Friismose

Carsten RickertsenAge: 56 years14901546

Name
Carsten Rickertsen
Birth about 1490
Alias
Carsten Rickertsen d. Ældre

Death of a fatherRichert Haysen
after 1514 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Margaretha Rickerts
about 1540 (Age 50 years)
Occupation
Købmand og borgmester

Death 1546 (Age 56 years)
Family with parents - View this family
father
mother
himself
Family with Marine Frese - View this family
himself
wife
Marine Frese
Birth: between 1480 and 1490 30Emmelsbøl sogn, Vinding herred, Tønder amt
Death: September 15, 1570Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland
daughter

Shared note
Carsten Rickertsen =================== KILDE: Middelalder-familier i Flensborg og Nordfrisland og deres efterkommere i Danmark, Tyskland og Norge Knud Gether, Dansk Historisk Håndbogsforlag 1986-1987, BIND 1 side 170, person A.32 Antagelig født omkring 1490 og tilhørte en af det 16. århundredes mest kendte købmandsfamilier i Flensborg, hvor han også selv omkring 1521 må have etableret sig som købmand, idet han dette år indtrådte i det derværende Vor Frues Købmandsgilde. I Enemark’s »Studieri Toldregnskabsmateriale idet 16. Aarhundrede«, II, side 193, omtales han og hans fader som »deciderede hestehandlere af det helt store format«, men som desuden også handlede med okser, klæde og korn m.v. Det vides ikke med sikkerhed hvornår Carsten Rickertsen blev borgmester i St. Marie sogn i Flensborg, men hans forgænger, Thomas Jepsen, nævnes så sent som i 1541. Det vistnok første egentlige bevis på, at han har overtaget borgmesterembedet, findes i et dokument af 1. oktober 15 45, hvori den »forsigtige borgmester Karsten Rickertzen sammen med rådmand Marcus Mandixen, såvel som Jacob von der Weteringh [(Wettering) og Namen Brodersen«, overdrages udformningen af Namen Janssen’s og fru Phalech’s testamente. Efter Carsten Rickertsen's død i 1546 kom det, ved opgørelsen over hans hans dødsbo, til uoverensstemmelser med bl.a. fremmede købmænd. Børn: 1. Peter Rickertsen (A.53) 2. Paul Rickertsen (A.54) 3. Rickert Rickertsen/Carstensen (A.55) 4. Karine Rickerts (A.56) 5. Carsten Rickertsen, d. Yngre (A.57) 6. Magdalena Rickerts/Carstens (A.58) 7. Margrethe Rickerts/Carstens (A.59) 8. En pige Rickerts (A.60) ===================