Correll_Dohlmann

Aage Regner Helmgaard1888

Name
Aage Regner Helmgaard
Birth February 27, 1888
Alias
Aage Regner Nielsen

Christening April 15, 1888 (Age 48 days)
MarriageLouise Frederikke SkjoldagerView this family
August 15, 1919 (Age 31 years)
Occupation
Avlsforvalter. Sidenhen vognmand

Death

Family with Louise Frederikke Skjoldager - View this family
himself
wife
Marriage: August 15, 1919Havdrup kirke

Shared note
Aage Regner Helmgaard Dåbsnavn: Aage Regner Nielsen *) Født: 27-02-1888 i Niddelund, Gullev sogn og døbt 15-04-1888 i Gullev kirke - søn af lærer Jens Rasmus Nielsen og hustru Andrea Jensine Sørensen på 22 år, i Niddelund. Anmærkning: Navneforandring den 07-10-1912 til Aage Regner Helmgaard. Kilde: KB-opslag 30, nr. 4. Gullev s., Houlbjerg h., Viborg a. År 1874-1891. KB_C266_B_010_K02-01-A. Erhverv: Avlsforvalter i 1911. Sidenhen vognmand i Vangede, Gentofte sogn. Gift 15-08-1919: Ungkarl, vognmand Aage Regner Helmgaard af Vangede, Gentofte sogn (f. 27-02-1888 i Niddelund Skole, Gullev sogn (Viborg amt), søn af lærer Jens Rasmussen Helmgaard og hustru Andrea Jensine Sørensen, derstedts) gifter sig 15-08-1919 i Havdrup kirke med lærerinde, frøken Louise Frederikke Skjoldager af Havdrup by og sogn (f. 21-03-1885 i Vester Såby Skole, Kirke Såby sogn, datter af lærer Harald Peter Skjoldager og hustru Amalie Louise Anna Skjoldager f. Schwanenflügel, dersteds). Kilde: KB-opslag 104, nr. 4. Havdrup s., Tune h., Roskilde a. År 1918-1926. KB_1892_279_3_010_0124a-V.