Correll_Dohlmann

Jacob Andreasen ThorupAge: 40 years17811822

Name
Jacob Andreasen Thorup
Birth about July 1781 22 28
Alias
Jacob Thorup og Jacob Andresen Thorup

Birth of a sisterMaren Thorup
about 1788 (Age 6 years)

MarriageAnna Cathrine JørgensdatterView this family
March 26, 1814 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Catrine Thorup
July 8, 1815 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#2
Inger Maria Thorup
October 28, 1818 (Age 37 years)
Occupation
Vægter i Gram

Death June 21, 1822 (Age 40 years)
Burial June 24, 1822 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1780
19 months
himself
8 years
younger sister
Family with Anna Cathrine Jørgensdatter - View this family
himself
wife
Marriage: March 26, 1814Gram kirke
15 months
daughter
3 years
daughter

Shared note
Jacob Andreasen Thorup alias Jacob Thorup og Jacob Andresen Thorup Født: ca. juli 1781 i Gram sogn - søn af Andreas Thorup, husmand og gørtler i Gram og hustru Jeng Hansdatter, jordemoder i Gram. Kilde: FT-1801. Erhverv: Vægter på Gram, Gram sogn Gift 26-03-1814: Jacob Andresen Thorup gifter sig 26-03-1814 i Gram kirke med Anna Catrina Jørgensdatter. Kilde: KB-opslag 729 og i samme bog - KB-opslag 837. Gram sogn. Frøs herred. Haderslev a. År 1804-1851. KB_Aa007_A_004_K14-60-A. Død 21-06-1822: Jacob Thorup, vægter i Gram sogn, dør 21-06-1822 i Gram sogn, 40 år gl. og bliver begravet 24-06-1822 fra Gram kirke. Kilde: KB-opslag 234, nr. 16. Gram s., Frøs h., Haderslev a. År 1814-1830. KB_Aa007_A_005_K08-27-A. Folketælling: FT-1801: Haderslev, Frøs, Gram, Gramby, -, 21, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B7093: Andreas Thorup, 41, Gift, Huusbonde, Huusmand med Jord og Gørtler og Konen Jordemoder Jeng Hansdatter, 47, Gift, Hans Kone >> Jacob Thorup, 19, Ugift, Deres Børn Maren Thorup, 12, Ugift, Deres Børn