Correll_Dohlmann

Ane Kirstine PedersenAge: 86 years18321918

Name
Ane Kirstine Pedersen
Birth March 13, 1832
Alias
Ane Kirstine Skjoldager f. Pedersen

Christening April 15, 1832 (Age 33 days)
MarriageNiels Herman SkjoldagerView this family
October 25, 1850 (Age 18 years)
Birth of a son
#1
Harald Peter Skjoldager
July 24, 1853 (Age 21 years)
Christening of a sonHarald Peter Skjoldager
September 11, 1853 (Age 21 years)
Marriage of a childHarald Peter SkjoldagerAmalie Lovise Anna v. SchwanenflügelView this family
December 16, 1876 (Age 44 years)
Death of a husbandNiels Herman Skjoldager
July 26, 1898 (Age 66 years)
Burial of a husbandNiels Herman Skjoldager
August 2, 1898 (Age 66 years)
Death June 1, 1918 (Age 86 years)
Burial June 5, 1918 (4 days after death)
Shared note
Ane Kirstine Pedersen alias Ane Kirstine Skjoldager f. Pedersen Født: 13-03-1832 på Fortungården, Kongens Lyngby og døbt 15-04-1832 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby. Datter af gårdmand Peder Andersen og kone Bodild Kirstine Pedersdatter, Fortungården. Kilde: KB-opslag 152, nr. 8. Kongens Lyngby sogn. År 1827-1834. KB_M_135_2_004_007210378_00422 Gift 25-10-1850: Ungkarl, Niels Herman Schjoldagger, skolelærer og kirkesanger i Jyllinge, 35 år gl., gifter sig i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby med Ane Kirstine Pedersen på 18½ år (f. 13-03-1832 på Fortungården, Kgs. Lyngby sogn, og døbt 15-04-1832 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby, datter af Peder Andersen og Bodil Pedersdatter). Forlovere: Skolelærer N. Schjoldager og forpagter Peder Andersen - begge fra Brede. Kilde: KB-opslag 101, nr. 23. Kongens Lyngby sogn. År 1844-1858. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152885#152885,25456380 Død 01-06-1918: Ane Kirstine Skjoldager f. Pedersen dør 01-06-1918 i Kirke Såby, Voldborg herred, 86 år gl., og bliver begravet 05-06-1918 på Kirke Såby kirkegård, Voldborg herred. Enke efter lærer, V. Såby. Niels Hermann Skjoldager, lærer og kirkesanger ved Kirke Såby skole, død 26-07-1898 i Vester Såby. Født 13-03-1832 på Fortungården (Kgs.) Lyngby sogn. Forældre: gårdmand Peder Andersen og hustru Bodild Kirstine Pedersen, siden forpagter i Brede, (Kgs.) Lyngby sogn. Kilde: KB-opslag 316, nr. 4. Kirke Såby sogn. K.M. År 1892-1921. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152759#152759,25436789 Folketællinger: FT-1860: Roskilde, Voldborg, Saaby, Kirke Saaby By, Skolen, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5492: Niels Herman Schjoldager, 45, Gift, Skolelærer. Husfader, Lyngby, Kjøbenhavns Amt >> Ane Kirstine Petersen, 28, Gift, hans Kone, Lyngby, Kjøbenhavns Amt Camilla Elisabeth Schjoldager, 9, Ugift, deres Barn, Jyllinge, Kjøbenhavns Amt Harald Peter Schjoldager, 7, Ugift, deres Barn, Jyllinge, Kjøbenhavns Amt Niss Ditlev Emil Schjoldager, 3, Ugift, deres Barn, *her i Sognet Amalie Louise Anna Schvanenflügel, 17, Ugift, Lærerinde. Skolen, Kjøbenhavn Karen Marie Jensdatter, 15, Ugift, Tjenestepige, Sonnerup, Kjøbenhavns Amt FT-1901: Roskilde, Voldborg, Saaby, Vester Saaby, 0, 193, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7943: >> Kristine Schjoldager1832-03-18, E, Husmoder, Pensionær, Lyngby Sogn København Amt (alias Ane Kirstine Skjoldager f. Pedersen)