Correll_Dohlmann

Anna Kamilla Nathalia Skjoldager1882

Name
Anna Kamilla Nathalia Skjoldager
Birth May 25, 1882 28 38
Alias
Anna Camilla Nathalie Skjoldager

Christening August 6, 1882 (Age 2 months)
Birth of a brotherEmil Vilhelm Skjoldager
December 5, 1883 (Age 18 months)
Christening of a brotherEmil Vilhelm Skjoldager
April 13, 1884 (Age 22 months)
Birth of a sisterLouise Frederikke Skjoldager
March 21, 1885 (Age 2 years)
Christening of a sisterLouise Frederikke Skjoldager
May 24, 1885 (Age 2 years)
Death of a paternal grandfatherNiels Herman Skjoldager
July 26, 1898 (Age 16 years)
Death of a motherAmalie Lovise Anna v. Schwanenflügel
October 6, 1916 (Age 34 years)
Death of a paternal grandmotherAne Kirstine Pedersen
June 1, 1918 (Age 36 years)
Death of a fatherHarald Peter Skjoldager
March 15, 1922 (Age 39 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 16, 1876Skt. Johannes kirke, Kbh.
14 months
elder sister
Louise Mathilde Skjoldager
Birth: March 2, 1878 24 33Vester Såby, Kirke Såby sogn
Death: March 16, 1878Vester Såby, Kirke Såby sogn
1 year
elder sister
15 months
elder sister
2 years
herself
18 months
younger brother
16 months
younger sister

Shared note
Anna Kamilla Nathalia Skjoldager alias Anna Camilla Nathalie Skjoldager Født: 25-05-1882 i Vester Såby, Kirke Såby sogn og døbt 06-08-1882 i Kirke Såby kirke- datter af skolelærer Harald Peter Skjoldager og hustru Amalie Louise Anna Skjoldager f. Schwanenflügel på 38 år, af Vester Såby. Faddere: Frøken Nathalia Schwanenflügel af København og frøken A. Larsen ibidem. Manufakturhandler Vilhelm Emil Schwanenflügel. (?) Emil Skjoldager, begge af København samt gårdejer Kristian Jensen af Vester Såby. Kilde: KB-opslag 43, nr. 9. Kirke Såby. Voldborg h., Roskilde a. År 1881-1892 KB_258_2_006_K02-21-A Konfirmeret 11-04-1897: Anna Camilla Nathalie Skjoldager, f. 25-05-1882 i Vester Såby, bliver konfirmeret 11-04-1897 i Kirke Såby kirke. Kilde: KB-opslag 180, nr. 2 nederst. Kirke Såby. Voldborg h., Roskilde a. År 1892-1921. KB_1892_258_3_006_0275a-CP. Folketælling: FT-1901: Roskilde, Voldborg, Saaby, Vester Saaby, 38c, 130, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7943: Harald Peter Skjoldager, 1853-07-24, G, Husfader, SkolelærerJyllinge - Gundsømagle Sogn Roskilde Amt Anna Louise Amalie Skjoldager, 1844-05-21, G, Husmoder, Kjøbenhavn Emma Amalie Skjoldager, 1880-05-20, U, Barn, Vester Saaby, Kirke Saaby Sogn Roskilde Amt >> Anna Camilla Nathalie Skjoldager1882-05-25, U, Barn, Vester Saaby, Kirke Saaby Sogn Roskilde Amt Vilhelm Emil Skjoldager, 1883-12-05, U, Barn, Vester Saaby, Kirke Saaby Sogn Roskilde Amt Louise Frederikke Skjoldager, 1885-03-21, U, Barn, Vester Saaby, Kirke Saaby Sogn Roskilde Amt