Correll_Dohlmann

Emil Ernst PiaseckiAge: 32 years18851917

Name
Emil Ernst Piasecki
Birth April 19, 1885 31 29
Alias
Emil Ernst Schwanenflügel Piasechi og Emil Ernst Piasechi

Christening August 9, 1885 (Age 3 months)
Birth of a sisterJosefa Louise Piasecki
February 18, 1888 (Age 2 years)
Occupation
Elektriker. Montør. Mekaniker

Christening of a sisterJosefa Louise Piasecki
March 11, 1888 (Age 2 years)
Birth of a brotherEmmanuel Joseph Pjasezky
September 13, 1895 (Age 10 years)
Christening of a brotherEmmanuel Joseph Pjasezky
October 13, 1895 (Age 10 years)
MarriageJohanne NielsenView this family
April 29, 1911 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Agnes Eleonora Piasecki
January 3, 1912 (Age 26 years)
Christening of a daughterAgnes Eleonora Piasecki
January 16, 1912 (Age 26 years)
Birth of a son
#2
Kai Ernst Piasecki
November 22, 1913 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#3
Else Mathilda Piasecki
August 22, 1916 (Age 31 years)
Christening of a sonKai Ernst Piasecki

Death June 7, 1917 (Age 32 years)
Burial June 11, 1917 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 8, 1882Sankt Ansgar Kirke, Kbh. (katolsk kirke)
1 year
elder sister
19 months
himself
3 years
younger sister
8 years
younger brother
Family with Johanne Nielsen - View this family
himself
wife
Marriage: April 29, 1911Horsens Romersk-katolske Menighed
8 months
daughter
23 months
son
3 years
daughter

Shared note
Emil Ernst Piasecki Ved dåben indskrevet som Emil Ernst Piasetky alias Emil Ernst Pjasetsky Født: 19-04-1885 i København og døbt 09-08-1885 i Sankt Ansgar Kirke, Kbh. (katolsk kirke) - søn af Ignatii Piasetky (Ignatius Ernst Thomas Piasecki) og hustru Eleonora f. Schwanenflügel, 30 år gl. Kilde: Fødte M/K 1872-1902. pagina 105, nr. 39. Sankt Ansgar Kirke, Kbh. (katolsk kirke). Indholdsfortegnelse opslag 20. Sankt Ansgar Kirke, Kbh. (katolsk kirke). https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=352678#352678,70290353 og KB-opslag 80, nr. 39, side 105. Sankt Ansgar Kirke, Kbh. (katolsk kirke). K.M. År 1872-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=352678#352678,70290413 Erhverv: Elektriker. Montør. Mekaniker Gift 29-04-1911: Elektriker Emil Erenst (Ernst) Piasecki (f. 19-07-1885 i København som søn af Ignatius Piasecki (pølsemager) og hustru Eleonora f. Schwanenflygel), gommen bor for tiden på Bjerregade 53, 1. sal, Fredericia, og gifter sig 29-04-1911 i Horsens Romersk-katolske Menighed med pigen Johanne Nielsen, f. 13-10-1891 i Horsens Vor Frelsers sogn og døbt samme sted den 29-11-1891 som datter af murer Johannes Nielsen og hustru Mathilde f. Clausen. Vielsen foretaget af F. Karff, provst ved Sankt Josephs kirke i Horsens. Vidner: Murer Johannes Nielsen, Slotsgade 27, og arbejdsmand L. M. Petersen, Fredericiagade 25, begge af Horsens. Kilde: KB-opslag 128, nr. 61, side 136. Horsens Romersk-katolske Menighed. K.M. År 1892-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160950#160950,27042834 Død 07-06-1917: Mekaniker Emil Ernst Piasezki, f. 19-04-1885 i København dør 07-06-1917 på Rigshospitalet, Kbh., 31 år gl. Han bliver begravet 11-06-1917 på Katolsk Assistenskirkegård, Kbh. Søn af Ignatius Ernst (Thomas) Piasezki og hustru Eleonora f. Schwanenflügel, Nørrebrogade 68 A, st., Kbh. Gift mand. Efterlevende hustru: Johanne f. Nielsen. Adresse ved død: Carstensgade 25, Kbh. Kilder: Lb-nr. 2433. Begravelsesprotokoller 1861-1942 (1917). https://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=166848 og KB-opslag 18. Rigshospitalets Præsteembede. Kbh. K.M. År 1917-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154662#154662,25797910 Folketællinger og bosteder: FT-1901: Baggesensgade 13. 3. sal, th. København Ignatius Thomas Pjasetsky, f. 06-07-1853 i Posen, Tyskland, katolik, gift, husfar, pølsemagersvend, tilflyttet fra Lund, Sverige i 1879 Eleonora Pjasetsky, f. 04-06-1855 i Kbh., husmor, gift i 1882, 4 børn i ægteskabet Anna Marie Pjasetsky f. 29-09-1883 i Kbh., ugift, datter >> Emil Ernst Pjasetsky, f. 19-07-1885 i Kbh., ugift, søn Josepha Pjasetsky, 18-02-1888 i Kbh., ugift, datter Emanuel Joseph Pjasetsky, f. 13-09-1895 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 24. FT1901_0003_00132 Bopæl meldt i Kbh. - Registerbladet er udfyldt: 01-11-1899: >> Emil Ernst Pjasetsky, elektriker 01-11-1899: Baggesensgade 13, 3. - hos Pjasetsky 01-11-1906: Nørrebrogade 68 A, st. Kilde: Station 6. Filmrulle 0030. Registerblad 663 (unikt id. 1800688) https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post/17-570671 Bopæl meldt i Kbh. - Registerbladet er udfyldt: 01-05-1912 Emil Ernst Piasecki Født: 19-07-1885 i København Død: 07-06-1917 Erhverv: Montør Ægtefælle: Johanne Piasecki (født Nielsen) Født: 13-10-1891 i Horsens Adresse: 01-05-1912: Ægirsgade 54, stuen 01-05-1915: Carstensgade 25, stuen Kilde: Politiets registerblade Station 11. Filmrulle 0015. Registerblad 7579 (unikt id. 3384766) FT-1916: Carstensgade 25, stuen, Kbh.: >> Emil Piasezki, f. 19-07-1885 i Kbh., gift, husfar, katolik, hjertelidelse, elektrisk montør Johanne Piasezki, f. 13-10-1891 i Horsens, gift, husmor, katolik, bryggeriarbejderske Agnes Piasezki, f. 03-01-1912 i Fredericia, barn, katolik Kai Piasezki, f. 22-11-1913 i Kbh., barn, katolik Kilde: FT-opslag 62 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=72130#72130,13042945