Correll_Dohlmann

Jacobine UlrichsenAge: 50 years18081858

Name
Jacobine Ulrichsen
Birth January 23, 1808
Alias
Jacobine Ulriksdatter, Jacobine Ulrichsen, Bine Hylsen og JacobineHyllesen f. Ulriksen

Birth of a son
#1
Jørgen Christian Henrik Hylsen
January 2, 1831 (Age 22 years)
Occupation
Vaskekone. Sidenhen husholder i Vordingborg

Christening of a sonJørgen Christian Henrik Hylsen
March 16, 1831 (Age 23 years)
MarriageChristian Henrik HylsenView this family
November 7, 1831 (Age 23 years)
Death of a husbandChristian Henrik Hylsen
February 7, 1840 (Age 32 years)
Burial of a husbandChristian Henrik Hylsen
February 14, 1840 (Age 32 years)
Death February 27, 1858 (Age 50 years)
Burial March 3, 1858 (4 days after death)
Family with Christian Henrik Hylsen - View this family
husband
herself
Marriage: November 7, 1831Vordingborg kirke
-10 months
son

Shared note
Jacobine Uldrichsen alias Jacobine Ulriksdatter, Jacobine Ulrichsen, Bine Hylsen og Jacobine Hyllesen f. Ulriksen Født: 23-01-1808 i Vordingborg og hjemmedøbt. Dåben konfirmeret i Vordingborg kirke. Datter af natmand Christian Uldrichsen og kone Ane Jørgensdatter. Kilde: KB-opslag 168. Vordingborg, Bårse h., Præstø a. År 1781-1814. KB_552_1_002_K06-23-A. Erhverv: Vaskekone. Sidenhen husholder hos enkemand, bogbinder Peter Asmussen i Vordingborg. Gift 07-11-1831: Christian Henrik Hylsen gifter sig 07-11-1831 i Vordingborg kirke med Jacobine Ulriksdatter. Kilde: KB-opslag 211, nr. 15. Vordingborg, Bårse h, Præstø a. År 1830-1836. KB_552_2_003_K06-19-A. Død 27-02-1858: Enke Jacobine Hyllesen f. Ulriksen dør 27-02-1858 i Vordingborg, 50 år gl. og bliver begravet 03-03-1858 fra Vordingborg kirke. Fattiglem under Køng sogns fattigvæsen, i Vordingborg. Kilder: KB-opslag 193, nr. 6. Vordingborg, Bårse h., Præstø a. År 1852-1858. KB_552_2_007_K08-04-A. se også: KB-opslag 195, nr. 6. Vordingborg, Bårse h., Præstø a. K.M. År 1852-1859. http://ao.salldata.dk/vis.php?bsid=159025&side=195&kb=Kirkebog: Præstø, Bårse, Vordingborg 1852-1859 FKVDJTA (KM)&height=827 Folketællinger: FT-1834: Præstø, Hammer, Køng, Kostræde By, et Huus a, 31, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5331: ID 61-2b: Christian Hyllesen, 30, Gift, Snedkersvend >> Jacobine Ulrichsen, 27, Gift, hans Kone ID 61-2b1: Jørgen Christian Hyllesen, 4, Ugift, deres Søn FT-1840: Præstø, Hammer, Køng, Kostræde bye, et Huus, 171-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5865: ID 61-2b: Christian Henrik Hylsen, 37, Gift, Snedker >> Jacobine Ulrichsen, 33, Gift, hans Kone ID 61-2b1: Christian Hylsen, 9, Ugift, deres Søn FT-1845: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Østre Rode, Strandgaden N. 121, 161, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3125: >> Jacobine Hylsen, 37, Enke, ??, ibm [Vordingborg] ID 61-2b1: Christian Hylsen, 14, Ugift, hendes Søn [Jacobine Hylsen], ibm [Vordingborg] FT-1850: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Riddergade, 1 Hus, 130, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D2021: Carl Christian Thange, 43, Gift, Skomagermester, Frederiksborg Kirsten Jensdatter, 41, Gift, Hans hustru, Nyråd Johan Wilhelm Thange, 14, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Ane Sophie Thange, 11, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Frederik Thange, 11, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Ane Thange, 9, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Christine Thange, 1, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Ane Eva, 79, Enke, Enkefrue, Her i Sognet >> Bine Hylsing, 43, Enke, Vaskekone, Her i Sognet FT-1855: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Vestre Rode, Adelgade 48, 43, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C7676: Lars Frederiksen, 34, Gift, Arbeidsmand Huusfader, Kallehg. S. P. A. Mette Magrethe Frederiksen, 35, Gift, hans Kone [Lars Frederiksen], Kallehg. S. P. A. Peter Samusen, 58, Enkemand, Bogbinder [Lars Frederiksen og Mette Magrethe Frederiksen], Nyeraad >> Bine Hyllesen, 45, Enke, Asmusens Huusholder [Lars Frederiksen og Mette Magrethe Frederiksen], Vordingborg