Correll_Dohlmann

Mariane Gjertrude Ane Kristensen1881

Name
Mariane Gjertrude Ane Kristensen
Birth August 31, 1881 32
Alias
Mariane Gertrudane Christensen

Christening December 11, 1881 (Age 3 months)
Birth of a daughter
#1
Rigmor Soelberg
February 12, 1905 (Age 23 years)
Christening of a daughterRigmor Soelberg
June 12, 1905 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Tove Christine Soelberg
January 13, 1909 (Age 27 years)
Christening of a daughterTove Christine Soelberg
September 12, 1909 (Age 28 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Aage Solberg Nielsen - View this family
husband
herself
son
Private
daughter
4 years
daughter

Shared note
Mariane Gjertrude Ane Kristensen alias Mariane Gertrudane Christensen Født: 31-08-1881 i Brovst sogn, døbt 11-12-1881 i Tranum kirke. Datter af gårdmand Morten Kristensen (Hedegaard) og hustru Johanne Margrete Pedersen på 32 år i Fredensdal. Faddere: Gmd. Lars Kristensen Kronborgs hustru af Aarupgaard, pigen Sofie Vestergaard af Tinglavgaard. Gmd. Lars Kristensen Kronborg af Aarupgaard, gårdmand Peder Vestergaard Kristensen af Vestergaard i Fjerritslev og gårdmand Lars Bak Kristensen af Fasmali i Hjortdal sogn. Kilde: KB-opslag 114, nr. 26. Brovst, Øster Han, Hjørring. KB_C091B_A_004_K04-25-A. Gift 09-05-1903: Ungkarl, kontorist Aage Solberg Nielsen, 25 år, boende Halmtorvet 14, Kbh. (f. 22-01-1878 i Skælskør, søn af politibetjent Niels Nielsen og hustru Rasmine f. Solberg) gifter sig 09-05-1903 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. med pigen Mariane Gertrudane Christensen, 21 år, boende Reventlowsgade 4, Kbh. (f. 31-08-1881 i Brovst sogn, datter af gmd. Martin Christensen og hustru Johanne Margrethe Pedersen). Kilde: KB-opslag 45, nr. 101, side 44. Sankt Matthæus sogn, Kbh. År 1902-1906 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156051#156051,26120978 Bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1904 Hovedperson: Aage Soelberg Nielsen, f. 22-01-1878, Skelskør - Stillinger: Kontorassistent >> Ægtefælle: Mariane Nielsen, f. 31-08-1881, Broust Adresse: 01-05-1904: Sønder Boulevard 49, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro) - fejlrettes. Filmrulle 0033. Registerblad 554 (unikt id: 2109435) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2109435&searchname=polit_adv