Correll_Dohlmann

Anna Cathrine JørgensdatterAge: 67 years17731840

Name
Anna Cathrine Jørgensdatter
Birth about 1773
Alias
Anna Catrina Jørgensdatter, Ane Cathrine Jürgensdatter og Ane ChatrineJacobsdatter

MarriageJacob Andreasen ThorupView this family
March 26, 1814 (Age 41 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Catrine Thorup
July 8, 1815 (Age 42 years)
Birth of a daughter
#2
Inger Maria Thorup
October 28, 1818 (Age 45 years)
Death of a husbandJacob Andreasen Thorup
June 21, 1822 (Age 49 years)
Burial of a husbandJacob Andreasen Thorup
June 24, 1822 (Age 49 years)
Death May 13, 1840 (Age 67 years)
Burial May 17, 1840 (4 days after death)
Family with Jacob Andreasen Thorup - View this family
husband
herself
Marriage: March 26, 1814Gram kirke
15 months
daughter
3 years
daughter

Shared note
Anna Cathrine Jørgensdatter alias Anna Catrina Jørgensdatter, Ane Cathrine Jürgensdatter og Ane Chatrine Jacobsdatter Født: ca. 1773 Gift 26-03-1814: Jacob Andresen Thorup gifter sig 26-03-1814 i Gram kirke med Anna Catrina Jørgensdatter. Kilde: KB-opslag 729 og i samme bog - KB-opslag 837. Gram sogn. Frøs herred. Haderslev a. År 1804-1851. KB_Aa007_A_004_K14-60-A. Død 13-05-1840: Ane Chatrine Jacobsdatter, boende i Kastrup, dør 13-05-1840 i Kastrup, Gram sogn, 67 år gl. Hun bliver begravet 17-05-1840 fra Gram kirke. Enke efter Jacob Thorup. Kilde: KB-opslag 309, nr. 15. Gram sogn. Frøs herred. Haderslev amt. År 1830-1846. KB_Aa007_A_006_K11-11-A.