ebbe Andreas Clausen, 2, Ugift, hendes barn, Sakskøbing Købstad, f. 07-10-1858