Correll_Dohlmann

Louise Frederikke Skjoldager1885

Name
Louise Frederikke Skjoldager
Birth March 21, 1885 31 40
Alias
Louise Frederikke Helmgaard f. Skjoldager

Christening May 24, 1885 (Age 2 months)
Death of a paternal grandfatherNiels Herman Skjoldager
July 26, 1898 (Age 13 years)
Death of a motherAmalie Lovise Anna v. Schwanenflügel
October 6, 1916 (Age 31 years)
Death of a paternal grandmotherAne Kirstine Pedersen
June 1, 1918 (Age 33 years)
MarriageAage Regner HelmgaardView this family
August 15, 1919 (Age 34 years)
Death of a fatherHarald Peter Skjoldager
March 15, 1922 (Age 36 years)
Occupation
Forskolelærerinde i Havdrup 1912-1919

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 16, 1876Skt. Johannes kirke, Kbh.
14 months
elder sister
Louise Mathilde Skjoldager
Birth: March 2, 1878 24 33Vester Såby, Kirke Såby sogn
Death: March 16, 1878Vester Såby, Kirke Såby sogn
1 year
elder sister
15 months
elder sister
2 years
elder sister
18 months
elder brother
16 months
herself
Family with Aage Regner Helmgaard - View this family
husband
herself
Marriage: August 15, 1919Havdrup kirke

Shared note
Louise Frederikke Skjoldager alias Louise Frederikke Helmgaard f. Skjoldager Født: 21-03-1885 i Vester Såby, Kirke Såby sogn og døbt 24-05-1885 i Kirke Såby kirke - datter af skolelærer Harald Peter Skjoldager og hustru Amalie Louise Anna Skjoldager f. Schwanenflügel på 40 år, af Vester Såby. Faddere: Fru Alma Ortved. Direktør Emil Ortved. Overretssagfører H. Ortved. Manufakturhandler Vilhelm Emil Schwanenflügel samt fru Anna Schwanenflügel, alle af København. Kilde: KB-opslag 53, nr. 3. Kirke Såby. Voldborg h., Roskilde a. År 1881-1892. KB_258_2_006_K03-01-A. Konfirmeret 08-04-1900: Louise Frederikke Skjoldager, f. 21-03-1885 i Vester Såby, bliver konfirmeret 08-04-1900 i Kirke Såby kirke. Kilde: KB-opslag 183, nr. 1 nederst. Kirke Såby. Voldborg h., Roskilde a. År 1892-1921. KB_1892_258_3_006_0278a-CP. Erhverv: Forskolelærerinde i Havdrup 1912-1919. Gift 15-08-1919: Ungkarl, vognmand Aage Regner Helmgaard af Vangede, Gentofte sogn (f. 27-02-1888 i Niddelund Skole, Gullev sogn (Viborg amt), søn af lærer Jens Rasmussen Helmgaard og hustru Andrea Jensine Sørensen, derstedts) gifter sig 15-08-1919 i Havdrup kirke med lærerinde, frøken Louise Frederikke Skjoldager af Havdrup by og sogn (f. 21-03-1885 i Vester Såby Skole, Kirke Såby sogn, datter af lærer Harald Peter Skjoldager og hustru Amalie Louise Anna Skjoldager f. Schwanenflügel, dersteds). Kilde: KB-opslag 104, nr. 4. Havdrup s., Tune h., Roskilde a. År 1918-1926. KB_1892_279_3_010_0124a-V. Folketælling: FT-1901: Roskilde, Voldborg, Saaby, Vester Saaby, 38c, 130, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7943: Harald Peter Skjoldager, 1853-07-24, G, Husfader, SkolelærerJyllinge - Gundsømagle Sogn Roskilde Amt Anna Louise Amalie Skjoldager, 1844-05-21, G, Husmoder, Kjøbenhavn Emma Amalie Skjoldager, 1880-05-20, U, Barn, Vester Saaby, Kirke Saaby Sogn, Roskilde Amt Anna Camilla Nathalie Skjoldager1882-05-25, U, Barn, Vester Saaby, Kirke Saaby Sogn, Roskilde Amt Vilhelm Emil Skjoldager, 1883-12-05, U, Barn, Vester Saaby, Kirke Saaby Sogn, Roskilde Amt >> Louise Frederikke Skjoldager, 1885-03-21, U, Barn, Vester Saaby, Kirke Saaby Sogn, Roskilde Amt