Correll_Dohlmann

Olga Anna Wilhelmine Schubart1864

Name
Olga Anna Wilhelmine Schubart
Birth February 6, 1864
Alias
Olga Anna Wilhelmine Hylsen f. Schubart og Olga Anna Vilhelmine Hülsenf. Schubart

Christening May 29, 1864 (Age 3 months)
MarriageLars Edvard Ludvig Johannes HülsenView this family
June 9, 1891 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Aage Hülsen
August 8, 1892 (Age 28 years)
Christening of a sonAage Hülsen
September 4, 1892 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#2
Paula Rigmor Hülsen
June 30, 1893 (Age 29 years)
Christening of a daughterPaula Rigmor Hülsen
July 16, 1893 (Age 29 years)
Birth of a son
#3
Knud Gunnar Hülsen
August 7, 1896 (Age 32 years)
Christening of a sonKnud Gunnar Hülsen
September 6, 1896 (Age 32 years)
Death of a husbandLars Edvard Ludvig Johannes Hülsen
February 27, 1917 (Age 53 years)
Burial of a husbandLars Edvard Ludvig Johannes Hülsen
March 4, 1917 (Age 53 years)
Death

Family with Lars Edvard Ludvig Johannes Hülsen - View this family
husband
herself
Marriage: June 9, 1891Skt. Matthæus kirke, Kbh.
14 months
son
11 months
daughter
3 years
son

Shared note
Olga Anna Wilhelmine Schubart alias Olga Anna Wilhelmine Hylsen f. Schubart, Olga Anna Vilhelmine Hülsen f. Schubart og Olga Hülsen f. Schubart Født: 06-02-1864 i Brøndbyøster, Smørum herred og døbt 29-05-1864 i Brøndbyøster kirke - datter af hr. proprietær Schubart til Nygaard, alias Carl Christian Thorkild Schubart (f. 1823 i Kbh.) og Jacobine Marie Kristine Schubart f. Clasen (Claessen, 27 år gl. Kilde: KB-opslag 49, nr. 1. Brøndbyøster, Smørum h, Kbh. a. År 1854-1891. KB_162_2_003_K02-25-A. Gift 09-06-1891: Ungkarl, købmand Lars Edvard Ludvig Johannes Hylsen på 37 år, af Sakskøbing, gifter sig 09-06-1891 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. med ugift Olga Anna Vilhelmine Schubart på 27 år, boende Dannebrogsgade 7, 2. sal, Kbh. Forlovere: (ID 61-2g) snedkermester Anton David Hylsen, Sakskøbing (brudgommens far)og fhv. landmand C.C. Schubart, alias Carl Christian Thorkild Schubart (brudens far), Dannebrogsgade 9, Kbh. Kilde: KB-opslag 23, nr. 165. Skt. Matthæus sogn, Kbh. År 1891-1892. KB_058_2_015_K01-22-A. Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Dannebrogsgade, Udenbyes Vester, Skydebanens Rode, 322, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9860: Carl Christian Thorkil Schubart, 55, Gift, tidligere landmand, Kjøbenhavn Jacobine Marie Kristine Schubart, 43, Gift, Gjentofte Agnes Henriette Mathilde Schubart, 18, Ugift, Brønbyøster >> Olga Anna Vilhelmine Schubart, 15, Ugift, Brønbyøster Thorkil Carl Schubart, 9, Ugift, Brønbyøster Ane Sophie Jensen, 20, Ugift, Kallerup FT-1885: København (Staden), Dannebrogsgade (Ulige numre), No. 9, Matrikel 322, 3. Sal Tv, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C9441: Carl Schubart, 60, Gift, Husfader, Husejer, Kjøbenhavn Jacobine Schubart, 48, Gift, Husmoder, Kjøbenhavn Agnes Schubart, 23, Ugift, Datter, Brøndbyøster >> Olga Schubart, 20, Ugift, Datter, Brøndbyøster Thorkild Schubart, 14, Ugift, Søn, Brøndbyøster FT-1906: Gerrtitsgade 34, Forhus, Svendborg: ID 61-2g3: Lars Edvard Ludvig Johannes Hülsen, f. 26-04-1856, (læs: 25-04-1856) gift, husfar, musikhandler, klaverstemmer >> Olga Anna Hülsen f. Schubart, f. 16-02-1866 (læs: 06-02-1864), gift, husmor, musikhandler, instrumenthandler ID 61-2g3a: Aage Hülsen, f. 08-08-1892, ugift, barn ID 61-2g3b: Paula Rigmor Hülsen, f. 30-06-1893, ugift, barn ID 61-2g3c: Gunnar Knud Hülsen, f. 07-08-1896, ugift, barn - alias Knud Gunnar Hülsen og 1 tjenestepige Kilde: FT-opslag 51. FT1906_0116_02239 FT-1911: Gerritsgade 34, Forhus, Svendborg: >> Olga Hülsen, f. 16-01-1868 (læs: 06-02-1864) i Brøndbyøster, husmor, instrumenthandler, tilflyttet i 1894 ID 61-2g3b: Paula Hülsen, f. 30-06-1893 i Sakskøbing, ugift, frøken, tilflyttet i 1894 ID 61-2g3c: Gunnar Hülsen, f. 07-08-1896 i Svendborg, ugift, søn Tillægsliste - midlertidigt fraværende: ID 61-2g3: Johannes Hülsen, f. 26-04-1858 i Sakskøbing (læs: 25-04-1856), gift, husfar, instrumenthandler - på Rigshospitalet, Kbh. ID 61-2g3a: Aage Hülsen, f. 08-08-1892 i Sakskøbing, ugift, maler, åndsvag Kilde: FT-opslag 96-97. FT1911_0150_00467-68 FT-1916: Gerritsgade 34, Forhus, Svendborg: ID 61-2g3: Johannes Hülsen, f. 26-04-1854 i Sakskøbing (læs: 25-04-1856), gift, husfader, musikhandler ID 61-2g3c: Gunnar Knud Hülsen, f. 07-08-1896 i Svendborg, ugift, søn, medhjælper Sine Roth, f. 22-11-1893, tjenestepige, husgerning Tillægsliste - midlertidigt fraværende: >> Olga Anna Hülsen, f. 16-02-1866, (læs: 06-02-1864) gift, husmoder, i Århus Kilde: FT-opslag 47-48. FT1916_00094_00170-71