Correll_Dohlmann

Clementine Ulrikke RavnAge: 26 years18341861

Name
Clementine Ulrikke Ravn
Birth April 21, 1834
Alias
Clementine Ulrikke Hornung f. Raun

MarriageJacob Ludvig Bernhard HornungView this family
November 26, 1857 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Birgitte Ulrikke Andrea Hornung
December 2, 1859 (Age 25 years)
Christening of a daughterBirgitte Ulrikke Andrea Hornung
April 24, 1860 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#2
Nicoline Theodora Hornung
February 16, 1861 (Age 26 years)
Death March 28, 1861 (Age 26 years)
Burial April 5, 1861 (8 days after death)
Christening of a daughterNicoline Theodora Hornung
July 28, 1861 (4 months after death)
Family with Jacob Ludvig Bernhard Hornung - View this family
husband
herself
Marriage: November 26, 1857Slagelse Sankt Mikkels kirke
2 years
daughter
15 months
daughter
Jacob Ludvig Bernhard Hornung + Josephine Marie Tikjøb Meyer - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: 1868
16 months
step-son
Harald Klemens Gustav Hornung
Birth: May 8, 1869 35 28Nørregade 40, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: May 29, 1870Gothersgade 41, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh.
20 months
step-daughter
Eda Henriette Hornung
Birth: January 8, 1871 36 30Gothersgade 41, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: August 20, 1871Gothersgade 41, Kbh. i Trinitatis sogn
3 years
step-daughter
3 years
step-son
4 years
step-son
Jacob Ludvig Bernhard Hornung + Anna Philippine Constance Hornung - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: November 2, 1862Trinitatis kirke, Kbh.
13 months
step-son
Sofus Philip Constantin Hornung
Birth: December 14, 1863 29 27Borgergade 86, Kbh. i Skt. Pauls sogn, Kbh.
Death: April 7, 1865Store Grønnegade 13, Kbh. i Trinitatis sogn

Shared note
Clementine Ulrikke Ravn alias Clementine Ulrikke Hornung f. Raun Født: 21-04-1834 i Randers og døbt 01-06-1834 i Randers Sankt Mortens kirke - datter af Birgithe (Birgitte) Andersdatter og fader, bortrejst, Clemen Ulrik Ravn, farver (f. 14-10-1811 i Aalsø - død 05-03-1901 i Slagelse Skt. Mikkels sogn). Kilde: KB-opslag 78, nr. 38. Randers Sankt Morten. Støvring h. Randers a. År 1834-1838. KB_C290A_A_020_K03-17-A. Gift 26-11-1857: Ungkarl, snedkermester i Ringsted Jacob Ludvig Bernhard Hornung (f. 07-02-1834 i Skælskør og hjemmedøbt 08-05-1834 samme sted, søn af snedkermester Andreas Hornung og hustru Anne Cathrine Bernsteen) gifter sig 26-11-1857 i Slagelse Skt. Mikkel kirke med jomfru Clementine Ulrikke Ravn (f. 21-04-1834 i Randers og døbt 01-06-1834 samme sted) datter af Birgitte Andersdatter og farver Clemen Ulrik Ravn). Kilde: KB-opslag 448, side 499. Slagelse Skt. Mikkel. År 1845-1861. KB_427_2_005_K16-13-A. Død 28-03-1861: Clementine Ulrikke Hornung f. Raun dør 28-03-1861 i Ringsted, 26 år gl. og bliver begravet 05-04-1861 på Ringsted kirkegård. Snedkermester Hornungs hustru i Ringsted. Kilde: KB-opslag 271, nr. 7. Ringsted sogn. Ringsted h. Sorø a. År 1849-1870. KB_402_2_003_K10-10-A. Folketælling: FT-1860: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, Ringsted Købstad, St. Hansgade søndre side, Forhus, 190, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C9966: ID 125-7f1: Bernhard Hornung, 26, Gift, Snedkermester, Skjelskør >> Clementine Ravn, 25, Gift, Kone, Randers ID 125-7f1a: Udøbt Barn, 1, Ugift, Ringsted - alias Birgitte Ulrikke Andrea Hornung Frederik Hansen, 24, Ugift, Snedkersvend, Roskilde Andreas Jakobsen, 25, Ugift, Snedkersvend, Præstø Herman Geisner, 14, Ugift, Snedkerlærling, Holbæk Amt