Correll_Dohlmann

Niels Peter Christian HansenAge: 50 years18131863

Name
Niels Peter Christian Hansen
Birth February 15, 1813 45 31
Alias
Peter Hansen

Christening June 10, 1813 (Age 3 months)
Birth of a brotherHans Ludvig Marius Hansen
January 2, 1815 (Age 22 months)
Death of a maternal grandfatherNiels Pedersen Bjerring
March 28, 1815 (Age 2 years)
Occupation
Matros. Skipper i Nykøbing Falster

Christening of a brotherHans Ludvig Marius Hansen
June 10, 1815 (Age 2 years)
Birth of a sisterHanna Margrethe Hansen
January 6, 1819 (Age 5 years)
Christening of a sisterHanna Margrethe Hansen
February 19, 1819 (Age 6 years)
Birth of a brotherHans Jørgen Julius Hansen
November 28, 1820 (Age 7 years)
Christening of a brotherHans Jørgen Julius Hansen
February 2, 1821 (Age 7 years)
Death of a motherJuliana Maria Bjerring
July 13, 1832 (Age 19 years)
MarriageAbelone Kirstine HenningsenView this family
August 29, 1835 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Juliane Kirstine Hansen
May 22, 1836 (Age 23 years)
Christening of a daughterJuliane Kirstine Hansen
August 28, 1836 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Bodil Nielsmine Hansen
November 21, 1838 (Age 25 years)
Christening of a daughterBodil Nielsmine Hansen
May 1, 1839 (Age 26 years)
Death of a fatherHans Pedersen
August 11, 1840 (Age 27 years)
Birth of a son
#3
Hans Christian Hansen
September 25, 1840 (Age 27 years)
Christening of a sonHans Christian Hansen
May 2, 1841 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#4
Johanne Margrethe Hansen
August 25, 1843 (Age 30 years)
Christening of a daughterJohanne Margrethe Hansen
September 17, 1843 (Age 30 years)
Death May 26, 1863 (Age 50 years)
Burial May 30, 1863 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: January 9, 1807Nykøbing Falster kirke
4 years
elder brother
21 months
himself
23 months
younger brother
4 years
younger sister
23 months
younger brother
Family with Abelone Kirstine Henningsen - View this family
himself
wife
Marriage: August 29, 1835Nykøbing Falster kirke
9 months
daughter
3 years
daughter
22 months
son
3 years
daughter

Shared note
ID 61-4b: Niels Peter Christian Hansen alias Peter Hansen Født: 15-02-1813 i Nykøbing Falster og døbt 10-06-1813 i Nykøbing Falster kirke, 15 uger gl. - søn af (ID 61-4) Juliane Marie Bjerring og skipper Hans Petersen. Kilde: KB-opslag 81, nr. 9. Nykøbing Falster. Falster Sønder. Maribo a. År 1771-1815. KB_649_1_004_K02-12-A. Konfirmeret 1827: Niels Peter Christian Hansen bliver konfirmeret i 1827 i Nykøbing Falster kirke. Søn af skipper Hans Petersen. Kilde: KB-opslag 138. Nykøbing Falster. Falster Sønder. Maribo a. År 1814-1839. KB_649_2_001_K04-16-B. Erhverv: Matros. Skipper i Nykøbing Falster. Gift 29-08-1835: Niels Peter Christian Hansen på 22 år gifter sig 29-08-1835 i Nykøbing Falster kirke med Abelone Kirstine Henningsen på 22 år. Anm.: Tillysning 19-07-1835. Kilde: KB-opslag 29. Nykøbing Falster. Falster Sønder. Maribo a. År 1830-1838. KB_649_2_003_K01-15-A. Død 26-05-1863: Niels Peter Christian Hansen, gift, skipper i Nykøbing Falster, dør 26-05-1863 i Nykøbing Falster, 50 år gl. og bliver begravet 30-05-1863 fra Nykøbing Falster kirke. Kilde: KB-opslag 460, nr. 17. Nykøbing Falster. Falster Sønder. Maribo a. År 1847-1875. KB_649_2_006_K16-26-A. Folketællinger: FT-1834: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Købstad, Store Kirkestræde, -, 65 28, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7420: Andreas Hansen 33 Gift Slagter Nielsmine Jensen 33 Gift hans Kone Frederikke Ingeborg Hansen 2 Ugift deres Datter Ingeborg Svane 69 Gift med Slagter Niels Hansen, Huusfaderens Moder forsørges af ham Hans Ludvig Pedersen 19 Ugift Læredreng Abelone Christine Henningsen, 21, Ugift, Tjenestepige >> ID 61-4b: Niels Peter Christian Hansen, 22, Ugift. Matros, Logerende FT-1840: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Købstad, Frisegade, Frisegades Rode, No. 39.c, 131 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8924: >> ID 61-4b: Peter Hansen, 27, Gift, Matros Abelone Christine Henningsen, 27, Gift, hans Kone ID 61-4b1: Juliane Kirstine Hansen, 4, Ugift, deres Datter ID 61-4b2: Bodild Nielsmine Hansen, 2, Ugift, deres Datter FT-1845: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Købstad, Frisegadens Rode, Frisegade, ved Stranden, 39c, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B8009: Johanne Madsdatter, 67, Enke(mand), spind og strikning, Radsted, Mariboe >> ID 61-4b: Peder Hansen, 32, Gift, matroes, Nykiøbing Abelone Christine Henningsen, 32, Gift, hans kone, do [Nykiøbing] ID 61-4b1: Juliane Kirstine Hansen, 9, Ugift, deres børn, do [Nykiøbing] - f. 22-05-1836 ID 61-4b2: Bodil Nielsmine Hansen, 7, Ugift, deres børn, do [Nykiøbing] - f. 21-11-1838 ID 61-4b3: Hans Christian Hansen, 5, Ugift, deres børn, do [Nykiøbing] - f. 25-09-1840 ID 61-4b4: Hanne Margrethe Hansen, 2, Ugift, deres børn, do [Nykiøbing] - alias Johanne Margrethe Hansen, f. 25-08-1843 Jens Peter Henningsen, 24, Ugift, tømmersvend, logerende, do [Nykiøbing]