Correll_Dohlmann

Anders Peder Jensen1847

Name
Anders Peder Jensen
Birth April 9, 1847
Alias
Anders Peter Jensen og Peder Jensen

Christening May 9, 1847 (Age 30 days)
MarriageJohanne Kathrine HansenView this family
August 14, 1874 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Hansine Kristine Jensen
March 30, 1875 (Age 27 years)
Occupation
Indsidder, arbejdsmand og daglejer ved agerbruget i Tystrup, StoreFuglede sogn

Christening of a daughterHansine Kristine Jensen
April 23, 1875 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#2
Mathilde Sophie Nikoline Jensen
June 11, 1877 (Age 30 years)
Christening of a daughterMathilde Sophie Nikoline Jensen
July 8, 1877 (Age 30 years)
Birth of a son
#3
Hans Peder Jensen
April 22, 1885 (Age 38 years)
Christening of a sonHans Peder Jensen
May 25, 1893 (Age 46 years)
Death

Family with Johanne Kathrine Hansen - View this family
himself
wife
Marriage: August 14, 1874Ubby kirke
11 years
son
-8 years
daughter
-2 years
daughter

Shared note
Anders Peder Jensen alias Anders Peter Jensen og Peder Jensen Født: 09-04-1847 i Lille Fuglede sogn, Ars herred, Holbæk amt og døbt 09-05-1847 i Lille Fuglede kirke - søn af arbejdsmand og indsidder i Lille Fuglede by, Jens Rasmussen (f. ca. 1818) og hustru (Ane) Marie Andersdatter (f. ca. 1816), af Lille Fuglede. Kilde: KB-opslag 50, nr. 3. Lille Fuglede sogn, Ars herred, Holbæk amt. K.M. År Erhverv: Indsidder, arbejdsmand og daglejer ved agerbruget i Tystrup, Store Fuglede sogn Gift 14-08-1874: Ungkarl Anders Peder Jensen af Ubby, 27 år gl., (vac. i 1848 af Weihe) gifter sig 14-08-1874 i Ubby kirke med pigen Johanne Katrine (Kathrine) Hansen af Frankerup, Ubby sogn, 29 år gl. (vac. af Weihe i 1845), husmand Hans Johansens datter af Tømmerup. Hun tjener hos gårdmand Lars Olsen, Frankerup. Forlovere: (Husmand Jens Rasmussen af Lille Fuglede) Husmand Anders Pedersen af Værslev og (husmand) indsidder Peder Enevoldsen af Jordløse. Anm.: Vielsen forrettet efter anmodning af provst Jensen i Ubby. Kilder: KB-opslag 10, side 10. Tømmerup sogn. H.M. År 1867-1875. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=206385#206385,39180253 KB-opslag 171, nr. 5. Ubby sogn. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=158097#158097,26548384 Der er få uoverensstemmelser i kirkebøgerne mht. til hvem der var forlovere og i hvilken kirke vielsen fandt sted. Folketællinger: FT-1860: Holbæk, Ars, Lille Fuglede, Lille Fuglede By, Fattighuset, 27 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C8056: Jens Rasmussen, 41, Gift, Husfader. Indsidder. Arbejdsmand, Store Fuglede Sogn, Holbæk Amt Ane Marie Andersdatter, 43, Gift, Hans Kone, Avnsø Sogn, Holbæk Amt >> Anders Peder Jensen, 13, Ugift, Deres Barn, Lille Fuglede Sogn, Holbæk Amt Ole Jensen, 10, Ugift, Deres Barn, Lille Fuglede Sogn, Holbæk Amt Oline Sophie Jensdatter, 7, Ugift, Deres Barn, Lille Fuglede Sogn, Holbæk Amt Mathilde Sophie Jensdatter, 5, Ugift, Deres Barn, Lille Fuglede Sogn, Holbæk Amt Jens Christian Jensen, 2, Ugift, Deres Barn, Lille Fuglede Sogn, Holbæk Amt FT-1880: Holbæk, Ars, Store Fuglede, Store Fuglede sogn, Tystrup, et Hus, nr. 4, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, d2920: >> Peder Jensen, 30, Gift, Husfader, Arbeidsmand, Lille Fuglede Sogn, Holbæk Amt Johanne Katrine Hansen, 33, Gift, hans Hustru, Tømmerup Sogn, Holbæk Amt Hansine Kristine Jensen, 4??, Ugift, deres Børn, Tømmerup Sogn, Holbæk Amt (f. 30-03-1875 i Tømmerup sogn) Mathilde Sophie Jensen, 2, Ugift, deres Børn, Store Fuglede Sogn, Holbæk Amt (f. 11-06-1877 i Store Fuglede sogn) FT-1901: Holbæk, Ars, Store Fuglede, Thystrup, ., 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D6235: >> Anders Peter Jensen, 18460409 (læs: alias Anders Peder Jensen, f. 09-04-1847), G, Husfader, Daglejer ved agerbrug, Lille Fuglede Sogn Holbæk Amt - flyttet til kommunen i 1874 fra Sæby sogn. Gift i 1873 (læs: 1874). 8 levende og 1 barn død i ægteskabet. Johanne Katrine Jensen, 18440927(læs: alias Johanne Kathrine Hansen, f. 25-09-1844), G, Husmoder, Tømmerup Sogn Holbæk Amt Anna Petrea Jensen, 18800319, U, Barn, Store Fuglede Sogn Holbæk Amt Engelhard Jensen, 6 jan 18??, U, Barn, Store Fuglede Sogn Holbæk Amt (læs: f. 06-11-1899 på Tystryp Mark, Store Fuglede sogn) Karl Kristian Jensen, 19001109, U, Barn, Store Fuglede Sogn Holbæk Amt (alias Carl Christian Jensen, f. 09-11-1900 i Tystrup by, Store Fuglede sogn og døbt 23-12-1900 i Store Fuglede kirke - uægte(skabelig) født søn af ugift Ane Petræa Jensen, 20 år af Tystrup, f. 19-03-1880 i Tystrup. Som barnefader udlagdes Hans Viggo Nicolaj Rasmussen af Uggerløse, Rørby sogn, Ars herred. Båret af pigen Anna Jensen, Tystrup. Faddere: Husmand Peder Henriksen og hustru, Tystrup. Indsidder Peder Jensen, Tystrup. Ungkarl Carl Marius Nielsen, Tystrup. Anm. Moderen tjente 10 månedersdagen før fødselen i Ubby. Barnet indført i Ubby kirkes ministerialbog d. 16-01-1901. Kilde: KB-opslag 17, nr. 12. Store Fuglede sogn. K.M. År 1892-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156874#156874,26302211)